שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  דיווח: ארה"ב מציעה עסקה לחמאס
  העיתון "אל-ביאן" היוצא לאור באמירויות דיווח שהממשל האמריקני ונציגים מהאיחוד האירופי הציעו לחמאס לוותר על הזרוע הצבאית שלה. בתמורה, הבטיחו לחמאס לשקול להסיר את הארגון מרשימת ארגוני הטרור
  האם ארה"ב הציעה עסקה לראשי תנועת החמאס? גורמים בחמאס טוענים היום (ג') שהממשל האמריקני ונציגים מהאיחוד האירופי הציעו לתנועה לוותר על הזרוע הצבאית שלה, גדודי עז א-דין אל-קסאם, ולהפסיק את כל הפעולות נגד ישראל ובתמורה הבטיחו לשקול ברצינות להסיר את שמה של התנועה מרשימת ארגוני הטרור. כך מדווח היום העיתון "אל-ביאן", היוצא לאור באמירויות.  

   

  גורם בכיר בחמאס מסר לעיתון כי ארה"ב שיגרה מסרים ברוח זו בעת האחרונה. "קיבלנו מסרים ישירים ועקיפים מהממשל האמריקני בעניין זה", אמר הגורם והדגיש שגם המשלחת האמריקנית שנועדה לאחרונה בביירות עם חבר הלשכה המדינית של התנועה, מוסא אבו-מרזוק, העלתה בפניו הצעה דומה.

   

  לדבריו, התנועה לא שוללת מכל וכל את ההצעה, ואף מוכנה לשקול את הדברים. "החמאס מנתח עתה את ההצעות שהוגשו מארה"ב ואירופה. יש הסבורים כי יש בהודנה הנוכחית הזדמנות שצריך לנצל אותה כדי למחוק את שם התנועה מרשימת ארגוני הטרור. יש אחרים הטוענים כי הפגישות עם האמריקנים הם אמצעי לחץ שמפעילה ארה"ב על הרשות הפלסטינית באמצעותו היא מאותתת שהיא הרשות לא תבצע את המוטל עליה - יש אלטרנטיבה".

   

  הוא שלל כי עד כה חלה התקדמות במגעים עם ארה"ב, אולם לא שלל שהדבר עשוי לקרות בעתיד הרחוק. "בסופו של דבר אנחנו לא תנועת הטליבאן, אל-קאעידה או אפילו איראן שמטילות הגבלות על אזרחיהן בשם האיסלאם. אנחנו חמאס - תנועה איסלאמית מתונה", אמר.

   

  "אשר לגדודי עז א-דין אל-קסאם - הזרוע הצבאית קיימת כל עוד קיים הכיבוש. כאשר תיפתר הבעיה הפלסטינית ויסתיים הכיבוש - היא תחדל לתפקד כזרוע צבאית. הג'יהאד בעינינו הוא אמצעי ולא מטרה, ואין מניעה שתנועת החמאס תכיר בישראל ותקבל את הרעיון ששתי מדינות יחיו זו לצד זו במצב בו תיסוג ישראל לגבולות 1967.

   

  "הצענו לשליחים האמריקנים כי במידה שהחמאס תזכה בבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית ואפילו במצב בו היא תשלוט ברשות הפלסטינית ובאש"ף, היא לא תאלץ אנשים לעשות דברים שהם אינם רוצים לעשותם".

   

  אין זאת הפעם הראשונה בה מדווח העיתון ועיתונים אחרים על מגעים בין ארה"ב ואירופה לחמאס. רק לפני שלושה ימים דווח כי בכירים בחמאס ובחיזבאללה קיבלו פניות מארה"ב ובריטניה לפתוח בדיאלוג, אולם לפי הדיווח בכירי החמאס מהססים אם להיענות להצעה משום שלפיה, מדובר בדיאלוג פומבי באחת ממדינות ערב.

   

  המלצה: לא לקיים מגעים ישירים עם נבחרים מהחמאס

   

  כך או אחרת נראה שתנועת החמאס, שנמצאת על סף הבחירות למועצה המחוקקת הפלסטינית ב-17 ביולי, מצויה בתהליך של תנופה והתחזקות. קצין באגף המודיעין של צה"ל אמר ל-ynet כי התנועה שוקדת על הקמת "מערכת מקבילה" ברצועת עזה שתוכל לשמש אותה מול הרשות הפלסטינית ומול ישראל, במקביל להתעצמות צבאית, דיווח גם מכון המחקר "ראות" על התחזקותה של התנועה, וזאת מבלי רצון לקחת חלק באחריות הפוליטית ולהשתלב בתהליך מדיני כלשהו מול ישראל.

   

  בנייר עמדה שהפיץ המכון הוא קובע כי הישגי התנועה אחרונים בבחירות המוניציפליות בשטחים יכולות להוות סיפתח להישגים גדולים בבחירות למועצה המחוקקת. החמאס עושה שימוש ביכולתו למנוע התקדמות מדינית מול ישראל. את הכישלונות המדיניים הוא מייחס לרשות הפלסטינית ולאש"ף שמעמדם הולך ונחלש.

   

  לפיכך מציע מכון "ראות" למקבלי ההחלטות בישראל כי במצב שבו נשחקת התוחלת במהלכים הסכמיים עם הפלסטינים, יש לפתח כלים אינם מבוססים על משא ומתן: ליצור לחץ ישיר באמצעות סירוב לקיים מגעים ישירים אנשי חמאס, גם אם אלה ראשי ערים ונבחרי ציבור אחרים - עד שאלה ישנו את שיוכם הארגוני.

   

  במקביל, ממליצים הכותבים לקיים גם לחץ עקיף על התנועה - לדבריהם, על ישראל לקדם תהליך שבו כניסת אנשי החמאס למוסדות הפלסטינים תלווה בנשיאה באחריות לתוצאות המדיניות של מעשי החמאס. אחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות העברת האחריות המדינית למועצה המחוקקת שבה, כנראה, תיקח החמאס חלק אחרי הבחירות.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  בוש. יאשר עסקה עם החמאס?
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  יזנחו את הטרור?
  צילום: רויטרס
  צילום: איי פי
  קיבל פניות. אבו-מרזוק
  צילום: איי פי
  מומלצים