שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חוקרים חישבו: כמה שנים תפסידו אם תעשנו ותשמינו

  מחקר חדש מצא כי עישון גורם לגוף להזדקן בכ-5 שנים, והשמנת יתר מאיצה את ההזדקנות ב-9 שנים. החוקרים: אנשים יחשבו פעמיים לפני הביס והסיגריה הבאים

  חכו עם הביס והשכאטה הבאים: במחקר על תאומים, מצאו חוקרים אמריקנים ובריטים כי עישון והשמנת יתר גורמים להזדקנות מואצת של החומר התורשתי בגוף של 5 עד 9 שנים בממוצע. על המחקר החדש מדווח כתב העת היוקרתי The Lancet בגליונו החדש.

   

  המחקר בוצע על נתונים אודות 1,122 תאומות בגילאי 18 עד 76, שאושפזו בבית החולים סנט תומס שבלונדון. 119 מהנבדקות סבלו מהשמנת יתר, 203 היו מעשנות פעילות, ו-369 מעשנות לשעבר. החוקרים בדקו מקטעי חומר תורשתי הקרויים טלומראזות המצויים על ה-DNA שבתוך הכרומוזומים.

   

  על פי ההשערות, טלומראזות מייצבות את הכרומוזומים ומגנות עליהם. בפעולת ההגנה של הטלומראזות, מתקצר אורך הטלומראזות, ובכך נפגמת פעולת חלוקת התא, והוא הופך פגיע להפרעות שונות. אבל תהליך הפגיעה הזה של הטלומראזות, אופייני גם לתהליך ההזדקנות הטבעי בגוף.

   

  באמצעות ניתוח דגימות דם, מצאו החוקרים כי אורך הטלומראזות התקצר עם הגיל כצפוי. אולם הטלומראזות של נשים מעשנות היה קצרות הרבה יותר מאלה של נשים שמעולם לא עישנו. החוקרים חישבו ומצאו כי כל "שנת חפיסה" (מספר חפיסות הסיגריות שאדם מעשן, מוכפלות במספר שנות העישון) מקצרת את הטלומראזות בכ-18 אחוז מגודלן. התוצאה: אישה שעישנה חפיסה אחת ליום במשך 40 שנה (40 שנות חפיסה) מאיצה את הזדקנותה בכ-7.4 שנים, על פי התקצרות אורך הטלומראזות.

   

  במקביל מדדו החוקרים את השפעת השמנת היתר על אורך הטלומראזות. החוקרים מצאו כי אורכן של הטלומראזות התקצר משמעותית אצל נשים שמנות, בהשוואה לנשים בעלות משקל תקין. בחישוב מצאו החוקרים כי קיצור זה מביא גם לקיצור תוחלת החיים של עד 9 שנים.

   

  "עישון טבק מכיל רעלים" הסבירו החוקרים, "והמחקר שלנו מראה מה השפעתו של הרעל הזה על התאים. אנשים יחשבו עכשיו פעמיים לפני עישון, או כשהם מביטים בגופם השמן, כשהם יבינו שאלה משפיעים ישירות על כל תא ותא בגופם וגורם להזדקנות מואצת".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: מריאן הול
  עישון. הזדקנות של 5 שנים
  צילום: מריאן הול
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים