שתף קטע נבחר

שטרית ל-ynet: טפשי להרוס את בתי המתנחלים

הריסת בתי המתנחלים מפלגת את הדעות בקרב שרי הליכוד. בשיחה עם ynet מסביר השר שטרית למה הוא חושב שמדובר במהלך טפשי. "הפלסטינים רוצים לרקוד על הגגות? שירקדו. העולם צריך לראות שאנחנו יוצאים משם בנדיבות. נציב להם אתגר - ליישב שם את הפליטים במקום להשתמש בהם כנשק פוליטי. יש אפילו מתנחלים שאמרו לי שהם רוצים יום אחד לחזור לשם לטיול שורשים"

סוגיית הריסת בתי המתנחלים מתחממת: לקראת הדיון בממשלה ביום ראשון הקרוב מסתמן "קרב" בין שרי הליכוד התומכים בהריסה ואלו המתנגדים לכך. השר מאיר שטרית אומר ערב הדיון ל-ynet: "הריסה היא מעשה מטופש".

 

 

סוגיית הריסת הבתים שבה ועולה לדיון עקב המלצת משרד הביטחון והמועצה לביטחון לאומי לפיה השארת הבתים על כנם היא אינטרס ישראלי. הנימוקים הם, בין היתר הרצון למנוע סיכון מיותר לחיילי צה"ל בשטח וכן שיקולים מדיניים,

 הסברתיים ושיקולים של איכות סביבה. חרף ההתנגדות של השרים נתניהו, שלום, לבנת, הנגבי, נוה, כץ והירשזון, ישנם בקרב שרי הליכוד גם מי שתומכים בהשארת הבתים על תילם כגון השרים מופז, אולמרט, עזרא ושטרית. גם שרי העבודה אגב, רובם תומכים בעמדה זו.

 

שר התחבורה, מאיר שטרית, אמר ל-ynet: "הריסת הבתים היא מעשה מטופש ואני מתנגד לו בכל תוקף. גם אם אשאר לבד אני אצביע נגד - ובסוף הדרך אשאר צודק".

 

"אלא שרוצים להרוס את הבתים אומרים הם ירקדו על הגגות. אני אומר - שירקדו, כמה כבר אפשר לרקוד על הגגות?", אומר שטרית. "העולם צריך לראות שאנחנו יוצאים משם בנדיבות. להשאיר את הבתים תוך הצבת אתגר בפני הפלסטינים ליישב שם את הפליטים, במקום להנציח אותם במחנה ג'בלייה ולהשתמש בהם כנשק פוליטי נגד מדינת ישראל. ניתן להם עכשיו תשובה: הנה יש לכם בתים - שימו את הפליטים שם", אומר שטרית.

 

"אם הם לא יעשו את זה, שיסבירו לעולם למה לא עשו זאת. אם הם רוקדים על הגגות, שיסבירו לעולם למה הם רוקדים על הגגות. אנחנו צריכים לצאת משם בלארג'".

 

שטרית סיפר שכשר במשרד האוצר, הוביל את חוק "פיצוי פינוי" בכנסת ונפגש במסגרת הזאת עם ראשי המתנחלים שחלקם ביקשו ממנו מפורשות להשאיר את הבתים כמזכרת למשפחות.

 

"חלק מהם ביקשו ממני שהבתים ישארו. שאלתי אותם 'למה אתם מבקשים דבר כזה'? הם הסבירו לי שהם רוצים שאם יהיה שלום יום אחד - שתיהיה להם האפשרות לחזור להביא את הילדים שלנו ולהגיד 'זה היה הבית שלנו', כמו שאתה נסעת לראות את הבית שלך במרוקו".

 

שטרית אמר שהוא ידבוק בהחלטה גם אם ישראל לא תהנה משום פיצוי כספי עבור בתי המתנחלים. "ההריסות של ימית נשארו שם כמן פסל לסכסוך. זה לא הואיל בדבר לישראל וסתם עשה נזק. הדבר היחידי שאולי צריך לפרק שם זה בתי הכנסת".

 

"כשהייתי במשרד האוצר נפגשתי עם המתאם הכלכלי של הבנק העולמי. כל ארגון שירצה לקחת את זה נשמח, לא ירצו? גם צריך לצאת ולהשאיר אותם".

 

השרה ציפי לבני מתכוונת להציע בדיון הצעת פשרה שתאפשר לדעתה את הריסת הבתים מחד, ומאידך שימור העקרון שמאחורי החלטת הממשלה הקודמת. על פי ההחלטה, הפלסטינים יהיו אלה שיפנו, תמורת תשלום, את ההריסות, הצעה שתמנע את סיכון כוחות צה"ל בהישארותם באזור, ותחסוך מישראל את מבצע פינוי ההריסות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
רוצים לרקוד - שירקדו. שטרית
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: צפריר אביוב
אתגר לפלסטינים. בתים בגוש קטיף
צילום: צפריר אביוב
מומלצים