שתף קטע נבחר

פישר אופטימי: אין צורך לשנות את תחזית הצמיחה

בהופעתו הראשונה בוועדת הכספים של הכנסת אמר הנגיד הטרי: על אף סימנים להאטה במשק אין כל סיבה לשינוי תחזית הצמיחה שנותרת ברמה של 4%. פישר מתרשם מיציבות שער החליפין של השקל מול הדולר, ש"גבוהה מזו שנרשמת במרבית המטבעות במדינות המפותחות והמתפתחות" וקורא לתת לבנק עצמאות בפעילותו

אין צורך לשנות את תחזיות הצמיחה של בנק ישראל לשנת 2005 כולה, והיא נותרת ברמה של 4% - על אף סימנים להאטה מסויימת בפעילות הכלכלית. כך אמר היום הנגיד הטרי של בנק ישראל, פרופ' סטנלי פישר, בהופעתו הראשונה בוועדת הכספים של הכנסת.

 

פישר הדגיש כי  נושא הצמיחה – בדגש על הצמיחה המתמשכת - הוא הנושא החשוב ביותר, בלעדי הצמיחה לא ניתן להבטיח שיפור ברמת החיים וברווחה של אזרחי המדינה.

 

לדבריו, נתונים שפורסמו לאחרונה לגבי המצב הכלכלי בחודשים הראשונים של השנה נתנו רושם של האטה מסוימת בפעילות הכלכלית אך ישנם נתונים אחרים המצביעים על הכיוון ההפוך. נתוני סקר כוח אדם מצביעים על שיפור גדול ברבעון הראשון של השנה ברמת האבטלה, כאשר שני שליש מהמועסקים החדשים נקלטו ע"י הסקטור העסקי – כולל תעשייה ומסחר – רובם במשרות מלאות. גם המדד המשולב של בנק ישראל למצב המשק לחודשים הראשונים של השנה עודכן לאחור כלפי מעלה. פישר הזכיר כי הצמיחה במשק הישראלי מושפעת, בין היתר, מהצמיחה של הכלכלה העולמית, לגביה מתקבלת כיום תמונה מעורבת.

 

הנגיד התייחס גם ליציבות הכלכלית במשק. לדבריו, יציבות שער החליפין של השקל מול הדולר גבוהה מזו שנרשמת במרבית המטבעות במדינות המפותחות והמתפתחות מול הדולר. היציבות של המשק חשובה מאד כתשתית להשגת צמיחה מתמשכת לאורך זמן. זאת, במיוחד בעולם של גלובליזציה, כאשר מתקיימת תחרות על ההשקעות הבינלאומיות. כך, המשק הישראלי נהנה מזרם של השקעות מחו"ל שהסתכם בשליש הראשון של השנה בכ-5 מיליארדי דולר, קרוב לסכום שהצטבר ב-2004 כולה: כ-6.5 מיליארדים.

 

לדבריו, האינפלציה בישראל – כמו גם הציפיות לאינפלציה והתחזיות של החזאים השונים במשק לשנה הקרובה - נמצאים כבר די הרבה זמן בתחום של יציבות מחירים שקבעה הממשלה. הריבית נמצאת ברמה מאוד נמוכה, ויכולתו של המשק לשמר את יציבות המחירים ברמת ריבית כה נמוכה הוא הישג חשוב.

 

פישר הביע תמיכה ברפורמה המתוכננת בשוק ההון, עפ"י המלצות "ועדת בכר". "הריכוזיות בשוק ההון גבוהה מאד ואינה תורמת מספיק לצמיחה וליעילות של המשק והמלצות "ועדת בכר" נותנות תשובה טובה לבעיות אלה", אמר פישר.

 

לדבריו, בימים אלה הוא עובד יחד עם ראש הממשלה ושר האוצר בהכנת חוק חדש לבנק ישראל וזאת, מתוך הבנה משותפת לגבי החשיבות לסיים את הנושא בהקדם ולהביא את ההצעה לשולחן הכנסת בחודשים הקרובים. "צריך שהחוק החדש יחזק את הבנק המרכזי ואת יכולתו לפעול לטובת המשק והמדינה. לכן חשוב שלחוק החדש תהיה הגדרה ברורה של מטרות הבנק המרכזי עפ"י התפישה שהתקבלה בעולם, לפיה יציבות המחירים תוגדר כיעד המרכזי, כאשר ייקבע כי הבנק יתמוך במטרות אחרות – כמו צמיחה ותעסוקה – כל עוד לא נפגעת יציבות המחירים", אמר פישר. בנוסף, אומר פישר, יש לתת לבנק עצמאות בהפעלת הכלים כדי להשיג את מטרותיו, לפי שיקול דעתו.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים