שתף קטע נבחר

מי הם הפיראטים האמיתיים?

אם חשבתם בתמימותכם שהפיראטים הגדולים הם חבורת ילדים משועממים היושבים בבית, פורצים להנאתם ומפיצים סרטים ומשחקים, הרי שבידיכם טעות. מי שמנהל היום את סצינת הפיראטיות המקוונת מאחרי הקלעים אלו הן קבוצות מתוחכמות ביותר בעלות אמצעים כלכליים, המונעות בעזרת מנועי הכסף של בעלי האינטרסים. דעה

מי מפיץ לכם סרטים? מי דואג לגנוב אותם למענכם? מי טורח לבקר בקולנוע ולהוריד את הסרט ישירות מגלגל ההסרטה? מי המטומטם שיושב שעה וחצי עם כובע על הראש ומצלמת וידאו צמודה לבטנו כדי שתזכו לראות סרט באיכות ירודה אך לפני כולם? מי רץ לחנות, קונה את המשחק המקורי ויושב שעות ארוכות על מנת לפצח אותו ולשחררו ברשת? מי הם אותם אנשים שיושבים שעות על גבי שעות על מנת לפרוץ כל תוכנה שקיימת ולדאוג לשחרר אותה ולהפיץ אותה מהר ככל האפשר?

 

אלה הן רק חלק מהשאלות שבוודאי שאלתם את עצמכם אם אתם נמנים על קהילת משתפי הקבצים. האם לא התעניינתם לדעת מי הן קבוצות ההפצה של התכנים? למה בכלל הן עושות את זה ומה יוצא להן מזה?

 

ביקוש והיצע

 

חוק יסוד כלכלי קובע כי יש יחס ישר בין הביקוש להיצע. לכן התפתחה ופרחה "תעשיית" שיתוף הקבצים. אנשים תמיד חלמו על גישה לשפע של תכנים ללא הגבלה ובחינם, ובאינטרנט החזון הוגשם. יש מי שמוכן לספק להם את זה.

 

בראשית, כלומר, עוד בימי המודם והרבה לפני שהרשת בכלל תפסה מקום כל כך חשוב בחיינו, היו אלה קבוצות קטנות של מכורי משחקי מחשב, שדאגו להחליף ביניהם משחקים, תוכנות וכל הבא ליד באמצעים לא אמצעים על עשרות דיסקטים של פלופי, ובאמצעות חיבור הרשת הישן והאיטי.

 

ככל שהאינטרנט התפתח, קבוצות אלה ניצלו את הטכנולוגיה המתקדמת על מנת להעביר ביניהן כל מה שיכלו לשים עליו יד, להעתיקו ולהפיצו. אך בימי קדם אלו התופעה הייתה בקנה מידה מזערי לעומת המתרחש כיום.

 

אידיאולוגיה קבוצתית

 

האידיאולוגיה שהנחתה את הקבוצות הללו אמרה כך: אנו קבוצה. כל אחד מאיתנו יקנה פריט אחד ויעבירו לשאר החברים בקבוצה. התוצאה - פריטים רבים שחולקים ביניהם כל חברי הקבוצה במעט כסף.

 

וכך היה, באופן פשוט ובלי הרבה חוכמות - אחד הגולשים קונה, מעביר לחברו וכן הלאה. כך נוצרה קבוצה איכותית של חברים הדואגים לחברים וכולם שמחים וטובי לב.

 

המציאות השתנה: הכסף מדבר

 

כל זאת היה מזמן. המצב היום שונה לחלוטין ובעסקי ההפצה מעורבים הרבה כסף, אינטרסים, כבוד, אידיאולוגיות שונות לחלוטין, מניעים של חברות גדולות.

 

הרעיון במהותו לא השתנה אך חשוב להבין כי מי שמנהל היום את סצינת הפיראטיות המקוונת מאחרי הקלעים אלו הן קבוצות מתוחכמות ביותר בעלות אמצעים כלכליים, המונעות בעזרת מנועי הכסף של בעלי האינטרסים. אלה חברות המתחרות אחת בשנייה, אנשים בעלי אידיאולוגיות שונות ומשונות שמכל מיני סיבות מעוניינים בהפצה, ספקיות האינטרנט ברחבי העולם, יצרני המדיות לצריבה, יצרני החומרה, ועוד.

