שתף קטע נבחר

מקורבי רה"מ: "מספר השוטרים לא יקוצץ"

הממשלה דנה הבוקר בגל האלימות ששטף בימים האחרונים את המדינה. אתמול אמר השר גדעון עזרא, ש"המשטרה לא מסוגלת להתמודד עם הפשע", ובלשכת רה"מ מבהירים: לא נקצץ את מספר השוטרים. לשרים גם יש רעיונות איך לעצור את האלימות. וילנאי: לקצץ בביטחון; פינס: להקים משטרות עירוניות; לבני: לזרז הטיפול המשפטי בתיקי אלימות

בעקבות גל האלימות של הימים האחרונים, דנה הממשלה הבוקר (א') בהתגברות האלימות, ובפתרונות שמציעים לכך השרים. בלשכת ראש הממשלה, אריאל שרון, מבהירים כי לאור המצב, מספר השוטרים לא יקוצץ באישור התקציב הבא של המשרד.

 

ראש הממשלה הנחה בימים האחרונים את השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, להגיש תוכנית פעולה בנושא. אתמול ב"שבתרבות" בבאר שבע, אמר השר כי "למשטרת ישראל אין היום את הכלים להתמודד בפשיעה הגוברת", וכי בכוונתו לתבוע את מניעת הקיצוץ של כ-2,000 שוטרים.

 

לכמה מן השרים ישנן הצעות בנושא הטיפול הנחוץ במצב. השר מתן וילנאי, שהגיש את דו"ח וילנאי בנושא מאבק לאלימות לפני 6 שנים -דו"ח

שלא יושם ומעלה אבק מאז - אמר: "גל האלימות ממש לא מקרי. זוהי אזלת יד מתמשכת של כל מי שצריך לעסוק בעניין, כולל המשטרה ובתי המשפט".

 

"מה שדרוש הוא לא לעשות ישיבת ממשלה שהיא רק הצגה לתקשורת, אלא להתחיל לעבוד", אמר השר. צריך לדרוש ממשרד החינוך ליישם את דו"ח וילנאי, לדרוש מהמשטרה תוכנית פעולה ולא לקצץ לה בתקציב. אם כבר, צריך לקצץ מיליארדים בתקציב הביטחון ולהעביר למקומות הנכונים שכרגע הם המלחמה באלימות".

 

שרת המשפטים ציפי לבני אומרת: "מחויבות הממשלה הינה לקבוע סדרי עדיפויות, לא רק ברמה ההצהרתית אלא גם ברמה התקציבית. משרד המשפטים הכין תוכנית שתצמצם את הפיגורים בטיפול בתיקי העבירות מסוג פשע ואלימות. פניתי לאוצר על מנת לתקצב את התוכנית, ואני מצפה שאירועי השבוע האחרון, למרבה הצער, יזרזו את התהליך".

 

השר אופיר פינס הציע להקים משטרות עירוניות: "אני לא אומר שכל ראש עיר צריך להפוך לג'וליאני, אינני חושב שמשטרה צריכה להיות כפופה לראש העיר, אך צריך להקים משטרות עירוניות, שיטור קהילתי עם סמכויות. זאת יכולה להיות מהפכה גדולה".

 

"משטרת ישראל, בגלל משימות כמו טרור, מתקשה לתת תשובה ברמה העירונית", הסביר פינס, "את מה שקרה ברחובות אולי ניתן היה למנוע באמצעות משטרה שכזאת. רוב הרשויות שרוצות בכך לא יכולות כי זה עולה הרבה. לכן הצעתי לקיים עבודת מטה לבחינת מערך טיפול עירוני למאבק באלימות".

 

רצף בלתי נתפס של מקרי רצח

 

ביום שישי לפני כעשרה ימים, בשעה 20:00 לערך, החל הגל הנוכחי של מקרי הרצח. מעיין ספיר, תלמידה מצטיינת בת 15 מרחובות נרצחה בדרך לקניון ללא סיבה. סתם כך. החשוד ברצח, נער בן 16, השתחרר לחופשה ממעון לנערים חוסים בשרון ואף נחלץ מידי המשטרה, למרות שהיה מעורב באירוע פלילי שעות ספורות לפני כן בתחנה המרכזית בתל-אביב.

