שתף קטע נבחר

יוזמה: שחרור אסירים פרו-סורים עבור עצמות אלי כהן

לפי דיווח ב"אל-חיאת", בתו של אלי כהן, סופי, יוזמת עסקה במהלכה ישוחררו 11 אסירים פרו-סורים מבתי הכלא בישראל בתמורה להעלאת עצמותיו של אלי כהן לארץ. האסירים אישרו את הדיווח וסיפרו כי כהן פנתה אליהם וכי הם הסכימו לסייע לקידום היוזמה

בתו של המרגל הישראלי שהוצא להורג בסוריה, אלי כהן, פועלת להעלאת עצמותיו מסוריה במסגרת עסקה בה ישוחררו 11 אסירים פרו-סורים היושבים בבתי הכלא בישראל. כך דיווח הבוקר (שבת) העיתון אל-חיאת היוצא לאור בלונדון. לפי הדיווח, הבת, סופי, ביקרה את האסירים בבתי הכלא ואת בני משפחותיהם ברמת הגולן. כמו-כן דווח כי היא ערכה פגישות עם גורמים בכירים בישראל על-מנת לנסות לשכנעם להיענות להצעה.

 

מדובר באסירים פלסטינים, דרוזים או תושבי רמת הגולן אחרים, שעצורים בבתי הכלא על סיוע לטרור, הלנת מחבלים ועבירות דומות.

 

אחד האסירים, המרצה את עונשו בכלא גלבוע, אישר את הדיווח ואמר לכתבי העיתון כי הוא וחבריו הופתעו מביקורה של סופי. "למרות שאף אחד מקרובינו אינו מורשה לבקר אותנו, נפגשנו איתה בנוכחות אסירים פלסטינים שיושבים בכלא", סיפר. "בתחילת הפגישה היא סיפרה על רגשותיה כבת שאינה מכירה את אביה. היא אמרה שמגיע לה שיהיה לה קבר לעלות אליו. הבנו ממנה שהיא שמעה רק לפני כמה חודשים על הימצאותם של אסירים סורים בבתי הכלא בישראל. היא הציעה את הרעיון לגורמים בכירים בישראל ורוצה שגם אנחנו נמלא תפקיד בגיבוש העסקה. היא הציעה לנו לפעול באופן משותף כדי לקדם את הנושא". 

 

סופי הציעה לאסירים ולבני משפחותיהם להקים ועדה משותפת, בה יגבשו תוכנית עבודה שתקדם את הנושא ותביא לשחרורם בתמורה להעלאת עצמותיו של כהן. עוד הציעה כהן לקיים הפגנות משותפות בישראל ובחו"ל ולשלוח אגרות משותפות לכל הגורמים הנוגעים בדבר. זאת, בנוסף לפעילויות משותפות אחרות שילחצו על ישראל לפעול בנושא ואחר כך על סוריה להסכים להצעה.

 

לדברי האסיר, הוא וחבריו, כמו גם בני משפחותיהם, השיבו בחיוב להצעה. "אנו רואים את העניין עין בעין, אולם הנושא טעון את אישורם של הבכירים בדמשק", אמר.

 

לא מדובר ביוזמה הראשונה להעלאת עצמותיו של אלי כהן. לאורך השנים ניסו בני משפחתו, בראשם אלמנתו נדיה ואחיו מוריס, לנסות ולהביא להעלאת עצמותיו של אלי כהן במגוון דרכים, אולם לא זכו לכל תשובה מהסורים. ניסיונה האחרון של משפחת כהן היה קלטת וידיאו בה פנתה נדיה ישירות לנשיא סוריה, בשאר אסד. הקלטת נשלחה לאסד בתקווה שיסכים להעלאת עצמותיו של אלי כהן, אולם המשפחה לא זכתה לתשובה של ממש. 

 

בבתי הכלא הישראלים יושבים 11 אסירים פרו-סורים ובהם גם אשה אחת, אמאל מחמוד ממג'דל שמס, שנעצרה ב-2001 על סיוע לגורמי טרור פלסטינים. "זה נכון שאיננו הכתובת למשפחת כהן וכי הבעיה שלנו מונחת לפתחם של הבכירים הסורים", אמרו האסירים, "אולם זכותנו לנצל את כל הדרכים בכדי לנסות ולזכות בחירות".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יזכה לקבר ישראל? אלי כהן
צילום: לע"מ
מומלצים