שתף קטע נבחר

אבו מאזן הודיע: הבחירות ברשות יידחו

בצו שפירסם יו"ר הרשות נמסר כי הבחירות יידחו, אך לא צויין תאריך. העיתון הפלסטיני "אל אייאם" דיווח כי הבחירות יידחו לנובמבר. המטרה: להרוויח זמן לקראת ההצבעה על חוק בחירות חדש. אתמול, לאחר שעבר צינתור בירדן, אמר אבו מאזן כי הוא מתכוון למנות לעצמו סגן. ראש הממשלה שרון טילפן ליו"ר כדי לאחל לו בריאות ולהזמינו לפגישה ב-21 ביוני

יו"ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, הודיע בצהריים (שבת) על דחיית הבחירות לפרלמנט הפלסטיני, שהיו אמורות להתקיים ב-17 ביולי. בצו שפירסם אבו מאזן נאמר כי הבחירות לא יתקיימו במועדן, ה-17 ביולי. מועד אחר יימסר בהמשך. כמו כן צויין כי הדחייה נעשית על מנת לפתור את המחלוקת בנוגע לחוק הבחירות ברשות.

 

גם העיתון הפלסטיני "אל אייאם" דיווח הבוקר כי אבו מאזן יודיע על דחיית הבחירות. העיתון הוסיף כי הבחירות ייערכו בחודש נובמבר. בתקופה האחרונה רבו ההערכות כי אבו מאזן ינקוט בדחייה. זאת, במיוחד נוכח הצבעה במועצה המחוקקת הפלסטינית שקבעה חוק בחירות חדש לפיו שני שלישים מחברי המועצה המחוקקת ייבחרו בהצבעה אישית-אזורית ושליש בלבד בהצבעה ארצית-יחסית. זאת, בניגוד לעמדת אבו מאזן ובניגוד להבנות בין הפלגים הפלסטינים, שקבעו כי חברי המועצה ייבחרו באופן שווה בשתי השיטות.

 

אבו מאזן מבקש את דחיית הבחירות כדי להחזיר למועצה המחוקקת את הדיון בחוקולהתאימו להבנות בין הפלגים. זאת, במיוחד נוכח העובדה כי באופוזיציה טענו שהחוק עליו הוחלט במועצה המחוקקת נוגד את ההבנות.

 

לדחיית הבחירות תרמו גם ההישגים שרשמה תנועת החמאס בבחירות המקומיות ברשות. הישגים שהעלו חשש מפני הצלחה גדולה של החמאס בקרב רבים בפתח. הדאגה היא מפני נגיסה משמעותית של החמאס במספר מושבי המועצה המחוקקת אשר בשליטת תנועת הפתח.

 

בימים האחרונים, בתיווך המשלחת הביטחונית המצרית שביקרה בשטחים, הוחלט בין הפלגים כי עדיף שהבחירות תידחנה עד לאחר יישום תוכנית ההתנתקות – תקופה שתנוצל גם בתוך סיעת הפתח במועצה המחוקקת כדי לגבש חוק בחירות חדש.

 

אבו מאזן עצמו אמר כי ידחה את הבחירות רק משיקולים חוקיים ולא משיקולים פוליטים. אבו מאזן טוען כי הדחייה מתחייבת באופן חוקי שכן מיום קבלתו של חוק בחירות חדש יש להמתין 60 יום עד לקיום בחירות. בחמאס האשימו את הפתח בכך שהם פועלים לטרפוד הבחירות מחשש למפלה ולעליית כוחו של החמאס.

 

היו"ר רוצה סגן שיירש

 

בתוך כך אמר אתמול אבו מאזן עם שובו לרמאללה לאחר צינתור שעבר בירדן שלשום, כי בכוונתו למנות לעצמו סגן. אבו מאזן לא נקב באף שם אך ציין כי יביא את הנושא לדיון בפרלמנט ובקבינט הפלסטיני.

 

שר ההסברה הפלסטיני, נביל שעת', אמר כי אבו מאזן רוצה למצוא מישהו שיוכל ליטול חלק מתחומי האחריות שהוא מחזיק בידיו ולמלא את מקומו בהעדרו. אולם שעת' לא הסתיר כי גילו של אבו מאזן משחק גם הוא תפקיד בהחלטה. "הוא כעת בן 70 וכמו שהוא בעצמו אמר, הנשמות הן בידי אלוהים". שעת' סיפר שאבו מאזן חש בטוב לאחר הניתוח שעבר.

 

בתוך כך התקשר ראש הממשלה אריאל שרון לאבו מאזן כדי לאחל לו החלמה מלאה ולהזמין אותו רשמית לפגישה עמו בירושלים במועד שנקבע לפני יומיים - ה-21 ביוני. אבו מאזן הודה לראש הממשלה על האיחולים ואמר כי הוא מצפה לפגישה ביניהם.

 

לאבן מאזן יש את הסמכות למנות לעצמו סגן אולם על פי החוק הקיים ברשות, במקרה של מות היו"ר הסגן אינו יורש את מקומו. תחת זאת יו"ר הפרלמנט הפלסטיני מתמנה לתפקיד לתקופת מעבר של 60 יום, כמו שהיה אחרי מות ערפאת. אבו מאזן יבקש ככל הנראה מהפרלמנט הפלסטיני לשנות את החוק ולאפשר לסגנו לרשת אותו באופן אוטומטי.

 

ישנה הערכה בקרב פרשנים כי אפשר שאבו מאזן מבקש למנות סגן כדי ליצור תואר סמלי אותו יוכל להעניק ליריבו הפוליטי פארוק קדומי, ראש המחלקה המדינית של אש"ף, שגולה בתוניס.  

 


פורסם לראשונה 03/06/2005 18:22

 

בהכנת הכתבה השתתפו סוכנויות הידיעות
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
אבו מאזן (ארכיון)
צילום: רויטרס
מומלצים