 

אמה של מעיין, שרה, סיפרה שבתה למדה מוזיקה וחלמה על קריירת דוגמנות: "היא כל כך רצתה להיות דוגמנית ואני פחדתי ולא הסכמתי. עכשיו כולם יודעים מי זו מעיין ספיר. לא כך חשבתי שיהיה. היא כל כך רצתה לעבוד עם ילדים. היתה תלמידה מצטיינת. עמוד התווך של המשפחה".

 

כמה שעות אחר כך נרצח עובד זר בן 30 מתאילנד בדקירות סכין בכפר מעש ליד פתח תקווה. החוקרים נדהמו לשמוע את סיבת הרצח, מפי חברו שנעצר: "הוא רצה להתקשר בטלפון ואני לא הסכמתי". אחד מאנשי מד"א סיפר: "המראה היה מזעזע. הוא סבל מדקירות ומחתכים גדולים, כל הבטן שלו הייתה פתוחה". לאחר טיפול במקום, פינה הצוות את הפצוע במצב אנוש לבית חולים "בילינסון" בעיר, שם ניסו הרופאים להצילו אך לבסוף מת כעבור כמה שעות.

 

ביום ראשון שעבר סמוך לחצות נרצחו אלה קטייב בת השלוש ודודתה באירוע בר ובת המצווה כפול ברמלה. שישה בני משפחה היו בדרכם הביתה מהאירוע המשפחתי כשנפתחה אש לעבר מכוניתם. כתוצאה מהירי נהרגו אחותם של החוגגים ודודתם. שני האחים החוגגים, אמם ודודם שנסעו במכונית נפצעו בינוני עד קשה.

 

ביום רביעי בשבוע שעבר נרצחה רינת רואס, בת 20, וגופתה נמצאה סמוך לאתר בנייה, לא הרחק מבית הוריה, ברחוב העצמאות באשדוד. גופתה של רינת עברה התעללות קשה וההערכה היא כי מדובר ברצח על רקע פלילי. כוחות משטרה גדולים מחפשים הבוקר אחר הרוצח, ולשם כך, הוקם צוות חקירה מיוחד במשטרת לכיש, בפיקודו של רב פקד שלמה קורצוויל.

  

רינת עבדה בחנות בגדים במגדלי עזריאלי בתל אביב. חבר לעבודה הוריד אותה במרחק כמה דקות הליכה מביתה - אבל היא לא הגיעה לשם. ביום ג', בשעה 3:00 לפנות בוקר, דיווחו בני משפחתה המודאגים.  

  

71 נרצחים מתחילת השנה

 

בכך עלה ל-71 מניין מקרי הרצח מאז חודש ינואר, זאת לעומת 49 בתקופה המקבילה אשתקד. זו עלייה של יותר מ-43%. הנתון המדהים הזה מצביע

על עלייה של למעלה מ-5% במקרי האלימות לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

 

על-פי נתוני המשטרה בחודשים ינואר עד מאי חלה עלייה של 5.6% במקרי האלימות לעומת השנה שעבר. מדובר באלימות מכל הסוגים - אלימות נוער ואלימות מבוגרים. התחושה המציפה את הציבור, אם כן, לא מטעה: ריבוי מקרי הרצח בשבוע האחרון מצביע על מגמה רחבה ומדאיגה.

 

בעבירות האחרות, לעומת זאת, נרשמה דווקא ירידה. כך למשל בעבירות הרכוש חלה באותה תקופה ירידה של 4.4% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. במקרי האונס חלה ירידה של 10%.


פורסם לראשונה 05/06/2005 00:18

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
עזרא. "המשטרה לא מתמודדת"
צילום: חיים צח
צילום: צביקה טישלר
וילנאי. "לקצץ בביטחון"
צילום: צביקה טישלר
צילום: אלכס קולומויסקי
לבני. "לקבוע סדר עדיפויות תקציבי"
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גבי מנשה
פינס. "להקים משטרות עירוניות"
צילום: גבי מנשה
מומלצים