שתף קטע נבחר

הליכוד ינסה לאלץ את פרץ לבחור: עבודה או הסתדרות

הליכוד ינסה היום במליאה להחליש את עמיר פרץ, המתמודד על ראשות העבודה. הצעת חוק של ח"כ גדעון סער תבקש לשנות את חוק חסינות חברי הכנסת לפיו יכול פרץ להיות ח"כ ויו"ר ההסתדרות במקביל. יחסי הכוחות במליאה שקולים ולא ברור כיצד יצביעו אנשי העבודה - לטובת חברם או נגדו. מטה פרץ: בליכוד מפחדים מהאנרגיות שלו

אהוד ברק תקף את עמיר פרץ, יריבו בהתמודדות על ראשות העבודה, במסיבת עיתונאים שכינס. גם מתן וילנאי שסייר במסגרת הקמפיין שלו בנצרת, שלח רמז עבה לעברו. אבל פרץ לא ציפה לספוג "אש" מכיוון הליכוד, והנה היום (רביעי) זה בדיוק מה שקורה לו. 

 

יושב ראש הקואליציה, ח"כ גדעון סער, יעלה היום הצעת חוק שמטרתה לאלץ את פרץ לבחור בין שני התפקידים שהוא מחזיק כיום - חבר כנסת ויושב ראש ההסתדרות.

 

פרץ מחזיק בכפל התפקידים מכוח תיקון לחוק חסינות חברי הכנסת, בו נקבע כי "להוציא את יו"ר ההסתדרות הכללית (פרץ - א.מ) ויו"ר הסתדרות העובדים הלאומית (אברהם הירשזון מהליכוד- א.מ), חבר כנסת לא יכהן כנבחר בגוף ציבורי, אף שלא בתמורה. המכהן בגוף ציבורי, חברותו באותו גוף תפקע ביום היותו ח"כ", לשון החוק.

 

השיריון שמספק התיקון לחוק לגבי פרץ והירשזון מקורו ביחסי הכוחות בין הליכוד לעבודה. בתחילת כהונת הכנסת ה-16 היו שלושה נסיונות לקדם הצעות חוק שיבטלו את השיריון, אולם הן הוסרו מסדר היום לאחר "דיל" בין המפלגות לפיו העבודה לא תטריד את הירשזון בהצבעות נגד ואילו הליכוד לא יפגע בפרץ. אלא שמינויו של הירשזון לתפקיד שר התיירות טרף את הקלפים. המינוי לשר אילץ אותו לוותר על תפקידו כיו"ר הסתדרות העובדים הלאומית, וזירת המאבק נפתחה מחדש.

 

לטענת ח"כ סער, סעיף השיריון שמגן על פרץ בחוק יוצר אפליה כלפי שאר חברי הכנסת, המנועים מלכהן כנבחרים בגוף ציבורי. הוא טוען גם שכפל התפקידים יוצר ניגוד עניינים ושההסתדרות מנוצלת ככלי בשירותו של מועמד בבחירות לראשות הממשלה. עוד טוען סער כי ח"כ המכהן בתפקיד נוסף וחשוב מסוג זה, איננו יכול להשקיע את מירב הזמן לעבודתו בכנסת, שאליה הוא נבחר, וש"לקראת ההצבעה מפעיל ח"כ פרץ לחצים על חברי הכנסת".

 

סער, מתוקף תפקידו כיו"ר הקואליציה, יכול לזרז את הטיפול בהצעת חוק. בנוסף, במידה ותתקבל במליאה, תועבר הצעת החוק לטיפולה של ועדת הכנסת, בראשותו של ח"כ רוני בראון מהליכוד, שידוע כמי שמיטיב לקדם יוזמות חקיקה אם רצונו בכך.

 

יחסי הכוחות במליאה אינם ברורים וההצעה יכולה לעבור או להידחות על חודו של קול. סיעת שינוי הודיעה כי תתמוך בהצעתו של סער ואילו חברי הסיעות הערביות צפויים להתנגד לה. ח"כ טיבי אמר כי מדובר "בחוק שכולו חיסול חשבונות עם פרץ, בשל התנגדותו למדיניות הממשלה".

 

מעניין יהיה לראות את אופן הצבעתם של חברי מפלגת העבודה: מצד אחד מדובר בחברם לסיעה אולם מהצד השני, אם יתמכו בחוק, הדבר יחליש את פרץ בהתמודדות הפנימית על ראשות העבודה.

 

בתגובה להצעת החוק ולהאשמותיו של ח"כ סער אמרו במטה פרץ: "הדברים מעידים שהליכוד נמצא בפאניקה ממועמדותו של פרץ לראשות הממשלה, ומהאנרגיות האדירות שהוא מזרים למפלגת העבודה.

 

"אין מקריות בכך שהצעת החוק מגיעה לדיון אחרי 57 שנות קיומה של מדינת ישראל, ושבועיים בלבד לפני הפריימריס בעבודה. סער וחבריו בליכוד יודעים היטב כי מבין כל שאר מועמדי העבודה לראשות הממשלה, פרץ הוא היחיד שיכול לסחוף אחריו את מאוכזבי הליכוד".


פורסם לראשונה 14/06/2005 23:02

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: תומריקו
הם מפחדים מהאנרגיות שלי. פרץ
צילום: תומריקו
צילום גלי תיבון
זה מפריע לו להשקיע זמן בעבודת הכנסת. ח"כ סער (ארכיון)
צילום גלי תיבון
מומלצים