שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  חמאס והפתח הסכימו: הבחירות - אחרי ההתנתקות
  הוועדה העליונה המשותפת לארגונים הפלסטיניים התכנסה בעזה, והחליטה לדחות את הבחירות הכלליות לאחרי ההתנתקות. ההערכה היא, כי הבחירות יידחו לסוף השנה

  הארגונים הפלסטינים הגיעו הערב (ב') להסכמה על דחיית הבחירות הכלליות ברשות הפלסטינית. בישיבתה בעזה של הוועדה העליונה המשותפת לארגונים הפלסטיניים, הסכימו כל המשתתפים להמליץ לתנועותיהם לדחות את הבחירות הכלליות עד לאחר ביצוע תוכנית ההתנתקות. בנוסף, קבעו הנציגים להקים ועדה משותפת, שתפקח על הבחירות ותפעל לשמור על הגינותן.

   

  הבחירות היו אמורות להיערך באמצע יוני, אולם כעת ההערכה היא כי הבחירות הכלליות יידחו לסוף השנה.

    

  הסכמה זו היא חלק מההבנות בין חמאס לפתח גם בנוגע לבחירות המקומיות החוזרות בכמה מוקדים ברצועה, סוגיה שגרמה למתיחות רבה בין שתי התנועות, ואף היתה הסיבה לירי המסיבי של פעילי חמאס לעבר ההתנחלויות ברצועה ולעבר שדרות.

   

  בחמאס טענו, כי ההחלטה על הבחירות החוזרות נועדה לגזול מהם את הניצחון בשלוש הרשויות שבהן זכו. כאמור, הערב הושגה התקדמות בעניין, כאשר הוחלט על דחיית הבחירות החוזרות, יחד עם הבחירות הכלליות. 

   

  ברשות הפלסטינית הכחישו, כי המשלחת הביטחונית המצרית שמסיירת בשטחים תיווכה בין הפתח לחמאס בעניין, ואולם מקורות פלסטינים אמרו ל-ynet כי המצרים המליצו לצדדים להגיע להבנה ביניהם בנושא. במהלך הישיבות שקיימה המשלחת המצרית עם הפלגים, עלה באופן חזק הרעיון לדחות את הבחירות עד לאחרי ההתנתקות.

   

  "התקדמות עם ישראל בסוגיית המבוקשים"

   

  מקורות פלסטינים מדווחים כי חלה התקדמות בהבנות ישראל לרשות, בנוגע לסוגיית המבוקשים. הפלסטינים דיווחו, שבפגישה שהתקיימה היום בין שני הצדדים, הביעו הישראלים התחייבות שלא לרדוף אחר אף מבוקש שאינו מהווה עוד סכנה - כולל בשטחים שעדין לא הועברו לשליטת הרשות הפלסטינית.

   

  בראש המשלחת הפלסטינית לפגישה עמד הממונה על סוגיית המבוקשים ברשות, עבד אל-פתאח חמאייל. הפלסטינים דיווחו כי בפגישה הצליחו להגיע להסכמה עם הצד הישראלי, שישראל לא תיזום אף פעולה שנועדה לפגוע במבוקשים אם אלה יפסיקו את פעילותם החמושה, יהיו תחת השגחת הרשות הפלסטינית ויכבדו את ההתחייבות שמסרו לנציגי הרשות.

   

  הפלסטינים ציינו בפני הישראלים, כי רבים מהמבוקשים השתלבו במנגנוני הביטחון הרשמיים. כמו כן, הבהיר הצד הפלסטיני כי הרשות תפקח על

  אותם המבוקשים כדי שאלה יעמדו בהתחייבויותיהם. מבוקשים בכירים אמרו הערב ל-ynet שהם קיבלו דיווח מנציגי הרשות ולפיו הפגישה הייתה חיובית והושגה בה התקדמות.

   

  יש לציין, כי ישראל משהה המשך העברת ערים לרשות הפלסטינית עד שזו תפרק את המבוקשים מנשקם. ישראל דורשת שהרשות תחל בכך בשני הערים שהועברו כבר לשליטתה, יריחו וטול כרם.

   

  נציג הרשות בפגישה חמאייל דרש כי ישראל תעביר לרשות הפלסטינית ערים נוספות, והתחייב כי גם בערים האלה תפעל הרשות לפקח על המבוקשים חמאייל ציין כי פגישות נוספות בין הצדדים צפויות בקרוב.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  הבחירות המקומיות ברשות (ארכיון)
  צילום: איי פי
  מומלצים