שתף קטע נבחר

הפלסטינים הודיעו לצה"ל: חשפנו מנהרת ענק לקטיף

לדברי מקורות בצה"ל, הביטחון הלאומי הפלסטיני הודיע לישראל שחשף מנהרת ענק באורך כ-50 מטרים שנחפרה מאזור חאן יונס לגוש קטיף. המנהרה עשויה היתה לשמש להברחת מחבלים משטח פלסטיני להתנחלויות בגוש, או להטמנת חומרי נפץ. מהצד הפלסטיני לא התקבל אישור לידיעה

הביטחון הלאומי הפלסטיני דיווח אמש (ב') לצה"ל, כי חשף מנהרת ענק, שנחפרה מחאן יונס בדרום רצועת עזה לכיוון גוש קטיף. המנהרה, שעומקה כ-10 מטרים ואורכה כ-50 מטרים, נועדה על פי החשד לשמש מחבלים לביצוע פיגוע נגד יעד ישראלי. כך מסרו מקורות ביטחוניים.

 

לדברי המקורות, המנהרה עשויה היתה לשמש להברחת מחבלים משטח פלסטיני להתנחלויות בגוש או לחילופין, להטמנת חומרי נפץ, שיתפוצצו מתחת לעמדת צה"ל או מתחת לאזור אזרחי שבו מתגוררים תושבים, ולכן מדובר באיום משמעותי ביותר.

 

לא מן הנמנע, שהמנהרה שעל מציאתה דווח הערב יכלה גם לשמש מחבלים לביצוע פיגוע משמעותי בעת תקופת ההתנתקות, ולהפתיע את הכוחות בשטח. 

 

מן הפלסטינים לא התקבל אישור רשמי לידיעה על חשיפת המנהרה. הפלסטינים מסרו כי האירוע היחיד הקשור במנהרות אירע שלשום ברפיח, ושם התעמתו קבוצת חופרים עם אנשי ביטחון פלסטינים.

 

מקורות ביטחוניים פלסטיניים לא פסלו את האפשרות כי המנהרה שנחפרה ברפיח נועדה להגיע לגוש קטיף בסופו של דבר. פלסטינים ציינו כי החופרים היו פעילים בג'יהאד האיסלמי, וכי חילופי אש התפתחו בין שני הצדדים, במהלכם גם ירו חיילי צה"ל לעבר המקום.

 

תחום המנהרות התת קרקעיות ברצועת עזה, התפתח בשנה האחרונה והפך לאחד האיומים המרכזיים. מאז התחלת הרגיעה בשטחים, חשפו הפלסטינים כמה מנהרות להברחת אמצעי לחימה בציר פילדלפי. גורמי ביטחון בישראל אמרו בשבועות האחרונים כי הארגונים הפלסטיניים אינם יושבים בחיבוק ידיים בימים אלה, אלא משפרים את אמצעי הלחימה שברשותם ומתכוננים ל"יום שאחרי".

 

הפלסטינים, שנהגו לחפור מנהרות להברחת אמצעי לחימה בגבול ישראל-מצרים סמוך לרפיח, "שיכללו" את התחום, ובנו גם מנהרות רחבות ומשוכללות יותר על מנת לבצע פיגועים נגד יעדים ישראלים.

 

כך, הפיגוע במוצב צה"ל בצומת גוש קטיף ביוני 2004, שבו נחפרה מנהרת תופת בעלת מספר פתחים מתחת למוצב אורחן. לוחם חטיבת גבעתי נהרג באירוע.

 

גם הפיגוע בציר פילדלפי במוצב JVT, שבו נהרגו חמישה לוחמים מגדוד הסיור המדברי, התבצע באמצעות חפירת מנהרת תופת מאזור רפיח לעבר המוצב שאירע בדצמבר 2004.


פורסם לראשונה 30/05/2005 23:46

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: היו גורדון, דובר צה"ל
מנהרה להברחת אמל"ח
צילום: היו גורדון, דובר צה"ל
מומלצים