שתף קטע נבחר

סקירת עיתונות, 29 במאי 2005

כותרות עיתונים בעולם, 29 במאי 2005:

 

 

א-שרק אל-אווסט

 

יום הבוחר: לראשונה מזה שלושים שנה יוצאים היום תושבי ביירות לקלפיות בלי הנוכחות הסורית במדינה. הבחירות שייפתחו היום בבירה, ייערכו בהדרגה במחזותיה בארבעת השבועות הקרובים (סבב ההצבעות יתקיים בכל יום ראשון).

 

מחוז ביירות, ובו כ-400 אלף בעלי זכות בחירה, יהיה הראשון היום ללכת לקלפיות. למרות ההתרגשות מעצם הבחירות, נראה שלא צפויה דרמה גדולה שכן סעד אל-חרירי, בנו של ראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, שמנסה לרשת את מקומו במערכת הפוליטית כבר הבטיח את נצחונם של לפחות תשעה נציגים מתוך 19 הנציגים בפרלמנט ממחוז זה.

 

אחרי ביירות יהיה מחוז הדרום למחוז הבא שיערוך את הבחירות ביום ראשון הבא, ה-5 ביוני, ואחריו הר הלבנון והבקעה (12 ביוני) ואזור הצפון (15 ביוני), שבתומם ייבחרו כל 128 חברי הפרלמנט, לפי מכסות קבועות לעדות השונות.

 

סאנדיי טיימס

 

מצבו של א-זרקאווי: הטרוריסט המבוקש ביותר בעיראק, אבו מוסעב א-זרקאווי, נמלט מהמדינה לניתוח חירום וזאת לאחר שנפצע בתקיפה של צבא ארה"ב. כך מסר בכיר באירגונו של א-שרקאווי בעיראק.

 

זרקאווי, שעל ראשו עומד פרס של 25 מיליון דולרים, וזאת אחרי שהואשם במעורבות בגל הטרור והחטיפות השוטף את המדינה, נפצע ככל הנראה מטיל שירו החיילים האמרינים לעבר רכבו במהלך הקרבות בעיר אל-קאים במערב המדינה. א-זרקאווי נפצע בחזהו, סבל מחום גבוה והועבר למדינה שכנה לצורך "ניתוח דחוף". מצבו תואר כ"יציב" אולם תומכיו מסרו כי נערכים עתה להעבירו למדינה "לא-ערבית" (ככל הנראה איראן) כדי שיעבור ניתוח להוצאת הרסיסים בחזהו.

 

אובזרבר

 

ועוד מעיראק: דבר לא נשמע מסגן ראש ממשלת עיראק לשעבר, טארק עזיז, מאז נעצר על ידי כוחות צבא ארה"ב ב-24 באפריל 2003. אולם היום מפורסמים מספר מכתבים פרי עטו של הסגן הכלוא במתקן בפרברי בגדד. עזיז שירבט את המכתבים הללו על דפים מיומנו של עורדך דינו שהיה עימו בעת שנחקר על ידי הכוחות האמריקנים.

 

המכתבים - חלקם בערבית וחלקם באנגלית - היו ממוענים "לדעת הקהל בעולם". עזיז פונה לקהיליה הבינלאומית לסייע לו ולשים קץ ל"מצבו הנורא". הוא טוען שהוא חף מפשע וכי הובא באופן לא-חוקי למעצר, וזאת מבלי שניתן לו ליצור קשר עם משפחתו.

 

אל-ביאן

 

חוזר לסוריה? רפעת אסד, דודו של נשיא סוריה, בשאר אסד, הודיע כי הוא מעוניין לשוב למדינה כדי לסייע בהבאת הדמוקרטיה והשגשוג הכלכלי. הוא ציין עוד כי הוא מעוניין לפגוש בכירים אמריקניים וזאת "למען האינטרס של שני העמים".

 

בראיון עם סוכנות הידיעות איי.פי. הוסיף אסד בן ה-67 הוא הוסיף כי גורמים אמריקנים לא יצרו איתו קשר וכי הוא איננו מעוניין להדיח את אחיינו הנשיא, אלא להביא לשינוי "בדרכי שלום". למרות זאת, לפי הדיווח, יש מי שסבורים בוושינגטון כי לנוכח תפקודו של הנשיא המכהן, אולי יש לחשוב על רפעת כאלטרנטיבה.

 

אל-ווטן (סעודיה)

 

מצב בריאותו של המלך פאהד: הלשכה המלכותית פירסמה הודעה נוספת אתמול בה היא ביקשה להרגיע את האווירה סביב מצב בריאותו של המלך הישיש. "בהמשך להודעה על כניסתו של המלך לבית החולים על שם פייסל בריאד, לצורך בדיקות רפואיות - בדיקות אלה העלו שמצבו טוב ויציב", נאמר, בין היתר, בהודעה. "בזמן הקרוב יושלמו שאר הבדיקות".

 

יורש העצר, עבדאללה, קיבל שיחות טלפונים משורה של מנהיגי ערב שביקשו לדרוש בשלומו של המלך. הוא הודה להם והודיע שמצבו טוב.

 

ניו יורק טיימס

 

בהאנגר בפורט וורת' עמלים טכנאים על הכנתו של ניסוי להגנה מפני טילי כתף. אם יצליח הניסוי, הוא עשוי להיות האות לפרוייקט שאפתני בעלות של כעשרה מיליארד דולרים להתקין מערכת מתקדמת על מטוסי השכר הרבים של המדינה.

 

הניסוי יתבצע על מטוס בואינג 767, אותו סוג של מטוס שהתרסק לתוף מגדלי התאומים ב-11 בספטמבר 2001, והוא אחד משלושת סוגי המטוסים שעליהם אמורים לנסות את מערכת ההגנה עד לסוף השנה. המערכת נועדה לזהות ולהגן מפני ירי של טילי כתף, טילים שנפוצים ופופולריים במיוחד בקרב ארגוני הטרור באזורי לחימה - מטרד שהפך לאיום מוחשי מבית.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
ביירות. הולכים לקלפי
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
זרקאווי. בדרך לאיראן?
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
עזיז. חף מפשע
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
אסד. צרות עם הדוד?
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
המלך פאהד. מצב טוב ויציב
צילום: רויטרס
מומלצים