שתף קטע נבחר

חוסמות הכבישים לא יוכלו להיבחן לבגרות במתמטיקה

ארבע קטינות שעצורות במעשיהו לא יוכלו להיבחן בבגרות במתמטיקה מחר, מכיוון שלדברי משרד החינוך, המשרד לא יקיים בחינות בגרות בבית הכלא. פעילי ימין מיהרו לעתור לבג"ץ נגד "החלטתו של מזוז לא לאפשר את הבגרויות" - אך נראה כי משרד החינוך החליט לא לאפשר את הבגרויות בלי כל קשר לדברי מזוז

משרד החינוך הודיע היום (ד') כי מחר לא תתקיים בחינת בגרות במתמטיקה בכלא ובתאי המעצר. פירוש הדבר שבני נוער שנמצאים כבר ימים ארוכים במעצר בשל חסימת כבישים, לא יוכלו להיבחן בבחינת הבגרות החשובה ביותר, וייאלצו להמתין למועד ב', שצפוי להיערך ב-14 ביולי - אם ישוחררו עד אז.

 

לדברי השב"ס, ארבע קטינות שעצורות ב"מעשיהו" אמורות להיבחן מחר בבחינת הבגרות, והם ערוכים לקיים את הבחינה בכלא.

 

"המתנחלים שחסמו כבישים חייבים לגשת לבגרות", אמר מנכ"ל תנועת "משמר החינוך", אורן יהי-שלום. "הזכות לגשת לבחינת הבגרות אינה חלק מההליך הפלילי, לא נועדה לשמש ככלי לשמירת הסדר הציבורי ואסור להופכה לכזו".

 

אתמול, בכנס בכנס עורכי הדין באילת, אמר היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, כי "אם הייתי יודע על מתן האפשרות לעצורי חסימת הכבישים להיבחן בבחינות הבגרות בעת מעצרם - לא הייתי מאשר זאת. מי שרוצה להיאבק צריך לדעת לשלם את המחיר ולעשות לעצמו את החשבון", הוסיף מזוז.

 

ואולם, נראה כי החלטת משרד החינוך שלא לאפשר לעצורים להיבחן אינה קשורה להתבטאויותיו של מזוז, אלא לכך שבפעם הקודמת שבה נבחנו עצירים בכלא, היה הדבר בהתאם לבקשתו של השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, ואילו הפעם, לא הגיעה בקשה כזו.

 

עורך הדין נפתלי ורצברגר, צפוי להגיש הערב לבית המשפט העליון עתירה נגד החלטת היועץ המשפטי לממשלה, לאסור על עצורי הימין להיבחן לבגרות בכלא. "למה למחבלים מותר ולפעילי ימין אסור?", שאל ורצברגר.

 

מנכ"ל המועצה לשלום ילד, ד"ר יצחק קדמן מתח היום ביקורת על התבטאויותיו של היועץ המשפטי לממשלה. קדמן אמר כי "אף שקטינות איננה מהווה חסינות

בפני מעצר, או בפני העמדה לדין כאשר קטין מבצע עבירה, לא יכול להיות שרשויות המדינה וגורמים בכירים מאוד במערכת המשפטית שלנו, יעסקו במה שנראה כתחרות 'הורדת ידיים' כדי להראות לילדים מי חזק ממי".

 

"המעצר איננו מהווה 'מקדמה' על חשבון עונש עתידי, וגם לא דרך ללמד את הצעירים או את הוריהם לקח", אמר קדמן, "מה תועלת תצמח למדינה אם בני נוער עצורים יפסידו בחינת בגרות, ואיזה נזק ייגרם לשלטון החוק אם יאפשרו את עריכת הבחינה במעצר? קשה להשתחרר מהרושם כי הדברים נאמרו ללא שיקול דעת מספיק, ואולי ביטאו רגשות של זעם ותסכול, שהם ודאי יועצים רעים בכל מקרה, ובמערכת המשפטית, על אחת כמה וכמה".

 

 

בהכנת הידיעה השתתפו אפרת וייס ורענן בן-צור
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
מעצר חוסמת כבישים (ארכיון)
צילום: צפריר אביוב
מומלצים