שתף קטע נבחר

ערוץ 2: איילון ניסה לשבש את החקירה

על פי דיווח בערוץ 2 הערב, מחקירת נציב שירות המדינה לגבי פרשת שגריר ישראל בארה"ב, מסתמן כי השגריר איילון ניסה להשפיע על עדים לקראת החקירה, ואף הציע תוספות שכר למי שישתף פעולה. נציב שירות המדינה פנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה לצרף איש פרקליטות המדינה שילווה את החקירות בפרשת שלום-איילון. הולנדר מתלונן על "ניסיונות בלתי פוסקים להלך עלינו אימים ולקעקע את אמינותנו", וטוען: "תופעה מסוג זה לא חוויתי במהלך שנותיי הרבות בתפקידים משפטיים בכירים"

נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, העביר היום (יום ד') מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, ובו ביקש לצרף גורם מקצועי בכיר של פרקליטות המדינה שילווה את שתי החקירות שהוא מנהל - האחת בפרשת התנהלות אשת השגריר, אן איילון, שנחשפה ב"ידיעות אחרונות", והשנייה בפרשת מעורבות אשת שר החוץ בפיטורי עוזרו האישי של השגריר בוושינגטון.

 

על פי דיווח בערוץ 2 הערב, הממצאים המסתמנים בחקירה הם כי איילון ניסה להשפיע על עדים לקראת החקירה, ואף הציע תוספות שכר למי שישתף פעולה. בנוסף נמצא שאיילון העמיס וגלגל הוצאות לא מוכרות על חשבון המדינה, בכך שצירף את עוזרו האישי לנסיעות עבודה, באשר לטענות נגד התנהלותה של אשתו, פורסם בערוץ השני כי אן איילון העסיקה עובדת משק מתקציב השגרירות במשך שלושה חודשים לצורך הפקת אירוע פרטי. 

 

הולנדר כתב, כי "מאז פתיחת החקירה נעשים ניסיונות בלתי פוסקים להלך עלינו אימים ולקעקע את אמינותנו, במגמה לפגוע בחקירה ולערער את ממצאיה עוד בטרם גובשו ופורסמו.

 תופעה מסוג זה לא חוויתי במהלך שנותיי הרבות בתפקידים משפטיים בכירים בשירות המדינה.

 

"אני מוצא את עצמי, כמו גם החוקר המבצע את החקירה, חשוף למערכת הכפשות והפצת דברי כזב בלתי פוסקים שמטרתם להראות כי אנו מונעים, כביכול, על ידי שיקולים זרים ומשרתים צרכים פסולים.

 

"מאחר שבחקירה מעורבים עובדי מדינה ומי שאינם עובדי מדינה, ומאחר והבדיקה עלולה לחרוג מהמסגרת המצומצמת של הדין המשמעתי או התנהגות נורמטיבית, סבור אני שמן הראוי שלצוות העוסק בחקירה יצורף גורם מקצועי בכיר של הפרקליטות אשר ימונה על ידך ואשר ילווה את החקירה על כל רבדיה. גורם זה יהיה שותף לכל המהלכים, הן בחקירה והן בגיבוש המסקנות וההמלצות".

 

"הדבר מתבקש לשם מראית עין"

 

הנציב ביקש לציין כי איננו מבקש להטיל דופי בעוסקים בחקירה, אך טוען שהדבר מתבקש לשם מראית העין ונקיון הדעת, כדבריו. "הואיל והאינטרס הציבורי מחייב להמשיך בחקירה ולסיימה ללא רתיעה וללא משוא פנים, אני מבקש את סיועך", הוסיף הולנדר.

 

יצוין כי הולנדר שלח את המכתב בעיקר בעקבות הפרסום בערוץ הראשון ולפיו החוקר הבודק שמינה הצטרף לנסיעה של משרד החוץ לפולין במחיר מוזל, אשר לו זכו רק עובדי המשרד. הולנדר מנסה לרמוז שמצד השגרירות בוושינגטון מנסים לשבש את החקירה, בשל אי שביעות רצון מהממצאים המתגבשים.

 

מקורבי השגריר איילון: אין אמת בהדלפות

 

מקורבי שגריר ישראל בארה"ב, דני איילון, דוחים את ההדלפות על חקירתו. "אין בהן כל אמת", אמר גורם המקורב לשגריר וציין כי השגריר איילון עצמו ביקש בעבר שפרקליטות המדינה תבדוק את ההאשמות. השגריר מברך על הבקשה לצרף נציג מהפרקליטות לחקירה מתוך אמונה שזה יסייע בחקר האמת.

 

מייד עם התפוצצות פרשת שלום-איילון, כינס השגריר בוושינגטון את שליחי משרד החוץ בשגרירות והדגיש באוזניהם שפעילות השגרירות נמשכת כסידרה. איילון חזר, לדברי מקורביו, על החשיבות שהוא מייחס לשיתוף פעולה מלא של כל עובדי השגרירות עם החוקרים, "לומר את האמת ולא להסתיר דבר".

 

לגבי הדיווח בערוץ השני, מגיבים מקורבי השגריר ומבהירים כי לשגריר אין כלל סמכות להציע קידומים או העלאות בשכר, נושא שהוא בסמכות מטה משרד החוץ וכי השגריר עצמו לא היה בזה.

 

מקורבי השגריר דוחים גם את הטענות בנושא בת המצוה של בת השגריר, "אליה הוזמנו מאות אנשי ממשל, קונגרס וגורמי מפתח שעוסקים בקידום האינטרסים של ישראל בוושינגטון".

האירוע, אומרים המקורבים, שולם מכיסו הפרטי של השגריר. המזכירה החברתית של השגריר, שתפקידה להפיק אירועים מסוג זה, טיפלה באירוע והכל נעשה באישור ובידיעת הגורמים המוסמכים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
קורא לעזרה. הולנדר
צילום: דן בלילטי
צילום: איי פי
השגריר איילון ורעייתו
צילום: איי פי
מומלצים