שתף קטע נבחר

חוק "עוקף מבקר": עוזרי שרים יישארו חברי מרכז

ועדת החוקה אישרה לקריאה ראשונה תיקון לחוק: שרים וסגני שרים יוכלו להמשיך ולהחזיק שלושה עוזרים, שיהיו במקביל גם חברי מרכז. האיסור על כפל התפקידים הזה הוביל לאחרונה לפיטורם של כמה בכירים במשרד החקלאות, בעקבות דו"ח מבקר המדינה שהתייחס למינויים פוליטיים במשרדי הממשלה השונים

לפני חודש בדיוק הזהיר מבקר המדינה השופט בדימוס אליעזר גולדברג מפני "מדרון חלקלק" - הנוהג של שרים שהעסיקו, בניגוד לחוק, חברי מרכז כיועצים ועוזרים בשכר תחת ההגדרה של "משרת אמון". חברי הכנסת, שספגו ביקורת חריפה בנושא, החליטו כנראה להרים את הכפפה - ולהשליך אותה הצידה.

 

ועדת החוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (יום ג') לקריאה ראשונה תיקון לחוק לפיו יבוטל האיסור על עובדי לשכות שרים לשמש כחברים במרכזי המפלגות. על פי ההצעה, כל שר וסגן שר יוכל להחזיק שלושה חברי מרכז כיועצים ועוזרים.

 

בגין איסור זה הקבוע בחוק, ובעקבות דו"ח מבקר המדינה האחרון, פוטרו לאחרונה כמה עוזרים של שרים מעבודתם משום שבמקביל לעבודתם בלשכות נותרו חברים במרכזי המפלגות.

 

כך היה במקרה של מנכ"ל מועצת הצמחים, מיכאל אילון ומנהל מועצת הלול, מרדכי הלפרין, שהיועץ המשפטי לממשלה מני מזוז הורה להפסיק את עבודתם במשרד החקלאות, וכן במקרה של יועץ ראש הממשלה לפניות הציבור, יואל חסון, שנציב שירות המדינה הורה לפטרו בחשד שניצל את תפקידו לקידום עניינים פוליטיים במרכז הליכוד.

 

ברוב של ארבעה מול אחד התקבלה הצעתם של יו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, ויו"ר סיעת העבודה, ח"כ איתן כבל לפיה החוק בנושא זה יתוקן כך שיתאפשר לכל שר או סגן שר להמשיך ולהחזיק בשלושה עוזרים לכל היותר, שיוכלו לכהן במקביל גם במרכזי מפלגותיהם. שאר עוזריהם של השרים וסגני השרים (על פי המכסה המשתנה ממשרד למשרד), לרבות כאלה המוגדרים כ"משרות אמון", ישארו מוגבלים ולא יתאפשר להם להמשיך ולהחזיק בחברות במרכזי המפלגות כל עוד הם משמשים בתפקידיהם בלשכות.

 

ח"כ גדעון סער, הסביר: "החוק מתייחס ללשכות השרים שבהם אנשים עובדים במשרות אמון, ואינם חלק משירות המדינה באופן קבוע. הם מסיימים את תפקידם עם סיום תפקידו של השר, והאנשים האלה, נכון להיום, הם עוזרים פוליטיים אבל הם לא יכולים להיות חברי מרכז.

 

"החוק מאפשר להם לקיים פעילויות שאסורים על עובדי מדינה אחרים, ולכן אין הצדקה לקיום ההגבלה הזאת (על חברותם במרכז). לכן הצענו את התיקון", הוסיף סער.

 

"אני שבע רצון מהקונצנזוס שהתגבש כדי להעביר את החוק. זה קונצנזוס שחוצה קווים מפלגתיים, שמוצא הסדר למצב הקפקאי שבו שוללים מעוזרים פוליטיים שבאים עם השר והולכים איתו לכהן במוסדות מפלגתיים", אמר סער.

 

ח"כ כבל: "פנו אלי שרי העבודה וביקשו ממני להגיש הצעת חוק שמשמעותה הסדרה חלקית של מצב שהוא די אבסורדי. כעת לפחות חלק מהצוות שהולך עם השרים - שהוא גם פעיל פוליטית - יוכל להמשיך לכהן כחברי מרכז. הם גם לא הופכים להיות עובדי מדינה מן המניין", הסביר כבל. "הם ילכו הביתה עם השרים".

 

"להגיד לך שאני משתגע על החוק? אני לא אומר את זה. אבל עדיף להסדיר את הנושא מאשר שזה יהיה פרוץ. לא צריך לשפוך את המים עם התינוק. מדובר במשרות אמון והמספר יוגבל מאוד. הם לא הופכים להיות חלק מהשירות הציבורי", אמר כבל.

 

ח"כ עזמי בשארה אמר בתגובה כי "במקום להעתר לפניותיו של מבקר המדינה, הפכו את העבירה לחוק. זה מה שנקרא להכשיר את השרץ".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
"אין הצדקה להגבלה על חברות במרכז". ח"כ סער
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גלי תיבון
"הכשירו את השרץ". ח"כ בשארה
צילום: גלי תיבון
צילום אתר הכנסת
פנו אלי. ח"כ כבל
צילום אתר הכנסת
מומלצים