שתף קטע נבחר

ועדת הכספים: חלוקת מניות לאומי - שוחד בחירות

חברי הוועדה מתנגדים לאישור תוכניתו של שר האוצר בגלל הסיכוי להקדמת הבחירות. יו"ר הוועדה: נקיים דיון מעמיק

שר האוצר, בנימין נתניהו, נקלע לקשיים בבואו להוציא לפועל את תוכניתו לחלק חבילות של מניות בנק לאומי לכל אזרח ישראלי מגיל 18 ומעלה. התוכנית שנתניהו מבקש לבצע כבר בסוף השנה הנוכחית עלולה להיוותר ללא רוב בכנסת, בשל התנגדותם של חברי כנסת רבים לתוכנית.

 

בדיון שנערך אתמול בוועדת הכספים, הביעו חברי הכנסת של העבודה ויחד התנגדות לתוכנית. ח"כ אבשלום וילן (יחד) טען כי רבים הסיכויים שהבחירות לכנסת ה-17 יוקדמו וייערכו במחצית הראשונה של שנת 2006. מאחר שחלוקת המניות מתוכננת לאביב 2006, הרי שקיים חשש שמדובר ב"שוחד בחירות".

 

שר האוצר לשעבר, אברהם שוחט (עבודה), טען כי בסוף שנת 1995, עת כיהן כשר אוצר, נדונה בכנסת הצעת חוק לחלוקה לציבור של מניות כימיקלים לישראל ובנק לאומי בהנחה של 25%. לדבריו, שר המשפטים דאז, דוד ליבאי, פנה אליו והודיע לו כי אין זה מתקבל על הדעת שהממשלה תחלק לציבור לפני הבחירות מניות של בנק או של חברה ממשלתית.

 

יו"ר הוועדה, ח"כ יעקב ליצמן, אמר כי אינו יודע מתי ייערכו הבחירות, וכי הוא לא יקדם או ישהה את החקיקה בגלל הבחירות. ליצמן הודיע עוד כי הוא מתכוון לקיים דיון יסודי ומעמיק בהצעת החוק. "הנושא נדון בממשלה זה שנה וחצי ולכן, אי אפשר לדרוש מוועדת הכספים לסיימו במהרה בלא שנלבן את כל הסוגיות", אמר.

 

היועצת הכלכלית של ועדת הכספים, עוד סמדר אלחנני, העירה לחברי הכנסת כי מבחינת הצדק החברתי והקטנת אי השוויון הכלכלי, יש הצדקה מלאה להחזרת מניות הבנקים לידי בעליהם, שהם תושבי ישראל שסבלו ממפולת מניות הבנקים לפני 22 שנה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
ליצמן. ילבן הסוגיות
צילום: סבסטיאן שיינר
מומלצים