שתף קטע נבחר

התמיכה בהתנתקות יורדת: 53% בעד, 38% נגד

ההכנות המעשיות לתוכנית ההתנתקות תופסות תאוצה - אך התמיכה הציבורית בתוכנית צוללת: רק 53% מהציבור הישראלי תומכים היום בתוכנית - לעומת 70% לפני כמה חודשים. כך עולה מסקר מינה צמח/דחף ל"ידיעות אחרונות". עדיין יש רוב להתנתקות, אבל הוא הולך ומצטמק

ביצוע תוכנית ההתנתקות הולך ומתקרב - והתמיכה בתוכנית הולכת ויורדת. אתמול בג"ץ אמנם הסיר את המכשול החוקי האחרון בפני ביצוע התוכנית בכך שדחה את 12 העתירות נגד חוק פינוי-פיצוי, ואולם נראה שמבחינה ציבורית, מצבה של התוכנית הולך ומידרדר.

 

 

מסקר דעת קהל שערכו אמש (ה') מינה צמח/דחף עבור "ידיעות אחרונות", עולה כי התמיכה בתוכנית ההתנתקות צונחת: רק 53% הביעו תמיכה בתוכנית, לעומת 38% שמתנגדים לה. כלומר: התומכים בתוכנית הם עדיין הרוב, ואולם זהו רוב שהולך וקטן. גם שיעור האנשים ש"יושבים על הגדר" - לא מביעים תמיכה בהתנתקות ולא התנגדות לה - הולך וגדל.

 

מדובר בירידה חדה ביותר בתמיכה בתוכנית בהשוואה לסקר קודם של "ידיעות", שנערך בפברואר: אז תמכו 69% בתוכניתו של ראש הממשלה אריאל שרון,

ורק 27% התנגדו. גם בסקרים אחרים שקדמו לכך, עמד שיעור התמיכה בתוכנית על כ-70%.

 

נראה כי פעולות המחאה הרבות של הימין נגד ביצוע תוכנית ההתנתקות - החל מחסימת כבישים ועד שפיכת דבק בכספומטים - נושאות פרי. לעומת זאת, הפעולות שנוקט ראש הממשלה לא מצליחות להשפיע על דעת הקהל בצורה שתשמר את הרוב המוצק שתמך בתוכנית בתחילת דרכה.

 

בסקר השתתפו 501 איש, מדגם מייצג של האוכלוסייה הבוגרת בישראל. טעות הדגימה: 4.4%.

 

ערן שטרנברג, דובר מועצת חוף עזה, אמר בתגובה לסקר: "אנחנו לא מתרגשים מהסקרים, לא כשהם לטובתנו ולא כשהם נגדנו, ולכן אני מעדיף לא להתייחס למספרים - אלא למגמה המראה צניחה בתמיכה בגירוש".

 

לדברי שטרנברג, "חוסר אמון זה של העם בשרון הוא תוצאה של העיניים שמתחילות להיפקח אל מול הסכנות האיומות של התוכנית הרעה הזו, ולכך מתווסף גם מצבו האומלל של שרון המנסה לייצר ספינים שקופים כמו ועדת שרים מתוקשרת והנחת קראוונים לדוגמא - ספינים המבזים בעיקר רק אותו".

 

"המתנחלים מנסים לשבור את התמיכה הציבורית"

 

ייתכן שאחת הסיבות לצניחה בתמיכה הציבורית בתוכנית היא הספקות שהתעוררו לגבי היכולת לבצעה. שרון, שניסה להיאבק בספקות אלה, הזמין השבוע את

התקשורת לישיבת ועדת השרים לענייני התנתקות ואמר: "בזמן האחרון מתנהלת מתקפה שלוחת רסן נגד הממשלה על אי ביצוע הכנותיה לקראת ההתפנות. אין ספק שזה מסיבות פוליטיות. לכן החלטתי לזמן את התקשורת לדיון, כדי להזים את הדיסאינפורמציה המופצת. לכל אחד מהמפונים יש פתרון".

 

שר השיכון, יצחק (בוז'י) הרצוג מהעבודה, טען בישיבה כי "האסטרטגיה של המתנחלים נועדה לשבור את בסיס התמיכה הציבורי בתוכנית וליצור מורך לב בקרב כוחות הביטחון וכן יאוש ובילבול במפלגת השלטון. הרעיון בישיבה היום הוא להגביר את ביטחון הציבור ביכולת הביצוע של התוכנית.

 

בגוש קטיף ובמועצת יש"ע הגיבו בביטול לקריאות שרון. שטרנברג: "שוב שרון מראה פאניקה לאור הצלילה בתמיכה בתוכנית הגירוש".

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. התמיכה צוללת
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
חסימות כבישים. משפיע?
צילום: גיל יוחנן
צילום: גיל יוחנן
ישיבת ועדת השרים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים