שתף קטע נבחר

הפנטגון מודה: החוקרים בגוואנטנמו חיללו את הקוראן

לראשונה מאז התפרסמה פרשת חילול הקוראן, אישר הפנטגון שורה של תקריות, בהן חוללו ספרי קוראן על ידי שומרים וחוקרים בבסיס המעצרים האמריקני בקובה. באחת מהן בעט חייל אמריקני במתכוון בספר הקוראן של עציר, באחרת השליכו שומרי הכלא בלוני מים על ספרי קוראן והיתה אף עדות להשלכת שתן של שומרים על עציר שהחזיק קוראן

הפנטגון הודה הלילה (שבת) לראשונה כי אכן היתה שורה של תקריות חילול הקוראן בבסיס המעצרים האמריקני במפרץ גוואנטנמו שבקובה. באחת מהן בעט חייל אמריקני במתכוון בספר הקוראן של אחד העצירים לאחר שזה שהפר את הוראות הצבא ואחז בקוראן.  

 

בתקריות אחרות השליכו שומרי בית הכלא בלוני מים על מנת להרטיב ספרי קוראן; חוקר דרך על קוראן במהלך חקירה; הושלך שתן של שומרים על עציר ועל הקוראן שברשותו ונכתבה כתובת נאצה באנגלית בחלק הפנימי של ספר קוראן.

 

 

הפנטגון פרסם את הממצאים במסגרת חקירה בה פתח בעקבות הפרסום ב"ניוזוויק", שהוכחש לאחר מכן, לפיו חוקרים השליכו ספרי קוראן לאסלות עצירים בגואנטנמו.

 

הפרשה עוררה סערה גדולה בארה"ב ובעולם הערבי. בידיעה המקורית של ה"ניוזוויק" נטען כי חוקרים אמריקנים בגוואנטנמו השליכו ספרי קוראן לאסלות בתאיהם של עצירים מוסלמים, ולפחות בתקרית אחת גם הורידו את המים. מטרת המעשה הייתה לזעזע את העצירים ולגרום להם לשתף פעולה בחקירה. יומיים לאחר מכן כתבו עורכי העיתון כי המקור הראשוני של הדיווח כבר אינו בטוח היכן ראה את ההוכחה כי המעשים הללו אכן קרו. 

 

צבא ארצות הברית פתח מיד בחקירה של הטענות, בעוד בכירים בממשל בוש מיהרו לנסות ולהרגיע את הרוחות בעולם המוסלמי וקראו לאיפוק.

 

הזעם ברחובות מדינות ערב בעקבות הפרסום גבה את חייהם של לפחות 16 בני אדם והביא לפציעתם של כמאה אחרים באפגניסטן, שם היו המהומות הקשות ביותר. אירועים דומים נרשמו גם בפקיסטן ובאינדונזיה ואף ברצועת עזה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים