שתף קטע נבחר

בכירים בממשל: 'בוש יגדיל הסיוע הכספי לרשות'

ביקורו של אבו מאזן בארה"ב מתחיל הערב בפגישה עם קונדוליזה רייס, ויימשך מחר בפגישה ראשונה שלו כיו"ר הרשות עם הנשיא בוש. ערב הביקור אמר אבו מאזן כי הוא מצפה מארה"ב לתמיכה מדינית וכלכלית. מדברי פקידים בכירים אמריקנים נראה כי לפחות הציפייה לתמיכה כלכלית לא תושב ריקם. שר החוץ שלו, נאסר אל-קידווה, הזהיר: "גם אחרי ההתנתקות תישאר עזה שטח כבוש"

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס (אבו מאזן), המבקר בארה"ב אמר הערב (יום ד') לקראת תחילת פגישותיו הרשמיות עם צמרת הממשל כי הוא מצפה לתמיכה אמריקנית רצינית בפלסטינים.

 

ובתוך כך, פקידים בכירים בממשל אמרו שנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, מתכוון להגדיל את הסיוע הכספי המועבר לרשות הפלסטינית. עד עתה, בגלל השחיתות שאפיינה את הרשות בתקופת היו"ר הקודם יאסר ערפאת, הועבר רוב הסיוע הכספי האמריקני לקרנות פרטיות. אבו מאזן מעוניין שכספי הסיוע יועברו ישירות לידי הרשות, כהבעת אמון במנהיגותו.

 

לוח הזמנים של אבו מאזן הערב כולל פגישה עם מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס. מחר ייפגש עם הנשיא בוש. אבו מאזן ציין כי יבקש לשמוע מהאמריקנים על מחויבותם להקמתה של מדינה פלסטינית, וכי הוא מצפה לשמוע עמדה ברורה של תמיכה במפת הדרכים "אבקש מהאמריקנים למלא את חובתם כלפי תהליך השלום במזרח התיכון, מבלי לתת הבטחות על חשבון המשא ומתן על הסדר הקבע", אמר יו"ר הרשות. עוד הוסיף כי הוא מצפה מהאמריקנים להגיש סיוע כלכלי משמעותי לפלסטינים.

 

אבו מאזן מודאג מכך שתוכנית ההתנתקות תחתום את פעולותיה של ישראל לקראת הסדר. לכן יבקש מהאמריקנים התחייבות לכך שהתוכנית לא תהווה סוף פסוק ולא תשפיע על הסדר הקבע בגדה וברצועה. אנשיו אמרו כי המשלחת תציג לנשיא האמריקני מפות המעידות על התפשטות ההתנחלויות בגדה.

 

אבו מאזן מבקש מכתב של הנשיא בוש בנושא הפסקת ההתנחלויות של ישראל והפסקת בניית גדר הביטחון אך מקורות בוושינגטון כבר הבהירו - בוש אינו מתכוון לספק לו מכתב. גם שר החוץ הפלסטיני, נאסר אל-קידווה, ירד מהעץ ודיבר בוושינגטון על אפשרויות דיפלומטיות "אחרות". רק בנושא אחד ימצא אבו מאזן בבית הלבן בן ברית: הדרישה מישראל להפסיק לבנות בהתנחלויות בצורה שתמנע בעתיד הקמת מדינה פלסטינית בעלת רצף טריטוריאלי.

 

אז מה בדיוק הפלסטינים מבקשים?

 

בתוך כך טען שר החוץ הפלסטיני הנלווה לאבו מאזן, נאסר אל-קידווה, כי גם אחרי ההתנתקות תישאר עזה שטח כבוש שכן הפלסטינים יהיו כלואים ב"כלא גדול" תוך שישראל שולטת באוויר ובים.

 

"אנחנו עושים כמיטב יכולנו להיערך להתנתקות. עד עכשיו לא קיבלנו שום מידע על שום דבר בהקשר לנסיגה. אין לנו מידע האם הם מתכוונים להרוס בתים או להעבירם אלינו. יותר חשוב - מה פירוש הנסיגה? האם תהיה מלאה? האם תהיה לנו דרך מוצא בינלאומית - נמל ושדה תעופה, או שנהיה אסירים בתוך עזה? אלו נושאים שצריך להבהירם בין שני הצדדים. צריך מעבר בטוח בין עזה לגדה וקשר בין ההתנתקות לבין מפת הדרכים. אנחנו לא נסכים לגישה של 'עזה עכשיו ואחר כך נראה'. צריך להיות ברור שאחרי נסיגה מוצלחת מעזה מתחיל יישום השלב הבא של מפת הדרכים", הצהיר אל-קידווה.

 

בפגישתם עם בוש, יטענו הפלסטינים בנושא הבנות שארם, כי ישראל מילאה רק חלק קטן מהתחייבויותיה לפיהן עליה לחזור לקווי ספטמבר 2000, ולשחרר שבויים. נעשתה התקדמות קלה אך אין החזרת ערים ורק מעט אסירים שוחררו. באשר לבנייה בהתנחלויות יטענו כי המצב בשטח ממשיך להיות מסוכן. פעילות ההתנחלויות נמשכת בעיקר בירושלים וסביבתה. זוהי הבעיה העיקרית. "אם ביטחון היא הבעיה העיקרית מבחינת ישראל, מבחינתנו זו ההתנחלויות ובנית החומה", אומרים הפלסטינים.

 

הפלסטינים יטענו עוד כי יש להפסיק את הבנייה בהתנחלויות ואת בניית החומה. הם יבקשו עמדה ברורה באשר למצב הדברים באשר לתוכנית "אי 1" במעלה אדומים. באשר לתהליך המדיני יבקש אבו מאזן להתחיל ןלדבר בהקדם על השלב הסופי של ההסכם. הסכמה על צורת הסכם הקבע היא הכרחית כדי למנוע אי-הבנות וחיכוכים בין הצדדים.

 

בנושא הכלכלי קובלים הפלסטינים על שהקונגרס מונע העברת 200 מיליון דולר ישירות לרשות. "זהו קוקטיל מוזר של מגבלות. אנחנו צריכים סיוע כלכלי לרשות. אנחנו מבקשים חבילה שתועבר ישירות לרשות הפלסטינית", אמר אל-קידווה.


פורסם לראשונה 25/05/2005 20:26

 

בהכנת הידיעה השתתפו יצחק בן חורין (וושינגטון), עלי ואקד וסוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
אבו מאזן (מימין) ואל-קידווה
צילום: איי אף פי
בוש. מצפים ממנו לתמיכה
צילום: רויטרס
מומלצים