שתף קטע נבחר

החזון האוונגליסטי: כי מציון ייצא 98 אוקטן

איש עסקים נוצרי אוונגליסטי מטקסס מאמין שעם קצת עזרה מאלוהים וכמה מיליונים יצליח במה שנכשלה ישראל עד היום: מציאת נפט. לצורך כך גייס את טובי המומחים והחל לקדוח ליד מענית

ג'ון בראון, איש עסקים נוצרי אוונגליסטי בן 65 מטקסס, אחראי לקידוחי נפט ליד קיבוץ מענית, המבוסס על הבטחה אלוהית ליוסף בספר בראשית ובספר דברים. הוא החל בקידוח בחודש שעבר ומקווה לגלות מרבצי נפט בישראל שישנו את מעמדה המדיני והכלכלי של ישראל בעולם. סיפורו התפרסם בשבועון "ניוזוויק" תחת הכותרת "חזון הנפט בארץ הקודש".

 

בראון מתואר כאיש עסקים נוצרי קתולי, שבשנת 1981 הפך ל"נוצרי שנולד מחדש". כעבור שנתיים ביקר בישראל לראשונה והשתכנע שהמשימה שלו היא לעזור לישראל להתמודד עם השליטה הערבית בשווקי הנפט על-ידי פיתוח מקורות עצמאיים.

 

מעיון בכתבי הקודש הגיע למסקנה שהוא יצליח במה שמדינת ישראל נכשלה במשך עשרות שנים: למצוא נפט בישראל. "אני מאמין שאלוהים שם את חזון הנפט של ישראל בלבי", אמר בראון ל"ניוזוויק".  

 

בשנת 2000 הוא הקים את חברת "נפט ציון" וקנה את הזכויות לחפש נפט בשטח נרחב בצפון הארץ. אחרי שגייס 7 מיליון דולר, בעיקר מנוצרים אוונגליסטים אחרים המשתוקקים לסייע למדינה היהודית, בחר נקודה ליד קיבוץ מענית.

 

הגיע למענית לפי מפה תנ"כית

 

כיצד הגיע למענית? הוא מצא פסוקים בספרי בראשית ודברים, שבהם בירך אלוהים את יוסף ואת בניו מנשה ואפרים על "שמני הארץ". מר בראון סבר שלא מדובר סתם בשמן זית אלא בנפט ממש.

 

הוא נטל מפה עתיקה של ארץ כנען, איתר את השטח שעליו ישבו שבטי אפרים ומנשה והגיע למסקנה שההבטחה האלוהית מתייחסת לשטח שליד קיבוץ מענית. הוא קשר את ממצאיו התנ"כים לעבודה של הגיאולוג סטפן פירס שחקר את האזור ומינה אותו ליועץ שלו.

 

פירס טוען ששונית מהעידן הטריאסי קבורה עמוק מתחת לפני השטח באזור מענית, וזה סימן חזק להימצאות נפט. בעבר חפרו באזור זה ולא מצאו נפט, אבל הצוות של בראון חופר עמוק הרבה יותר.

 

בראון ריכז סביבו צוות של אנשי מקצוע, המגבים את החזון התנ"כי גם בעובדות גיאולוגיות. בראש צוות הקודחים הציב בראון את אלן קוד, שניהל בעבר את הפרויקטים של חברת הנפט הגדולה אקסון וגיאולוגים המאמינים שההנחות הדתיות של בראון תואמות את השערותיהם.

 

בראון החל לקדוח במענית בחודש שעבר ומקווה להשלים את הקידוח עד סוף החודש. "ניוזוויק" מראיין את מומחה הנפט הישראלי הוותיק צבי אלכסנדר, הלועג לבראון ולצוותו וטוען שסיכוייהם למצוא נפט קלושים למדי. הוא הזכיר שבמשך שנות קיום המדינה בוצעו 500 קידוחים ברחבי הארץ שנכשלו. "אני לא יודע אם יש בעולם עוד מקום כל כך קטן שנקדח כל כך הרבה פעמים", אמר.

 

אבל בראון לא מתכוון להרים ידיים ואומר שאלוהים לא יתן לו להיכשל. אם לא ימצא נפט כשיגיע לקצה גבול היכולת של המקדח שלו במענית, הוא מתכנן לבצע לפחות עוד שלושה קידוחים. זה יצריך עוד כסף, אך בראון סבור שלא תהיה לו בעיה להשיג את הכסף מהנוצרים האוונגליסטים בארה"ב. "גילוי נפט יעניק לישראל יתרון אסטרטגי עצום וישנה את המבנה המדיני והכלכלי של האזור בין לילה", הוא חוזה. אשרי המאמין.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
קדחת הנפט
צילום: איי פי
צילום: דוד הכהן
דלק כחול לבן?
צילום: דוד הכהן
מומלצים