 

נשמע מופרך מדי וקונספירטיבי? כדאי להקדיש לעניין עוד קצת מחשבה. הסיפור הרבה יותר סבוך ומורכב מכפי שרובנו חושבים. לאחרונה פורסם כי הסרט "נקמת הסית'" (הפרק השלישי בטרילוגיית "מלחמת הכוכבים") הופץ כשש שעות לפני שהוקרן לראשונה בקולנוע. על מנת לאפשר הפצה כזו יש צורך בהדלפה של איש התעשייה עצמה והרבה כסף, אינטרס חזק ותחכום טכנולוגי לצורך טשטוש העקבות (מכיוון שהעונש המרבי על עבירה כזו בארה"ב מסתכם בחמש שנות מאסר).

 

הפיראטים הגדולים אינם ילדים

 

אם חשבתם בתמימותכם שהפיראטים הגדולים הם חבורת ילדים משועממים היושבים בבית, פורצים להנאתם ומפיצים סרטים ומשחקים, הרי שבידיכם טעות. הם חלק מהסיפור אך אינם במרכזו התעשייה הפיראטית, הנלחמת בתעשיית הבידור הישנה, ובתווך מעורבים הרבה מאוד כסף וכוח.

 

אם אתם כרגע עובדים על מערכת הפעלה לא חוקית רצוי שתדעו שמישהו שילם על מנת לאפשר לכם ליהנות ממנה. אם אתם מפעילים תוכנת אנטי וירוס פיראטית, דעו כי מישהו שילם עליה. לא חסרים גורמים בעלי מניעים כלכליים המעוניינים להסתכן בגניבת סרט ישירות מגלגל ההסרטה, לפרוץ תוכנה כזו או אחרת או לדאוג לפצח משחק, ויש מי שמוכן לשלם על מנת שזה יתבצע. במקרים רבים מקור ההדלפה הוא מתוך החברות המבקשות אכיפה והגנה על זכויותיהן.

 

והנה לכם סיפור קונספירציה גדול ומורכב.

 

קל לנו בתור הגולשים לפעמים להתעלם מכל זאת ולהתייחס לשיתוף הקבצים כדבר מובן מאליו, אך רובנו לא מבינים כי מאחורי כל הקלקה להורדה ניצבת תעשייה של קבוצות מאורגנות בעלות יכולת טכנולוגית מפותחות וממון, הנעזרות בשרתים, מנועי חיפוש ייעודיים, אתרי אינטרנט ועוד.

 

המצב המורכב ואוזלת היד של רשויות אכיפת החוק והתאגידים גרמו להם להפנות אצבע מאשימה כלפי הגולשים. אין פעולה נוחה ופשוטה יותר מבחינתם מאשר איסוף מידע על הגולשים או פריצה לבתיהם של משתמשים כבדים בתוכנות שיתוף קבצים המפיצים תכנים ברשת. ספק אם ההליכים האלה יועילו. ככל שהרדיפה נמשכת אמצעי ההפצה משתכללים, קבוצות ההפצה משתמשות בכלים טובים יותר, ומקורות ההפצה רק מתרבים.

 

מלחמה ללא מנצחים

 

המלחמה בעיצומה. שני הצדדים משקיעים משאבים רבים כדי לנצח, אך נראה כי למלחמה הזו אין מנצחים, וגם אין ממש מטרה. תופעת שיתוף הקבצים היא גלובלית ומעורבים בה כל כך הרבה גורמים, זו מלחמה בטחנות רוח, והמטרה של הנלחמים בה מעורפלת למדי. זו מלחמה של תעשייה בתעשייה ולא תעשייה מול גולש או קבוצת גולשים.

 

לכאורה, ישנם פתרונות אפשריים רבים שיסייעו לצמצם את התופעה והן הוזכרו בעבר בערוץ זה, הן על ידי הכותבים והן על ידי הגולשים, אך הסיבה האמיתית לאי יישומם היא כי המצב הנוכחי נוח ליותר מדי גורמים, הן בתעשייה והן בקרב הגורמים הנלחמים בה.

 

הכותב הוא דובר אתר שיתוף הקבצים WarezFaw.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"הפיראטים האמיתיים אינם ילדים"
מומלצים