שתף קטע נבחר

1.5 מיליארד שקל ביקושים לתעודות "שורט"

הבורסה לניירות ערך מגרדת את רמות השיא, מה שלא הפריע לביקושים אדירים של כ-1.5 מיליארד שקלים לתעודות בחסר של כלל-פיננסים ואקסלנס נשואה. מאמינים בירידות או מגדרים סיכונים?

ביקושים של 1.5 מיליארד שקל נרשמו אתמול (ה') בהנפקת תעודות בחסר - "שורט".

 

בתי ההשקעות כלל-פיננסים ואקסלנס-נשואה קיימו אתמול את הנפקות תעודות הסל בחסר. בהנפקת התעודות מבט (כלל-פיננסים) נרשמו ביקושים של כמיליארד שקל, ואילו בהנפקת תעודות קסם (אקסלנס-נשואה) נרשמו ביקושים של כחצי מיליארד שקל.

 


תעודות בחסר שהונפקו

תעודות בחסר שהונפקו
שם תעודת הסל חשיפה הפוכה למדד

ביקושים                  (במיליוני שקלים)

שיעור ההקצאה
מבט חסר ת"א 25 ת"א 25 537 4.6%
קסם שורט ת"א 25 ת"א 25 330 8.9%
מבט חסר ת"א 100 ת"א 100 110 22.4%
קסם שורט ת"א 100 ת"א 100 125 24.67%
מבט חסר נאסד"ק 100 נאסד"ק 100 - ארה"ב 480 4.8%
קסם שורט NASDAQ נאסד"ק 100 - ארה"ב 30 100%

 

תעודת סל בחסר היא מכשיר פיננסי שמתנהג כסוג של תעודת סל העוקבת אחר מדד כלשהו, אולם בכיוון הנגדי, כלומר ירידה במדד בו משקיעה התעודה מגדילה את ערך התעודה, ולהפך.

 

מדובר בפעם הראשונה שבה מונפקת בישראל תעודת סל, המאפשרת לכל משקיע להרוויח דווקא כשהבורסה יורדת. דבר שהיה שמור עד כה לגופים פיננסים גדולים ולמשקיעים באופציות המעו"ף. 

 

הביקושים הגדולים ביותר נרשמו בתעודות בחסר על מדד ת"א 25, כ-527 מיליון שקל בתעודות סל של מבט ו-330 מיליון שקל בתעודה של אקסלנס-נשואה. (בטבלה - היקף הביקושים ושיעורי ההקצאות של כל התעודות)

 

ליאור כגן, מנכ"ל מבט גידורים, אמר כי כלל פיננסים באמצעות מבט תמשיך לפעול לשכלול שוק ההון ולהנפקת מוצרים חדשים, פשוטים ואטרקטיווים, שישמשו את כל סוגי המשקיעים.

 

בבורסות בעולם, היקף הפעילות של מסחר בחסר מגיע לשיעורים של כ-20%-15% מסך הפעילות, ולכן הפוטנציאל הקיים בשוק המקומי הוא של מליארדי שקלים.

 

רוי רגב, מנכ"ל קסם, אומר כי "כיום נעשות בבורסה פעולות רבות של מסחר בחסר אך הן נעשות על מניות בודדות והפעולה דורשת הן השאלת המניה מגוף אחר (הכרוכה בדמי השאלה) והן בביטחונות. באמצעות תעודות הסל החדשות יכול כל משקיע, פרטי או מוסדי, לבצע פעולת 'שורט' על מדד מניות באותה הקלות בה היה קונה מניה, ללא בטחונות, ללא הגבלת זמן ובעלות נמוכה".

  

אפשרות זו היתה קיימת קודם לכן באמצעות קרן, שאיפשרה להשקיע "בירידת" מדד המעו"ף, אולם צורת ההשקעה בקרן שונה מהשקעה בתעודת סל, הן בעמלות והן ברציפות המסחר. מעתה יוכלו המשקיעים בבורסה הישראלית להשתמש בתעודות אלו לגידור והגנה על תיקי ההשקעות שלהם, וגם כדי להרוויח כשהשוק יורד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים