שתף קטע נבחר

סכסוך-הסחר עם סין: ארה"ב יותר רגועה מאירופה

בעוד נציב-הסחר האירופי מבטיח ליצרנים המקומיים כי יגן עליהם - בכיר אמריקני חוזה כי אין סבירות למלחמת-סחר

מסתנים הבדלים בעמדות אשר מבטאות 2 היריבות של סין-העממית לגבי סכסוך-הסחר בנושא הטקסטיל.

 

אירופה: תקווה ונחישות

 

נציב-הסחר האירופי פיטר מאנדלסון אמר היום (ב') כי הוא מקווה שהמשא-ומתן עם סין, בדבר הפחתת ייצוא מוצרי הטקסטיל מתחומיה אל האיחוד-האירופי,

יהיה מוצלח - אבל הבהיר כי הוא בהחלט מוכן לפעול כדי להגן על ענף הטקסטיל של אירופה, אשר מצוי בקרב קשה מול המתחרים הסיניים.

 

"אני עדיין מקווה למצוא פתרון, שיהיה מקובל הדדית (בין האיחוד לבין סין), לגבי 2 סוגי-המוצרים הללו (חולצות T ללא כפתורים, חוטים שזורים); זה יכול להיות פתרון מוסכם, או פעולה אוטונומית" (חד-צדדית) - אמר מאנדלסון, בנאום שנשא בפני יצרני טקסטיל בפירנצה שבאיטליה. אבל הוסיף: "אל תטעו בהבנת דברי. אם לא אוכל לפתור זאת באמצעות משא-ומתן, אני מתכוון להציע צעדים אשר יסייעו לכם".

 

הוא גם דיווח כי לשכתו בוחנת בקפידה את הגידול בייבוא נעליים מסין לתחומי אירופה המתאחדת; אם הסטטיסטיקה תראה גידול דרמאטי - ייתכן כי יוצע להגביל (באכיפה) את המוצרים הסיניים, שברובם עשויים מעור.

 

אבל מאנדלסון גם הקפיד להדגיש: "סין אינה האוייב שלנו"; והסביר: השוק בסין מבטיח להיות (בתוך כמה שנים) גורם לצמיחה בעבור מוצרי טקסטיל יקרים (הקצה העליון של טווח המוצרים) מאיטליה, מספרד וממדינות אחרות. "ענפי הטקסטיל וההלבשה של אירופה הינם הצלחה, ויש בפניהם עתיד חזק" - אמר הנציב. "אל לנו לשכוח את חשיבות הצמיחה בסין, אשר תגרום לכך שהמשק שלה יהיה מספר-3 (בעולם) בגודלו מבחינת מוצרי מותרות בתחום הטקסטיל; רבים ממוצרים אלה יסופקו מאירופה".

 

ארה"ב: חישוב קר

 

"אין סבירות כי תתפתח מלחמת-סחר מן הסכסוך שבין סין לבין ארצות-הברית בעניין ייצוא הטקסטיל הסיני" - חזה היום בכיר בממשל האמריקני.

 

"מוצרי טקסטיל מהווים רק 6.0% מן הסחר הסיני; יהיה זה ממש אומלל,

להיכנס למלחמת-סחר בגלל חלק כה קטן מן הסך-הכל" - אמר הממונה על ענייני טקסטיל והלבשה ומוצרי-צריכה, סגן-השר ג'יימס ליאונרד. "אישית, איני חושב שזה (מלחמת-סחר) יתרחש".

 

עם זאת, הבהיר סגן-השר כי במקרה שיירשם זינוק בייצוא הטקסטיל מסין - המשמעות של זה הינה כי בהמשך השנה הנוכחית יחודשו חלק מן ההגבלות (על 8 סוגי-מוצרים), אשר ארה"ב כבר אכפה על ייבוא זה לתחומי ארה"ב. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בימת סכסוך - או מסגרת לפשרה
מומלצים