שתף קטע נבחר

סדאם רוצה להישפט בשבדיה; פורסמה קלטת מחקירתו

אחד מפרקליטיו של סדאם חוסיין אמר כי משפטו צריך שיערך במדינה אירופית, "עדיף בשבדיה שם נוכל לקבל משפט הוגן". בנוסף, שיחרר לפרסום בית המשפט בעיראק קלטת וידאו בה נראה סדאם כשהוא נחקר על פשעיו

בית המשפט בעיראק שיחרר היום (שבת) לפרסום קלטת וידאו בה נראה סדאם חוסיין כשהוא נחקר על ידי השופטים. בקלטת, ששוחררה לפרסום ללא קול, נראים שני שופטים חוקרים את שליטה לשעבר של עיראק. בין היתר נחקר סדאם בקלטת בנוגע לרצח של עשרות בני אדם בכפר השיעי דוג'ייל, ב-1982.

 

הטבח אירע לאחר ניסיון התנקשות בחייו של סדאם שאירע בכפר. בקלטת נראו גם חקירות של בכירים נוספים בממשל העיראקי הקודם.

 

בתוך כך, מסר אמש אחד מפרקליטיו של סדאם כי הוא אינו רוצה להישפט בעיראק. הוא אמר שמשפטו של סדאם צריך להערך במדינה אחרת, עם עדיפות לשבדיה.

 

"אנו מזמינים את הממשלה העיראקית ואת התובעים לערוך את המשפט - אם אכן יהיה משפט - מחוץ לעיראק, בהאג שבהולנד, בשבדיה, באוסטריה או אפילו בשוויץ", אמר אחד הפרקליטים, ג'ובאני די-סטפנו. "אני אעדיף את שבדיה מכל מדינה אחרת שם יש לנו הסיכויים הטובים ביותר לזכות במשפט הוגן וגם - אם חלילה הלקוח שלנו יישפט ויורשע - הוא יוכל להיכנס מיד למתקן מאסר בשבדיה", הוסיף הפרקליט.

 

אגב, יתכן שדי-סטפנו בחר להרעיף מחמאות על מערכת המשפט השבדית מאחר והדברים נאמרו בראיון שהעניק לתחנת הטלוויזיה השבדית SVT. בכל מקרה, ראש ממשלת שבדיה כבר אמר כי יאפשר לרודן המודח לרצות עונש מאסר בארצו, שאינה חברה בקואליציית המדינות הפועלות בעיראק והתנגדה לפלישה האמריקנית ב-2003.

 

בית המשפט המיוחד, שהוקם בשלהי 2003 על ידי בכירי המשטר העיראקי הקודם, הודיע בשבוע שעבר כי אין עדיין תאריך לתחילת משפטו של הרודן המודח. המסר הזה נועד ככל הנראה לצנן את ההתלהבות בעקבות דברים שאמרו בכירים עיראקים לפיהם המשפט צפוי להתחיל עוד כחודשיים.

 

בין השאר פורסם בינתיים כי בכתב האישום נגדו יכללו כ-12 סעיפים עיקריים בגין רצח המוני, רצח פוליטי ופשעי מלחמה. דובר של הממשל העיראקי אמר לאחרונה שנגד סדאם הועלו חשדות לביצוע של 500 פשעים, אולם הוחלט שלא לבזבז זמן בניסיון לבסס 500 האשמות ולהעדיף 12 סעיפי אישום עיקריים. 

 

אחד השופטים, רעיד ג'וחי, אמר כי מצב רוחו של הנשיא לשעבר ירוד מאוד, במיוחד כשהוא מתחיל להבין את חומרת האישומים העומדים נגדו. ג'וחי הוסיף כי אם יורשע סדאם העונש שייגזר עליו עלול להיות מאסר עולם ואף הוצאה להורג.

 

די-סטפנו, שהוא חלק מצוות של כ-20 עורכי דין שנשכרו על ידי משפחתו של סדאם חוסיין כדי להגן עליו, מתח ביקורת קשה על ההליך המשפטי. "עד כה לא קיבלנו אף מסמך, אף סעיף אישום, או ראיה. כל מה שיש לנו הן השערות".

 

על פי החוק העיראקי, אפשר היה להוציא את סדאם להורג אם יורשע אולם די-סטפנו אמר כי קיבל ערבויות לפיהן סדאם לא יוצא להורג."האמריקנים, הבריטים והאיטלקים לא יסכימו לכך... וגם הנשיא העיראקי הנוכחי הבהיר זה מכבר כי לא יחתום על צו ההוצאה להורג כפי שקבוע בחוק", אמר הפרקליט.


פורסם לראשונה 13/06/2005 12:26

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: sky news
נחקר על 82'
צילום: sky news
צילום: sky news
קלטת חדשה
צילום: sky news
מומלצים