שתף קטע נבחר

המטרה של דיוויד פדרמן: יעקב שחר

"דיוויד פדרמן סייע לבניית סגל מכבי ת"א בכדורגל כדי למנוע ממכבי חיפה להתחרות במכבי ת"א בכדורסל על תואר הקבוצה של המדינה". שלמה שרף מסביר את שיתוף הפעולה בין קבוצות הכדורגל והכדורסל של מכבי ת"א

בשבוע שעבר הציגה מכבי ת"א את הסגל הנוצץ שלה לעונה הקרובה. סגל חדש ועמוס כוכבים, שבבנייתו שותף דיוויד פדרמן, מבעלי קבוצת הכדורסל של מכבי ת"א. האם מעורבותו של דיוויד נבנתה מהיותו אוהד של קבוצת הכדורגל, או שהיו מעורבים בה גם שיקולים אחרים?

 

על רקע הרמה הניהולית הירודה של הספורט בישראל, בולטים לטובה שני מועדונים. האחד, מועדון הכדורסל של מכבי ת"א והשני מועדון הכדורגל של מכבי חיפה. טענות רבות נשמעות באחרונה על חוסר תחרותיות בכדורסל, ועל כך שמכבי ת"א היא ליגה בפני עצמה, עם אלופה ידועה מראש. טענות אלה, הנכונות עובדתית, הושגו מעשית תודות לעבודה קשה וחכמה לאורך הרבה שנים מצד ראשי מכבי ת"א בכדורסל.

 

אפילו מאבקי הירידה עד לרגע האחרון בליגת העל בכדורגל לא יכולים להסתיר עובדה ברורה: מעולם לא היתה ליגה משעממת כל-כך, עם אלופה דומיננטית שנקבעה כבר בשלבים הראשונים. עליונות שהושגה לא רק על כר הדשא, אלא במשרדיו של יעקב שחר. לכאורה, שני מקרים דומים של מצוינות ניהולית המניבה פירות ספורטיביים. אבל רק לכאורה.


הגלקטיקוס ישמרו על האינטרסים של מזרחי ופדרמן (צילום: ראובן שוורץ)

 

בימים אלה, בעיצומה של עונת המלפפונים, מתקיים למעשה משחק העונה. לא על כר הדשא, לא על הפרקט, ועדיין התמודדות מרתקת בין יעקב שחר ("אני מקצץ בתקציבים) ודיוויד פדרמן בעל החזון והצופה את פני העתיד. זהו המאבק על מעמד הקבוצה של המדינה.

 

הקבוצה של המדינה אינו תואר ריק מתוכן. לתואר זה נלווים זכויות שידור במחירי עתק, מאגר אוהדים הולך וגדל ופוטנציאל מסחרי המשמן את היכולת ליצור את המצוינות במועדון, תוך השקעת כספים להבאת הטוב ביותר לשירותך. זכיות שיטתיות ורצופות של קבוצת הכדורגל מחיפה (4 מתוך 5 בשנים האחרונות) ובעזרתן הופעות נשנות וחוזרות בגביע אירופה לאלופות, עשו אותה לאחת שאין מתחרה לה בכדורגל.

 

עכשיו אנחנו מגיעים לכותרת: המטרה האמיתית של פדרמן לדעתי, היא להביא לכך שמכבי חיפה בכדורגל לא תהיה בת תחרות למכבי ת"א בכדורסל על תואר הקבוצה של המדינה. הסכנה שפדרמן בוודאי רואה היא שנוכח הפופולאריות העדיפה של הכדורגל, הגעה של מכבי חיפה לשלב הבתים בליגת האלופות בכדורגל תהיה שקולה לפחות, ואף יותר, להתמודדות מכבי ת"א על גביע אירופה בכדורסל.

 

שמעון מזרחי ודירקטוריון מכבי ת"א הוכיחו שהם לא משאירים מאומה להכרעת המזל. התרסקות מועדון הכדורגל של מכבי ת"א והעליונות החיפנית לא נעלמו מעיניהם. שני הנתונים האלו נלקחו בחשבון בבניית האסטרטגיה של מועדון הכדורסל. פדרמן, שהוא גם אוהד כדורגל של מכבי ת"א, הצליח בנושא המו"מים שלוני הרציקוביץ' איכשהו מסתבך בהם. ולא פחות, הוא סיבסד חלק מהחוזים עם השחקנים החדשים שהוחתמו.

 

פדרמן, שהצהיר שהגיע לעזור במשך שנה בלבד, רוצה להשיג שתי מטרות: למנוע מחיפה ושחר להפוך למועדון של המדינה, ובמקביל לעזור לקבוצת הכדורגל של מכבי ת"א.

 

אז מי ינצח במשחק העונה? פדרמן, שעזר לבנות קבוצת כדורגל עמוסת אגו היכולה להתפוצץ לטוב או לרע? או שחר, השואף להשיג ניצחון מוחץ בדרך לשליטה ארוכת שנים? תהיה התוצאה אשר תהיה, יתברר שלא רק עתיד הכדורסל באירופה נקבע בישיבות הדירקטוריון של מכבי ת"א, אלא גם עתיד הכדורגל בישראל. כל עוד הממונה על ההגבלים הכספיים לא נדרש לסוגיה זו, אין לי אלא להסיר את הכובע בפני שמעון, דיוויד ושותפיהם.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ראובן שוורץ
דיוויד פדרמן
צילום: ראובן שוורץ
צילום: צפריר אביוב
יעקב שחר. המטרה
צילום: צפריר אביוב
מומלצים