שתף קטע נבחר

"הפרשה מוכיחה - חשש החרדים מהמחשב מוצדק"

"אולי עכשיו, בעקבות חדירת הסוס הטרויאני לעולם המסחר, יבינו כי אי אפשר לדהור קדימה, בעולם הממוחשב, לפני שמאבטחים את הקיים. מה שלא עשה השכל הישר, יעשה ההכרח הכלכלי". דעה

כאשר המציא אדיסון את נורת החשמל זה היה נפלא. אך בד בבד, החשמל החשוף היה מסוכן. אנשים רבים התחשמלו בדורות הראשונים, לפני שנמצאו שיטות בידוד החוטים וחוטי הארקה ומכשירים נגד התחשמלות. רק מטורפים נגעו בחשמל, לפני שהיו בטוחים מפני סכנותיו. לאט לאט התפתחו חוטי הפלסטיק המבודדים את החשמל ובמשך שנים רבות, המציאו עוד ועוד מנגוני הגנה. נקבעו כללי בידוד וחוקים נוקשים להולכת חשמל. יש נקודות כיבוי אש בכל מקום שעלול להיות שם קצר חשמלי וכו'. אין בית או מפעל שאין בו מכשירים נגד התחשמלות.

 

אף אחד לא קם ואמר למזהירים מפני סכנות החשמל: פרימטיבים אתם! איך אתם לא רואים את אור החשמל? איך אתם לא מעריכים את עצמת הכוח המניע של החשמל. הוא מפתח את התחבורה, הרכבות, התעשיה והמסחר. החשמל נותן אור בלילות בבית, בחצר, בצמתים ובכבישים. היה ברור שהחשמל הוא מתנה טובה, שיכול לקדם את כל העולם, בתנאי שיודעים לבודד אותו ולהיזהר ולהזהיר מסכנותיו. אחרת הוא שורף ומחשמל והורס את האדם, את הבית ואת העולם כולו.

 

אין אמצעי הגנה מינימליים

 

כך קורה היום עם המחשבים, האינטרנט והסלולרים למיניהם ולסוגיהם. המציאו רעיון ופיתחו אותו, אבל לא בנו לו מנגנוני הגנה מינימליים. המחשבים פרצו לעולם המסחר ולעולמות הפרטיים של בני האדם, בלי חוטי בידוד, בלי הארקה, בלי חוקי חיוט בינלאומיים, בלי כללי זהירות. כך הם הורסים עולמות אישיים, משפחות נהרסות, הקבצים פרוצים לגניבות מסחריות וריגול תעשייתי ועוד לא הגענו לפצצות ושימוש בטירור ממוחשב, והלוחמה הממוחשבת וגם זה בדרך.

 

הפרימטיבים שבדור, רצים אחרי המחשב והסלולרי, כאחוזי אמוק. כאשר באו חכמי ישראל שיש להם מסורת של זהירות בת שלשת אלפים שנה והזהירו והרחיקו את הנוער והמבוגרים, מפני נסיונות המחשב והסלולר, לעגו להם, כעסו עליהם והחשידו אותם באינטרסים וקטנוניות. איך אפשר לוותר על מעלות המחשב?

 

עכשיו הם יבינו

 

עתה לאחר הפריצה הממוחשבת וחדירת הסוס הטרויאני לעולם המסחר, יבינו כולם כי המחשב הוא מסוכן, לא פחות משהוא מופלא ונחוץ. הכל מבינים היום כי הטלפון הסלולרי הוא סכנה חינוכית לילדינו, לא פחות משהוא נחוץ לקשר הטלפוני בין הורים לילדים, בין צרכנים לספקים.

 

זה הזמן לחזור ולהזהיר מפני סכנות המחשב מחד ומאידך לקוות שמתוך הנזק שנגרם לעולם המסחר מן הגניבות והריגול הממוחשב, יקומו מומחים וטכנאים שיתכננו וינפיקו שיטות אבטחה וכללי שמירה מפני הסכנות. אולי עכשיו יבינו כי אי אפשר לדהור קדימה, בעולם הממוחשב, לפני שמאבטחים את האגפים הקיימים.

 

אי אפשר להשאיר חשמל חשוף ברחובות ולהשאיר חשמל זורם, במגע יד של ילדים צעירים או מבוגרים. מה שלא עשה השכל הישר, יעשה ההכרח הכלכלי. כך גם יימנעו סכנות רוחניות נוראות ההורסות כל חלקה טובה בקרב הצעירים בכלל ובמיגזר החרדי המתגונן מפני תועבות העולם בפרט.

 

חבר הכנסת לשעבר, הרב ישראל אייכלר, הוא יו"ר המרכז להסברה יהודית

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אתר הכנסת
הרב ישראל אייכלר
צילום: אתר הכנסת
מומלצים