שתף קטע נבחר

ערפאת: אין מו"מ חשאי עם ישראל

יו"ר הרשות הפלסטינית הכחיש את הידיעות בישראל על כך שמתנהל מו"מ חשאי בין ישראל לרשות הפלסטינית. ברק רמז היום שישראל מנהלת מגעים ישירים עם הפלסטינים, והבהיר שאינו מעוניין במעורבות אמריקנית בשלב זה. הוא תקף את חברי מפלגתו, שמאיימים להחליף אותו אם לא יגיע להסכם עד סוף כהונת קלינטון

יושב ראש הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, הכחיש היום (יום א') כי נציגים מטעמו מנהלים משא ומתן חשאי עם ישראל. ערפאת, המבקר באבו דאבי, הוסיף כי הוא אינו סומך יותר על ראש הממשלה, אהוד ברק.
ראש הממשלה, אהוד ברק, רמז הבוקר בישיבת הממשלה כי ישראל מנהלת מגעים ישירים עם הפלסטינים בדרך להסכם מדיני. ברק אמר בין היתר כי המועד שבו יעזוב קלינטון את תפקידו כנשיא ארה"ב - בעוד כחודש וחצי - אינו תאריך יעד סופי להשגת הסכם מדיני עם הפלסטינים. הוא הוסיף כי יש לערב את נשיא ארצות הברית, ביל קלינטון, במשא ומתן רק בשלב מאוחר יותר, ולא כעת.
ראש הממשלה התייחס להתבטאויות של חברי כנסת יוניים במפלגתו, שאמרו כי אם לא יגיע להסכם עד 20 בינואר, יש להציב מועמד אחר לראשות הממשלה. "הם קובעים תאריכי יעד, ופוגעים בכך בתהליך", אמר ברק. בתגובה אמר לו אחד השרים, כי הוא עצמו ביטל פעמים רבות תאריכי יעד, ולא נראה היה לו אז שיש בכך פגיעה במשא ומתן.

יולי תמיר: ברק חותר להסכם ללא לאות

חלק מהנוכחים הביעו תמיכה בברק. השרה יולי תמיר אמרה כי "אסור לעשות הבחנה בין יונים לנצים, כי היא מזיקה לנו. כולנו רודפי שלום וביטחון. מה פתאום מציבים פה אולטימטום עד ה-20 בינואר, ומה אם ברק ישיג הסכם ב-22 בינואר? מי שרוצה להתמודד על ראשות המפלגה, שלא יסתתר מאחורי טיעונים אידיאלוגיים. זה לגיטימי לדרוש התמודדות בעבודה, אבל למה לנמק זאת באי השגת הסכם עד תאריך מסוים? בכלל לא ברור לי מי היונים שהציבו את האולטימטום. אני יונה, ואני קוראת לכולנו לתמוך בראש הממשלה, שוויתר על ממשלת אחדות וחותר להסכם שלום ללא לאות".
השר שמעון פרס אמר כי טוב שלא הוקמה ממשלת חירום וכי אין לנסות להקימה בשום מצב, מאחר שדרישותיו של יו"ר האופוזיציה, אריאל שרון, ישתקו את התהליך המדיני.
במהלך הישיבה פרץ עימות בין היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, לבין שר המשפטים, יוסי ביילין. רובינשטיין התריע כי בעוד כשבועיים אמורה להגיע לארץ משלחת של הוועדה הבינלאומית לבדיקת האלימות בשטחים. "איננו יודעים מה המנדט שלה וכיצד היא תבצע את עבודתה. זה עשוי להיות מסוכן לנו", אמר.
השר יוסי ביילין השיב שזה טעות חמורה להתנגד לוועדת הבדיקה. לדבריו, לאחר ששוחח עם נשיא ארה"ב ומזכ"ל האו"ם, קופי אנאן, הוא הבין שאין לישראל מה לחשוש. "לא אנחנו שחררנו מחבלים ולא אנחנו ביצענו פיגועים. זאת תהיה טעות להתנגד לוועדה, והיא תסבך אותנו עם ידידינו האמיתים". ברק התערב בוויכוח ותמך בביילין ואילו השרים בן אליעזר ורמון צידדו ברובינשטיין.

הרמטכ"ל: ירידה בהיקף האירועים בשטחים

הרמטכ"ל, רב אלוף שאול מופז, דיווח בישיבת הממשלה כי חלה ירידה בהיקף האירועים בשטחים. אם זאת לא ידע הרמטכ"ל האם לייחס זאת לרמדאן או להנחייה של יושב ראש הרשות, יאסר ערפאת. הרמטכ"ל ציין כי צה"ל עוקב בדריכות אחר ההתפתחות בגבול הצפון לאחר ניסיונות החיזבאללה לחמם את הגזרה.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלי תיבון
ברק. שלא יכתיבו
צילום: גלי תיבון
מומלצים