שתף קטע נבחר

שטרום: חסינות לראשון שימסור מידע על עבירות קרטל

החסינות היא גם לחברות ולמנהלים, אולם לא למנהלי הקרטל בעצמם. שטרום: המאבק בקרטלים הוא מאבק קבוע

 

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אישר לרשות להגבלים עיסקיים להפעיל תוכנית חסינות ייחודית למוסרי מידע על עבירות קרטל.

 

על-פי התוכנית, הרשות תעניק חסינות מלאה ואוטומטית מפני העמדה לדין לחבר הקרטל הראשון שיפנה אל הרשות וימסור לה מידע על הקרטל בה הוא חבר.

 

כדי שמוסרי המידע ייהנו מהחסינות, הם צריכים להיות חברים בעצמם בקרטל. החסינות היא גם על מסירת מידע על תיאום וחלוקת שוק בין מתחרים. התוכנית מאפשרת גם פנייה של חברה לקבלת חסינות ולא רק של מנהלים. במקרה כזה, ייהנו מחסינות כל עובדי ומנהלי החברה הפונה.

 

התוכנית שנועדה לעבירות קרטל ותיאום מכרזים בלבד, מותנית בשיתוף פעולה מלא עם הרשות. על-פי התוכנית, לא תינתן חסינות למי שהוא מנהיג הקרטל.

 

ההמונה על ההגבלים העיסקיים, דרור שטרום, אמר כי המאבק בקרטלים אינו עניין חולף אלא מאבק קבוע. אישור התוכנית הוא צעד חשוב בהעברת המסר, שלא תהיה סובלנות כלפי קרטלים הפוגעים בכיסו של הצרכן הישראלי.

 

בין הקרטלים הגדולים שנחשפו היו קרטל הביטוח, כאשר בשנת 2002 הואשמו החברות כי תיאמו מחירים אחידים לגבי פוליסות בתחום חיים ורכוש. לאחר החשיפה איתמר בורוביץ מהפניקס ונוגה רחמני מאילון נשלחו למאסר ונגזרו עליהם קנסות.

 

קרטל נוסף היה קרטל המרצפות שנחשף ב-1997. מנהלי חברות המרצפות הואשמו כי במשך 14 שנה חילקו ביניהם את שוק הקבלנים ותיאמו מחירים. מנכלי ובעלי מרצפות אלוני וזהבי שהובילו את הקרטל, נידונו לתקופות מאסר שבין 9-7 חודשים.

 

קרטלים קטנים שנחשפו היו קרטל חומרי ההדברה, שהחברים בו תיאמו מחירים מול החקלאים, קרטל צנרת החשמל וקרטל יצרני המעטפות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
דרור שטרום, הממונה על ההגבלים
צילום: גבי מנשה
מומלצים