שתף קטע נבחר

משרד החוץ נזף בשגריר שהשווה בין המשטרה לנאצים

אנטוניו מודנה, שגריר הפיליפינים בישראל, זומן למשרדו של מנכ"ל המשרד וננזף בחומרה בעקבות התבטאויותיו כלפי משטרת ההגירה, שכללו התייחסויות כמו "נאצים", "גסטפו" ו"גזענים". הוא התנצל: "אני מבין שזאת היתה טעות, בהתחשב בכך שמדובר במדינה, שנולדה כדי למנוע שואה שנייה"

"משטרת ההגירה שכחה את ההיסטוריה של עם ישראל, היא מתנהגת כמו שהנאצים התנהגו ליהודים". כך הצהיר שגריר הפיליפינים בארץ, אנטוניו מודנה, בראיון שהעניק למקומונים של רשת "ידיעות תקשורת". בירושלים לא מוכנים לעבור בשקט על ההתבטאות.   

 

היום (ב') זומן השגריר למשרד החוץ בירושלים, להבהרה-נזיפה. מנכ"ל המשרד, רון פרושאור, הביע בשם השר שלום "תדהמה וכעס" מהדברים שנאמרו בראיון.

 

במסגרת הנזיפה, שהוגדרה במשרד החוץ כ"חריגה בחומרתה", הבהיר המנכ"ל לשגריר כי דבריו הם בגדר חציית קו אדום, וכי אם לא יחזור בו באופן מלא מדבריו ויתנצל על שנאמרו, המשרד לא יהסס מלנקוט נגדו ב"צעדים הדיפלומטיים החמורים ביותר".

 

מה יכול משרד החוץ לעשות? למשל, להכריז על השגריר "אישיות לא רצויה", ולבקש ממנו לעזוב את המדינה.

 

"מדאיג ביותר שדיפלומט ותיק ושגריר, המשרת בישראל מזה שנה, נכשל באופן כה מחפיר בניסוח דבריו, תוך שהוא פוגע באופן גס וכואב בסוגיה שהיא בנפשו של העם היהודי", אמר פושאור.

 

השגריר מודנה התנצל בפני משרד החוץ בעקבות הפגישה. ל-ynet הוא אמר: "אני מתנצל על השימוש במונחים נאצי , גסטפו, וגזעני בראיון. אני

מבין שזאת היתה טעות, בהתחשב בכך שמדובר במדינה, שנולדה כדי למנוע שואה שניה, ושהיא ארצם של הניצולים. אני מתנצל כלפי מי שנפגעו מהאמירה הזאת, והבהרתי זאת גם למשרד החוץ".

 

עם זאת אמרו ל-ynet גורמים במשרד: "אכן במקרים רבים מידי המגיעים לידיעתנו מתברר לנו שמשטרת ההגירה נוהגת באכזריות בלתי נסבלת ובאלימות ובגסות שלא לצורך ביחס לעובדים זרים. לא זו בלבד שזוהי התנהגות מבישה,אלא שהיא מלבינה את פני מדינת ישראל בחו"ל".

 

בעקבות התנצלות השגריר, ושליחת מכתב התנצלות למשרד החוץ, נמסר ממשרד החוץ כי ההתנצלות מתקבלת, וכי התקרצית לא תעיב על הקשרים הטובים שבין ירושלים ומנילה, בירת הפיליפינים."מבחינתנו הפרשה של התבטאויות שגריר הפיליפינים הגיע לסיומה", נמסר מהמשרד.


פורסם לראשונה 06/06/2005 14:59

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
השגריר מודנה. ננזף
צילום: דן בלילטי
צילום: אורי פורת
"נזיפה חריגה". פרושאור
צילום: אורי פורת
מומלצים