שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פסגת בוש-אבו מאזן: הפלסטינים מרוצים בעיקר מהצ'ק
  בכירים ברשות הפלסטינית סבורים כי על ארה"ב להפעיל לחץ על ישראל כדי לתרגם את ההצהרות החיוביות של הנשיא בוש למעשים בשטח. באופוזיציה אומרים שדברי בוש הם "הכרזות ישנות ומרמות", וממילא בוש נוטה לטובת ישראל. גם ברחוב לא אופטימיים - אבל מרוצים מ-50 מיליון הדולר

  אחרי הפסגה הפלסטינית בוושינגטון, ברחוב הפלסטיני מרוצים בעיקר מהצ'ק השמן בסך 50 מיליון דולר שנתן הנשיא בוש ליו"ר אבן מאזן.

   

  בכירים ברשות הפלסטינית מרוצים מהדברים שאמר הנשיא האמריקני - אך סבורים שללא לחץ על ישראל המילים לא יהפכו למעשים בשטח. לעומתם באופוזיציה הפלסטינית סבורים כי דברי בוש היו "הכרזות ישנות ומרמות", וכי ממילא לארה"ב יש נטיה טבעית וברורה כלפי ישראל ושום נאום לא ישנה זאת.

   

  בבתי הקפה ברמאללה קשה היה למצוא היום (שישי) אנשים המאמינים לנשיא בוש ולהבטחות שלו כי יעשה הכל כדי לסייע לפלסטינים. עבד, שוטר פלסטיני בחופשה, אמר: "הדבר היחיד החיובי בפגישה הזו זה הכסף שהאמריקנים הולכים להעביר. אולי זה יסייע לנו קצת לנשום, וגם זה לא בטוח שהם יעשו. אבל בכל מה שקשור לשטח - אנו רואים שהם לא מצליחים לכפות על הישראלים לסגת מהערים, ואפילו את 400 האסירים שהישראלים היו אמורים לשחרר הם לא שחררו...".

   

  עבד סבור כי אין לצפות מהאמריקנים שיכנסו לעימות עם הישראלים, והביע תמיכה בעמדתו של אבו מאזן לפיה יש לנהוג בדרך דיפלומטית כדי לנסות ולהשיג מקסימום תמיכה בעניין הפלסטיני "ואולי גם להביא למעט לחץ אמיתי של הקהילה הבינלאומית על ישראל".

   

  גם אבו אחמד, סוחר בשוק של רמאללה, אינו אופטימי. גם הוא סבור שאין למה לצפות מהאמריקנים כי הם לעולם לא יעלו על מסלול של התנגשות עם ישראל וכל כולם מגוייסים למען ישראל. "מה שהנשיא האמריקני אמר הוא אקמול על כל הכאב של הפלסטינים והפשעים שאנו עוברים על ידי הישראלים. הם רואים לנכון לתת לנו גלולת אקמול כדי להרגיע ולשכך את הכאבים, אבל לא חושבים בכלל על פיתרון יסודי ואמיתי של כל הבעיות ושל המחלוקות. העם הפלסטיני ימשיך להיות תלוי יותר בחסדי האל ופחות בחסדים האמריקנים".

   

  איך מתרגמים מדיבורים למעשים?

   

  בכירי הרשות הפלסטינית מעט יותר אופטימיים. הממונה על המשא ומתן באש"ף, ד"ר סאיב עריקאת, אומר כי הפלסטינים מעריכים מאוד ומוקירים את דברי הנשיא בוש, במיוחד בכל מה שקשור לקריאתו לישראלים להפסיק את הפעילות בהתנחלויות ולא לקבוע עובדות בשטח לפני הסדר הקבע. הוא סבור כי המנגנון שיתרגם את דבריו של הנשיא בוש למעשים עובר דרך האוזניים של הממשלה בישראל, שצריכה לשמוע, להבין ולהפנים את דבריו של בוש.

   

  עמיתו, השר לעניני אסירים סופיאן אבו זיידה עסוק גם הוא בסוגיית התרגום. בשיחה ל-ynet הוא אומר כי אחרי הפסגה דרושים צעדים אמריקנים ממשיים כדי לקדם את התהליך המדיני ולתרגם את הצהרות הנשיא בוש למעשים. המפתח להתקדמות העניינים תלוי במידת הלחץ שתפעיל ארה"ב על ישראל, אומר אבו זיידה.

