שתף קטע נבחר

סקירת עיתונות, 3 ביוני 2005

כותרות עיתונים בעולם, 3 ביוני 2005:

 

הטיימס

 

משאל בע"מ: בריטניה תעכב ככל הנראה את משאל העם לאישרור חוקת האיחוד האירופי, זאת לאחר שאזרחי צרפת והולנד אמרו "לא" מהדהד בקלפיות. גורם בכיר במשרד החוץ הבריטי אמר כי שר החוץ, ג'ק סטרו, ייעץ לראש הממשלה, טוני בלייר, להקפיא בינתיים את אישור הצעת החוק שסוללת את הדרך לעריכת משאל עם במדינה.

 

אם בריטניה אכן תבצע את המהלך, הדבר עלול להכעיס את שותפותיה באיחוד שאומרות כי "ההצגה חייבת להימשך" ואין להפסיק את תהליך האישרור. נשיא צרפת, ז'אק שיראק, וראש ממשלת הולנד, יאן פטר בלקננדה, מעוניינים מאוד בהמשך התהליך מחשש שאם הוא יופסק – יואשמו מדינותיהם בכישלון הצורב.

 

ניו יורק טיימס

 

תילי טילים: סוריה ביצעה בשבוע שעבר ניסוי בשלושה טילי סקאד. אחד מהטילים התפרק מעל שטח טורקיה וחלקים ממנו נפלו על חוואים מקומיים – כך גילו גורמים צבאיים בישראל. מדובר בניסוי ראשון מאז שנת 2001 בטילים, שסוריה מפתחת באמצעות טכנולוגיות מצפון קוריאה, ושבסופו של דבר עלולים לשאת ראשים כימיים.

 

טיל אחד מתוך השלושה היה מסוג סקאד בי, שטווח הפגיעה שלו הוא 296 קילומטר. שני הטילים האחרים הם מסוג סקאד די, שלהערכת מקורות ישראליים מסוגלים להגיע לכ-700 קילומטר. הגורמים הצבאיים פירשו את שיגור הטילים כהתרסה של נשיא סוריה, בשאר אסד, לעברן של ארצות הברית והאיחוד האירופי שלחצו עליו להוציא את הצבא הסורי מלבנון. 

 

הסאן

 

פחד מוות: חמישה נערים, בני 12-11, חשודים בהתעללות מזעזעת בילד בן חמש בוודלנד, בריטניה. על פי חשדות המשטרה, חבורת הנערים פיתתה את אנתוני הינצ'ליף הקטן ללכת איתם מחצר ביתו אל הפארק, ושם ביצעו בו את זממם - הם קשרו חבל סביב צווארו, היכו אותו ואיימו להוציא אותו להורג.

 

המשטרה חושדת כי הנערים גררו את הילד הקטן אל אחד העצים בפארק ושם תלו אותו לשניות ספורות, דבר שגרם לכוויות בצווארו. לאחר מכן ברחה החבורה מהמקום. חמשת הנערים, בהם שלושה בנים ושתי בנות, נחקרו במשטרה בחשד לעבירה של "נסיון רצח". אחד המפקדים הבכירים במשטרה אמר כי "מה שקרה הוא חולני ומאוד מטריד".

 

יו.אס.איי טודיי

 

לא שאנאן: מזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, הזהיר כי מגפת האיידס הולכת ומתעצמת בכל יבשות העולם. בנאום פתיחת ועידה בינלאומית בהשתתפות 127 מדינות על המלחמה באיידס אמר אנאן כי למרות שעד כה נתרמו סכומי כסף משמעותיים למלחמה באיידס "זה עדיין לא מספיק לעומת ממדי המגפה".

 

"בשנה שעברה ראינו יותר מקרי הידבקויות במחלה ויותר מקרי מוות כתוצאה ממנה מאשר אי פעם", אמר אנאן, "הטיפול ומאמצי המניעה אינם מספיקים". עוד הוא הוסיף כי ניתן לעצור את התפשטות המחלה ולשבור את מעגל ההידבקויות החדשות, כפי שהצליחו לעשות בברזיל, קמבודיה ותאילנד באמצעות תוכניות מניעה יעילות. "אבל, כדי לעמוד ביעדים שהציב האו"ם למלחמה באיידס נחוצים עוד משאבים רבים", סיכם אנאן.

 

יפן טיימס

 

האח הגדול: משטרת יפן הודיעה כי היא מתכוונת להקים מאגר די.אן.איי של חשודים בביצוע פשעים, שישמש אותה בחקירות. זאת, לאור הגידול במספר המקרים בהם נעשה שימוש בבדיקות די.אן.איי במסגרת העבודה המשטרתית.

 

משטרת יפן מתכוונת להתחיל להפעיל את המאגר החדש לצד מאגר די.אן.איי נוסף שכבר הוקם במדינה והוא כולל דגימות מראיות ביולוגיות, כגון דם ושיער, שנמצאו בזירות פשעים שטרם פוענחו. "המאגר החדש יוקם מדגימות די.אן.איי שיילקחו באופן חוקי במסגרת חקירות, ולא ינותח בשום דרך שאינה קשורה לחקירה", אמר גורם רשמי במשטרה.

 

אסיה טיימס

 

מגדלי עסקים: שווקי בנגקוק התמלאו בתקופה האחרונה במוצרים עם תמונתו של מנהיג ארגון אל-קאעידה, אוסאמה בין לאדן. תופעת המרצ'נדייז בכיכובו

של הטרוריסט המבוקש ביותר בעולם אינה ייחודית רק לתאילנד, ומוצרים שונים הגיעו גם למדינות אחרות בדרום-מזרח אסיה, כמו למשל וייטנאם וקמבודיה. המזכרות הללו אינן מיוצרות על ידי תומכיו של בין לאדן, אלא על ידי מפעלים, שככל הנראה, עושים מכך לא מעט כסף.

 

בין השאר, ניתן למצוא מצית לסיגריות שעליו מצויר בין לאדן וברקע שני מגדלי התאומים - האחד פגוע, והשני עומד להיפגע על ידי מטוס מתקרב. האש, דרך אגב, ניצתת מעל גגו של אחד המגדלים. בחנויות ובשווקים אפשר גם לקנות בובות, מסכות, בגדים מודפסים ואפוד עם רימוני יד מפלסטיק שעל כולם מתנוססת בגאון דמותו של הטרוריסט מספר אחת.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
לא לחוקה. גם בבריטניה?
צילום: רויטרס
חץ נגד סקאד. יבוא יום?
צילום: רויטרס
אנאן. צריך עוד כסף
צילום: רויטרס
בין לאדן. למישהו יש אש?
צילום: רויטרס
מומלצים