שתף קטע נבחר

צוות ממשלתי ידון בהנהגת "שמיים פתוחים" בטיסות לישראל

שרי האוצר, התיירות והתחבורה החליטו לבחון אימוץ מדיניות ה"שמיים הפתוחים" בתעופה לישראל וממנה. משרד התיירות:"אם המדיניות תאומץ צפויה הוזלה במחירי הטיסות, גידול בתוצר ותוספת של מקומות עבודה"

נבחנת מדיניות "שמיים פתוחים" בתעופה: שרי האוצר, התחבורה והתיירות יקימו צוות עבודה בין-משרדי לבחינה של הנהגת מדיניות "שמיים פתוחים" בישראל. מדיניות זו מאפשרת לחברות התעופה השונות הטסות בקו לישראל, להוסיף טיסות ומושבים ללא צורך לקבל מראש את אישור המדינה.

 

צוות הבחינה הממשלתי יוקם במטרה לדון במשמעויות אימוץ מדיניות זו, במטרה לבחון אפשרות להגדיל את מספר התיירים לישראל מול הצורך בהגנה על חברות התעופה הישראליות.

 

סוכם כי בשלב הראשון ייפגשו השרים עם גורמי תיירות זרים, ולאחר מכן עם חברות התעופה הישראליות, וזאת על מנת לאתר את נקודת האיזון בין המשתנים הללו. 

 

הצוות בא ליישב מאבק ממושך בין עמדת מינהל התעופה האזרחית במשרד התחבורה, הרוצה להעניק הגנה ומתן עדיפות לחברות התעופה הישראליות, בצורה של הגבלה ופיקוח על החברות הזרות. זאת מתוך חשש כי מדיניות של שמיים פתוחים תגדיל את נפח הפעילות של חברות התעופה הזרות ותפגע פגיעה משמעותית בחברות התעופה הישראליות. לדברי ראש מינהל התעופה, אודי זוהר "ש לעשות את הדברים באופן מושכל, היות ומדובר במהלך בלתי הפיך. "חשוב לראות את התמונה הכללית - גם את צרכי הלקוחות וענף התיירות וגם את האסטרטגיה של מדינת ישראל, זו החלטה שיש בה פנים רבות".    

 

במשרד התיירות טוענים כי אם תאומץ מדיניות זו, היא תביא לגידול משמעותי בהיצע הטיסות, להוזלת מחירי כרטיסי הטיסה ומתוקף כך לעלייה משמעותית בהיקף התיירות בישראל. "כיום ישנם ביקושים כבושים, בעיקר מאירופה וארה"ב, שאינם ממומשים בגלל שאין מספיק טיסות", טוענים במשרד התחבורה. לדברי גורמי במשרד, כל 100 אלף תיירים המגיעים לארץ מגדילים את התוצר הלאומי בכ-200 מיליון דולר, כמו כן, אם תאומץ מדיניות זו יתוספו אלפי מקומות עבודה בענף התיירות.

 

לפני כחודש וחצי הגישה חברה התעופה האוסטרית אוסטריאן אירליינס בג"צ כנגד שר התחבורה וראש מינהל התעופה האזרחית, כיוון שבקשתם להוסיף טיסות נוספת מאוסטריה לישראל, נענתה בשלילה. "רשות ההגבלים העסקיים אומרת שאין סיבה שלא לאשר זאת", אומרים במשרד התיירות. אם תאומץ מדיניות זאת, גם הנוסע הישראלי ייהנה מהגידול בהיצע הטיסות ומהורדת המחירים.

 

במשרד האוצר מסרבים להצהיר על עמדה רשמית בנושא ואומרים: "שלושת השרים נפגשו והחליטו על בחינת מדיניות ה'שמיים הפתוחים', האוצר יגבש את עמדתו בהתאם לממצאים שיעלו תוך כדי בחינת הנושא".      

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
"שמיים פתוחים": האם זה טוב ליהודים?
צילום: איי פי
מומלצים