   

  מבחינת הפלסטינים העניין תלוי בראש ובראשונה בשלוש סוגיות מרכזיות, הוא מסביר: שישראל תצא מהערים הפלסטיניות, תסיר את המחסומים בין הערים ובתוכן, ותשחרר את האסירים. "אלה הם סוגיות המפתח מבחינתנו ואם הישראלים ישתפו פעולה בעניין וייענו לדרישות האלה, אנחנו נודה להם מאוד".

   

  אבו זיידה אומר כי המנגנון היעיל ביותר להתקדמות בסוגיות האלה הוא לחץ אמריקני על ישראל. הוא מספק הצהרה כוללנית מאוד, שנמנעת מלהתייחס ללוחות זמנים או לנקוט עמדה ברורה בנוגע להסדר הקבע ואומר: "הדבר החשוב הוא שמבחינת האמריקנים יהיה ברור כי ההתנתקות היא חלק מהתהליך, ושאחריה צריכים לבוא צעדים לקראת הקמת מדינה פלסטינית שכן האינטרס האמריקני מכתיב הקמת מדינה פלסטינית והמשך הנסיגה הישראלית מהשטחים לאחר ההתנתקות".

   

  החמאס: הצהרות ישנות ומרמות

   

  מן העבר השני, באופוזיציה הפלסטינית סבורים כי דברי בוש הן "הצהרות מרמות ולא חדשות" של יחסי ציבור, כך לפחות סבור השייח חסן יוסף, ראש החמאס בגדה.

   

  בשיחה עם ynet אומר השייח יוסף כי דברי בוש הם דברים "שנועדו לצריכה התקשורתית ולדעת הקהל, והם המשך למדיניות הצהרות ההונאה של האמריקנים".

   

  השייח יוסף אומר כי אין לצפות לדברים גדולים מהאמריקנים כל עוד הם נוטים לטובת ישראל. "אם האמריקנים מבקשים למלא תפקיד הגון בתהליך הם צריכים להימנע מלהיות מוּטים באופן מתמיד לטובת ישראל, ועליהם ללחוץ על ישראל שתכיר בזכויות הפלסטינים".

   

  לגבי התחייבות הנשיא בוש למדינה פלסטינית אומר השייח יוסף: "אלה הן הצהרות חדשות-ישנות ריקות מכל תוכן שכן הנשיא כבר אמר לפני מספר שנים כי הוא יעשה למען הקמת מדינה פלסטינית והתברר כי אין כל אמת בהצהרות הריקות האלה".

   

  לגבי דבריו של הנשיא כי תנועת החמאס ממשיכה להיות, מבחינת האמריקנים, ארגון טרור אומר השייח: "איננו זקוקים לתעודות ולציונים מאף גורם וגם לא מהנשיא האמריקני. אנו נלחמים למען העם שלנו ולמען זכויותיו ואנו דוחים כל התערבות של האמריקנים בעניינים הפנים פלסטינים". הטרוריסט האמיתי, אומר יוסף, "הוא זה שמבצע מעשי טרור בעולם בשם הדמוקרטיה ובשם הדאגה לזכויות האדם. שלא יחלקו לנו ציונים ותעודות".

   

  בראיון לעיתון "ג'רוזלם פוסט" אמר היום יוסף כי תנועת חמאס לא תתקוף את כוחות צה"ל במהלך הנסיגה מעזה הקיץ ותשמור על הרגיעה.

   

  ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, אמנם אמר אתמול בראיון ל"אל-ג'זירה" כי החמאס ימשיך בהתנגדות, ובכלל זה בפיגועי ההתאבדות אחרי ההתנתקות וכל עוד ישראל ממשיכה את "הכיבוש בשטחים, וכי הרגיעה בשטחים נותנת מנוחה לפעילים. השייח יוסף נשמע מעט מסויג יותר: "מה הטעם להילחם בישראל אם היא רוצה לעזוב? אין צורך שנלחם בהם - למרות שאין פירושו של דבר שההתנגדות הסתיימה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  איך מתרגמים מדיבורים למעשים? בוש ואבו מאזן
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  ממשלת ישראל צריכה להפנים. עריקאת
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  בוש ממילא נוטה לטובת ישראל. השייח יוסף
  צילום: רויטרס
  מומלצים