שתף קטע נבחר

עלייה במספר התביעות לדמי אבטלה באפריל

במהלך אפריל הוגשו לביטוח לאומי 73,200 תביעות של מובטלים לקבלת דמי אבטלה - 12.6% פחות מהחודש המקביל אשתקד, אבל 1.6% יותר מאשר במרץ

האם האבטלה ממשיכה לרדת? לפי נתוני רישום תביעות אבטלה בחודש אפריל, שהגיעו לידי ynet, נראה שלא. במהלך חודש אפריל האחרון הוגשו נגד הביטוח הלאומי 73,200 תביעות של מובטלים שדרשו מהמדינה דמי אבטלה.

 

מדובר בעלייה של 1.6% במספר התביעות לעומת מספר התביעות שהוגשו בחודש מרץ, בניכוי גורמים עונתיים. עם זאת, מדובר בירידה של 12.6% במספר התביעות שהוגשו לעומת חודש אפריל 2004.

 

12,777 מתביעות האבטלה שהוגשו הן תביעות ראשוניות של עובדים שפוטרו בחודש מרץ משוק העבודה, חיילים שהשתחררו במרץ ונשים שסיימו במרץ את חופשת הלידה שלהן. 60,423 מהתביעות הן תביעות המשך של אנשים שהיו מובטלים גם במרץ.

 

בשליש הראשון של שנת 2005 (ינואר-אפריל) נרשם מספר דומה של תביעות לדמי אבטלה, ביחס לשליש האחרון של שנת 2004, בניכוי גורמים עונתיים. מספר התביעות שנרשמו בשליש הראשון של 2005 ירד ב-13% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

 

משמעות הנתונים היא, שהירידה באבטלה, שנרשמה במהלך שנת 2004 ותחילת שנת 2005, נבלמה. ואולם, גורמים ממשלתיים אומרים, כי עדיין מוקדם לומר אם מדובר בשינוי מגמה או בתנודה זמנית בשוק העבודה הסוער.

 

נתוני תביעות האבטלה אינם קשורים לנתוני הלמ"ס על מספר המובטלים במשק. כזכור, פרסמה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בשבוע שעבר נתונים, המצביעים על ירידה דרמטית באבטלה ב-3 החודשים הראשונים של שנת 2005. ואולם, בעוד שנתוני הלמ"ס מבוססים על סקרים, מחקרים ומדגמים, נתוני תביעות אבטלה מבוססים על תביעות של מובטלים שהוגשו בפועל.  

 

עדיין לא ברור אלו מהמובטלים שהגישו תביעות אכן יזכו בהן. יצויין, שכדי לקבל דמי אבטלה, נדרשים התובעים לא רק להיות מובטלים (אזרחים שחיפשו עבודה ולא מצאו) אלא גם לעמוד בשורה ארוכה של קריטריונים, כמו 12 חודשי עבודה בתקופה שקדמה לפיטוריהם, מכתב פיטורים מסודר ממקום העבודה האחרון, נכונות לקבל כל הצעת עבודה המועברת להם דרך לשכת התעסוקה, ועוד ועוד. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
אבטלה: יותר תביעות
צילום: צביקה טישלר
מומלצים