שתף קטע נבחר

הרעה במצב האוברדראפט בישראל

60% ממשקי הבית היו באוברדראפט במאי לעומת 56% בחודש אפריל. רק 40% ממשקי הבית היו ביתרת זכות במהלך כל החודש

האוברדראפט ממשיך להתרחב. בחודש מאי 60% ממשקי הבית היו באוברדראפט, לעומת 56% בחודש אפריל. רק 40% ממשקי הבית היו ביתרת זכות במהלך כל החודש. כך עולה ממדד האוברדראפט של "ידיעות אחרונות" ובנק אוצר החייל.

 

מדד האוברדראפט בחודש מאי עמד על 4.59 נקודות, לעומת 4.45 נקודות באפריל. המדד נע בין 10-0. מדד גבוה יותר משמעותו מצב גרוע יותר. למרות זאת, בהשוואה למאי אשתקד מדובר בשיפור, שכן באותו חודש המדד עמד על 4.98 נקודות. המדד מורכב מגובה האוברדראפט וממספר ימי האוברדראפט בחודש.

 

מהסקר החודשי שמבצע מכון הגל החדש עולה כי העלייה במדד נובעת בעיקר מגידול במשך הזמן שבו משקי הבית נמצאים ביתרת חובה. בחודש מאי גדל ב-1% מספר משקי הבית שנמצאים ביתרת חובה במשך רוב החודש. שיעור הנמצאים באוברדראפט במשך חלק קטן מהחודש גדל גם הוא ב-1%. עלייה של 25 חלה במספרים של משקי הבית שהיו באובדראפט במהלך כל חודש מאי.

 

העלייה במדד מושפעת גם משינויים שחלו בגובה האוברדראפט. שיעור בעלי יתרת חובה בגובה של 7,500-5,000 שקל עלה מ-7.5% בחודש אפריל ל-12% בחודש מאי.

 

החגיגה נגמרת

 

מנכ"ל בנק אוצר החייל, מתי טל, אומר כי העלייה במדד היתה צפויה, היות שחג הפסח חל בסוף חודש אפריל. לדבריו, היתה צפויה הרעה גדולה עוד יותר במדד. לדבריו, השמירה על מגמת המדדים הנמוכים, שהחלה כבר בחודש מארס, מעידה על היציבות היחסית במשק ביחס למצב בשנת 2004. בשנה שעברה מדדי אפריל ומאי הציגו עליות תלולות במדד האוברדראפט.

 

הסקר בדק אם האוברדראפט ישפיע על הוצאות הקיץ המתוכננות. כמחצית מהנמצאים באוברדראפט אמרו, כי יוותרו או יצמצמו הוצאות על חופשה בחול. בנוסף מתכוונים בעלי האוברדראפט לצמצם בהוצאות על מסעדות ומזון מהיר.

 

אולם לא כל בעלי האוברדראפט יצמצמו הוצאות. 44% ינפשו בארץ, 43% ימשיכו להוציא הוצאות על אטרקציות, 42% יבלו במסעדות ו-35% ימשיכו לבלות בהצגות ובבתי קולנוע. טל מזכיר כי על בעלי האוברדראפט לזכור כי בינואר 2006 ייכנסו לתוקף תקנות חדשות של בנק ישראל, שלא יאפשרו לחרוג ממסגרת האשראי המאושרת. כיום לקוחות רבים נמצאים במינוס גבוה יותר מזה שאושר להם בבנק ומשלמים ריבית גבוהה יותר.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אגמון
אוברדראפט. רוב משקי הבית במינוס
צילום: אורן אגמון
מומלצים