שתף קטע נבחר

47% מהנוער הגאה: גם מורים מטרידים אותנו

סקר בקרב בני-נוער בעלי נטייה מינית הומו-לסבית: 64 אחוז הוטרדו מילולית על ידי חבריהם ללימודים. 24 אחוז סיפרו שחוו גם תקיפה פיזית על רקע נטייתם. בכנסת הוקמה שדולה למען הקהילה הגאה. ואילו יו"ר ש"ס תקף את "יום הזוהמה"

תלמידים בעלי נטיה מינית הומו-לסבית סובלים לא רק מהתעללות מילולית מצד בני גילם, אלא גם מתקיפות פיזיות, ומהתעללות מילולית מצד מורים בבתי הספר. כך עולה מתוצאות סקר שערך בחצי השנה האחרונה ארגון הנוער הגאה ועמותת "כמוני כמוך". ממצאי הסקר הוצגו היום (שלישי) בדיון בוועדת החינוך של הכנסת.

 

הסקר בדק את הקשיים בהם נתקלים תלמידים בעלי נטייה מינית הומוסקסואלית במערכת החינוך. הוא לא נערך בבתי הספר אלא באמצעות אתר אינטרנט אליו הופנו הנשאלים - בני נוער תלמידי חטיבת ביניים ותיכון המתלבטים בקשר לנטייתם המינית או מגדירים עצמם כהומואים, לסביות, ביסקסואלים או טראנסג'נדרים.

 

450 המשתתפים בסקר נשאלו באיזו תדירות הם נתקלים בביטויי גנאי הקשורים לנטייתם המינים מצד תלמידים אחרים. כ-64 אחוזים מהם אמרו כי נתקלו בהתעללות מילולית בשל נטיותיהם המיניות בתדירות גבוהה.

 

24 אחוזים מהנשאלים השיבו כי חוו גם תקיפה פיזית על רקע נטייתם המינית במהלך השנה האחרונה, מתוכם כ-6 אחוזים דיווחו על תקיפות פיזיות בתדירות גבוהה.

 

נתון מדאיג נוסף שעלה בסקר הוא כי ההתעללות המילולית הופנתה כלפי בני הנוער לא רק מצד בני גילם. 47 אחוז אמרו כי שמעו ביטויי גנאי בתדירות גבוהה גם מצד מוריהם. נוסף על כך, 61 אחוזים מהמשיבים ציינו כי המורים כלל אינם מגיבים למשמע הערות הומופוביות המופנות כלפיהם; דפוס דומה נמצא גם בקרב תלמידים – 44 אחוזים מהמשיבים ציינו כי תלמידים אף פעם אינם מתערבים לטובת חבריהם הסופגים עלבונות.

 

נושא נוסף שנבדק בסקר הוא המשאבים והתמיכה אשר נגישים לנוער בבתי הספר. רק כ-14 אחוזים מהנשאלים ציינו כי קיימים ספרים ומקורות מידע עבורם בספריית בית הספר. 25 אחוז אמרו כי הם מרגישים בנוח לשוחח עם מורים בבית הספר על נטייתם המינית ובעיותיהם. לשם השוואה, בארה"ב, שם נערך סקר דומה, 52 אחוזים אמרו כי הם מרגישים בנוח להתייעץ עם מורים.

 

בדיון הוכרז על הקמת שדולה בכנסת למען הקהילה ההומו-לסבית. מי שיזם אותה הוא ח"כ אילן ליבוביץ (שינוי) ואליו הצטרפו ח"כ רוני בריזון (שינוי) ורומן ברונפמן (מרצ). יו"ר ש"ס, אלי ישי, תקף בחריפות את עצם קיום הדיון בנושא "יום הגאווה" בוועדת החינוך. לדבריו "בשבוע שבו תלמידים נרצחים ללא סיבה, הרייטינג ממשי לעוור את עיני יו"ר הוועדה החדש, ח"כ אברהם פורז, והוא מעדיף את יום הזוהמה על פני מצוקות התלמידים".

 

משרד החינוך: טוב שהנוער ההומו-לסבי שם עצמו על המפה

 

ממלאת מקום ראש יחידה לחנוך מיני בשירות הפסיכולוגי היעוצי במשרד החינוך, שוש צימרמן, אמרה בתגובה לממצאי הסקר כי "הנתונים לא משמחים. הם רק מחזקים את העובדה שצריך להמשיך לעשות עבודה חינוכית גם בקרב צוותים חינוכיים וגם בקרב בני הנוער. זה טוב שהנוער הומו-לסבי שם עצמו על המפה ומתריע. זו עבודה ארוכת טווח שביחד תביא תוצאות".

 

לדבריה, "יש נתונים שמטרידים אותי, אבל יש גם כוס מלאה ושמחה - לרבע מבני הנוער יש כתובת בבית הספר לדבר על הנושא, ובכל זאת יש חומר בספרייה. צריך לראות גם איפה היינו וכיצד התקדמנו בנושא. ממקום שהנושא לא היה מדובר ולא על סדר היום של מערכת החינוך, יש היום יחס יותר שייויוני ויותר קבלה ופתיחות.

 

"משרד החינוך שם את הנושא על סדר היום עוד בשנות ה-90 ויצאו כבר אז חומרים רלוונטים בנושא. היתה הכרה של אנשי המקצוע בנוגע לפיתוח סובלנות וקבלה של מי ששונה, וגם איך להתייחס לבני הנוער עצמם שמגלים נטייה חד-מינית".

 

צימרמן טענה כי "בשנתיים האחרונות עובד המשרד עם חוש"ן (שירות ההרצאות), ארגון הנוער הגאה והבית הפתוח הירושלמי. הארגונים מוזמנים להכשרות שעושים ליועצים חינוכיים בנושא וגם לעבודה בבתי הספר עם בני הנוער. הנהלים במשרד הם לא הבעיה כי זו שאלה של חינוך, וזו עבודה ארוכת טווח. בהחלט צריך לחשוב על דרכים נוספות להתמודדות עם הנושא". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
(אילוסטרציה)
צילום: אלעד גרשגורן
צילום: עופר מאיר
"יום הזוהמה". ישי
צילום: עופר מאיר
מומלצים