שתף קטע נבחר

"החיילים היפנים שנשכחו בג'ונגל" - סיפור כוזב

המתווך שסיפר כי פגש בג'ונגלים בדרום הפיליפינים שני קשישים שטענו כי הם חיילים יפנים שנשכחו שם מתקופת מלחמת העולם השנייה, הודה כי מדובר בתעלול. הוא אמר כי נפל ככל הנראה קורבן למתיחה או ניסיון סחיטה של מקומיים. הוא סיפר כי פגש את השנים אך הם לא ידעו לומר לו היכן נולדו ואיפה שרתו בצבא. גם דיפלומטים ששוגרו למקום לא הצליחו לאמת את הסיפור

המתווך היפני שטען שפגש בג'ונגלים בפיליפינים בשני יפנים קשישים שהיו חיילים בצבא הקיסר בזמן מלחמת העולם השנייה ונשכחו שם מבלי לדעת שהמלחמה תמה, הודה כי הסיפור אינו אמיתי, כך דיווחו כלי תקשורת ביפן.

 

האיש אמר לעיתון "יומיורי" כי פגש בשני הקשישים בהרים באי מינדנאו בפיליפינים אך גילה כי אינם יפנים כלל. לדבריו, איש מהם לא ידע לענות על השאלה היכן נולד ובאיזה צבא שירת. האיש, שככל הנראה נפל קורבן לתעלול, סיפר כי בסיוע הצוות הפיליפיני שלו הוא ניסה להשיג מידע על הצמד ולנסות לאתר אותם, ואף השקיע במאמצים אלה כ-5 מיליון יין (46 אלף דולר) בתשלומים לתושבים מקומיים.

 

הסיפור המוזר, שפורסם בסוף השבוע, עורר מיד התעניינות רחבה בעולם ותפס כותרות ביפן, שמציינת בימים אלה 60 שנה לסיום המלחמה. על פי הדיווחים הראשונים, שני הקשישים חיו בג'ונגלים של מינדנאו מאז המלחמה יחד עם קבוצה של מורדים מוסלמים הפועלים במקום.

 

נספח התקשורת של שגרירות יפן בפיליפינים, שוהיי אוגאווה, אמר כי השניים הם ככל הנראה יושיהו יאמאקווה, בן 87, וצוזוקי נקאוצ'י, בן 85 - שארצם הניחה כי שניהם נהרגו בסוף המלחמה ב-1945.

 

העיתון "סאנקי שימבוּן" דיווח אז כי השניים השתייכו ככל הנראה ליחידת "הפנתרים", ש-80 אחוזים מלוחמיה נהרגו במהלך הקרבות בין יפן לכוחות ארה"ב. הדיווחים קיבלו מידה של אמינות לאחר שגורמים רשמיים ביפן העריכו כי כ-40 חיילים יפנים, פליטי המלחמה ההיא, עדיין מתגוררים ביערות הפיליפינים, מוכרזים כנעדרים על-ידי הממשלה בטוקיו.

 

היפנים מיהרו לשלוח צוות של דיפלומטים לעיירה ג'נרל סנטוס שבדרום הפיליפינים, כדי לאשר את הדיווחים. הדיפלומטים המתינו ארבעה ימים לפגישה עם השניים ומשאלה לא הופיעו, שבו על עקבותיהם. גורמים רשמיים בטוקיו הסבירו כי היה צורך להחזירם משום שהאזור נשלט על ידי מיליציות חמושות וכנופיות פושעים שעוסקות בחטיפה לשם כופר. גורמים יפנים אחרים אמרו לסוכנות הידיעות "קיודו" כי בטוקיו פשוט הגיעו למסקנה כי אין לבטוח במתווך.

 

עם זאת, דובר ממשלת יפן אמר כי המאמצים לאתר את השניים ולהפגיש אותם עם גורמים יפנים רשמיים יימשכו חרף החשדות כי מדובר במתיחה או תעלול.

 

גם אם המקרה הנוכחי יתברר כמתיחה, חיילים יפנים אכן נמצאו בעבר בג'ונגלים של הפיליפינים שנים אחרי סוף המלחמה.

כבר בשנת 1974 עלה לכותרות סיפורו של הירוּ אוֹנוֹדה, קצין יפני שאותר בג'ונגל וכלל לא ידע כי המלחמה כבר הסתיימה. הוא חשש תחילה לחזור ליפן אך שוכנע לבסוף. אלא שההתעניינות התקשורתית הייתה קשה מדי עבורו והוא היגר לברזיל. חייל אחר, שויצ'י יוקואי, אותר בגוּאם בשנת 1972. הוא חזר ליפן ומת בשנת 1997.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נקאוצ'י בתקופת המלחמה. כנראה שהוא באמת נהרג
צילום: רויטרס
מומלצים