שתף קטע נבחר

הקרווילות הראשונות הוצבו בניצנים

בבג"ץ אמנם תלויה ועומדת עתירה נגד העבודות בניצנים - אבל הממשלה החלה להציב במקום קרווילות: "עכשיו מתנחלי גוש קטיף יוכלו לראות את זה בעיניים, ואולי זה יגרום להם לתזוזה בכיוון". דובר מועצת חוף עזה, בתגובה: "התרגיל כל כך שקוף, שאני מאמין שהוא ירגיז רבים וטובים בעם ישראל ויצרף עוד ועוד פעילים למאבק"

בעוד תושבי היישוב ניצן והארגונים הירוקים הגישו עתירות לבג"ץ נוכח הכוונה להקים יישוב זמני באזור, המדינה מצדה קובעת עובדות בשטח: היום (ה') בצהריים הגיעו ליישוב ניצן ארבע משאיות, שפרקו במקום ארבעה חצאי קרוואנים מהסוג המכונה "קרווילות" - מגורים זמניים מרווחים וגדולים יחסית. 

 

 

 

מהצד השקיפו בסיפוק רב אנשי משרד הביטחון ואנשי משרד השיכון על היישוב החדש ההולך ומוקם. גורמים במקום אמרו ל-ynet כי "היה חשוב מאוד להביא את הקרווילות הללו כבר כעת, כדי שתושבי גוש קטיף המתפנים יוכלו לראות אותן במו עיניהם, ואולי זה יביא ליותר תזוזה שלהם לכאן". הנחת הקרווילות עברה בשקט, לאחר שהמשטרה אסרה על אנשי הארגון מגמה ירוקה להפריע שוב לעבודות.

 

על פי ההערכות, כבר בימים הקרובים יואץ קצב הבאת הקרווילות למקום - ולדברי הגורמים בשטח, "כל אזור שיוכשר - יוצבו עליו מיד הקרווילות". בשטח

אמורות להיות מוצבות כמה מאות קרווילות כאלה. כרגע, גם במינהלת ההינתקות וגם במשרדי הממשלה השונים עדיין לא יודעים את המספרים המדויקים.

 

מהצד עמד והביט גם יאיר פרג'ון, יו"ר בי"ס שדה של החברה להגנת הטבע במקום - ותושב היישוב ניצן. הוא, שנאבק קשות בהחלטה הזו וביכה אותה בכל פורום אפשרי, עמד מול הקרווילות דומם מעט".

 

ל-ynet הוא אמר: "אפילו בירכתי בלבי ברכת 'שהחיינו וקיימנו' כאדם מאמין. אנו אמנם נלחמנו נגד ההחלטה הזו - אבל עכשיו זו כבר עובדה בשטח. הקרווילות הן עובדה בשטח וביטוי מוחשי לכל מה שחששנו ממנו, אבל מכאן והלאה צריך להביט קדימה. ולכן כבר פנינו כבית ספר שדה למשרד החינוך כדי להכין עבור התלמידים והתושבים החדשים תיק אודות האזור".

צילום: צפריר אביוב

 

ממש ליד הטרקטורים העובדים במרץ עוד קצרו הבוקר החקלאים את החיטה הגדלה בשטח, שייעקר כולו ויהפוך ליישוב הקבע. בכל שנה נהגו לפני חג הביכורים לקצור את החיטה - אבל עבור פרג'ון, הקציר היה משמעותי יותר השנה: "המקום הזה יהפוך ליישוב. היום יש שם 100 דונם של חיטה, ואני הבטתי בקוצרים וראיתי בדמיוני את רות המואביה, שגם היא נעקרה מביתה, באה למקום - והפכה לסבתא רבה של דוד המלך", התפייט.

 

העבודות כאמור מתבצעות תוך כדי הדיון בעתירה שהוגשה בנושא. בשבוע שעבר המליץ למדינה הרכב מורחב של שופטי בג"ץ לנסות ולהידבר עם תושבי

ניצן - ואולם, הממשלה יכולה להרשות לעצמה לשים את הקרווילות, כי אמנם העניין תלוי ועומד בפני בג"ץ במסגרת שלוש עתירות של ארגוני טבע וסביבה בנושא, ואולם לא הוצא כל צו ביניים האוסר את הבנייה במקום עד לאחר העתירה.

 

עו"ד אבנר הקר ממשרד ארדן הקר המייצג את תושבי ניצן בעתירה מחה על כך. "למרות העובדה שבג"ץ המליץ לפרקליטות המדינה להגיע עם התושבים להסדר ולהידבר עמם, נמשכות העבודות תוך ניסיון לקבוע עובדות בשטח".

 

המתנחלים: זה עוד טריק מלוכלך

 

בתגובה להצבתם של הקרווילות אמר דובר מועצת חוף עזה, ערן שטרנברג: "זה עוד אחד מהטריקים המלוכלכים של מאפיית שרון. מאחר והתרגיל כל כך שקוף, אני מאמין שלא רק שהטריק לא ישפיע על תושבי גוש קטיף אלא ירגיז רבים וטובים בעם ישראל ויצרף עוד ועוד פעילים למאבק".

 

מארגון "מגמה ירוקה" נמסר בתגובה: "ממשלת ישראל הקימה יישוב קבע חדש. היישוב הזה לא קם מתוך דאגה למפונים אלא מתוך דאגה עמוקה לכיסם של עסקנים וקבלנים. אין צורך ולא היה לפגוע בחולות ניצנים. ראש הממשלה והשרה ציפי ליבני עזרו לאנשי שלומם להכניס סוס טרויאני לחולות ניצנים במסווה של פתרון למפונים בו בזמן שיש מקום אחר".

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צפריר אביוב
הקרווילות. ישר מהאוויר
צילום: צפריר אביוב
צילום: צפריר אביוב
"מזכיר את רות המואביה"
צילום: צפריר אביוב
מומלצים