שתף קטע נבחר

חברת התרופות אסטרה-זנקה נקנסה ב-73 מיליון דולר

רשויות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי הטילו על יצרנית התרופות השלישית בגודלה באירופה את הקנס בשל ניסיון בלתי חוקי לחסום תחרות גנרית ל-Losec, תרופה נגד אולקוס של החברה

רשויות ההגבלים העסקיים של האיחוד האירופי הטילו על יצרנית התרופות השלישית בגודלה באירופה, אסטרה-זנקה, קנס של 73 מיליון דולר (60 מיליון אירו), בשל ניסיון בלתי חוקי לחסום תחרות גנרית לתרופה נגד אולקוס Losec של החברה.

 

הוועדה האירופית חקרה את פעולות החברה במשך 6 שנים. היום (ד') הודיעה הוועדה כי אסטרה-זנקה ניצלה את מעמדה כמובילה בשוק והשתמשה לרעה במערכת הפטנטים כדי להגן על ה-Losec בין השנים 1993 ל-2000.

 

דובר אסטרה-זנקה סטיב בראון אמר כי פסיקת הוועדה "פגומה מבחינה חוקית ועובדתית", וכי החברה מתכוונת לערער עליה.

 

ה-Losec פותחה במקור על ידי החברה השוודית אסטרה AB, והיתה בעבר התרופה הנמכרת ביותר בעולם. כיום מתמודדת התרופה עם תחרות קשה בתרופות מועתקות בשווקים המרכזיים. 

 

הוועדה האירופית החלה לחקור את הצעדים בהם נקטה אסטרה כדי להגן על Losec ב-1999, בעקבות תלונה של יצרנית תרופות גנרית. אסטרה-זנקה קיבלה הודעה רשמית לגבי הטענות נגדה ביולי 2003. חוקרי האיחוד מצאו, בין השאר, כי החברה לא מסרה לרשויות הפטנטים את התאריך הנכון של ההרשאה לשיווק התרופה, ובכך התאפשר לה לבקש להאריך את תקופת ההגנה על ידי פטנט.

 

המפקח על התחרות באיחוד אמר כי "מערכות בריאות בכל רחבי אירופה נסמכות על תרופות גנריות שמפחיתות את העלויות. החולים מרוויחים מהמחירים הנמוכים יותר. על ידי מניעת תחרות גנרית, אסטרה-זנקה שמרה על מחיר גבוה באופן מלאכותי של תרופת ה- Losec". לדבריו, "הטעיית הרשויות כדי להשיג תקופות הגנה ממושכות יותר פועלים כמדכא של חדשנות, ומהווים הפרה חמורה של כללי התחרות של האיחוד".

 

אנליסטים אומרים כי הקנס שהוטל על אסטרה-זנקה לא יפגע בחברה באופן משמעותי. ב-2004 רשמה החברה רווחים בסך 4.9 מיליארד דולר ומכירות בהיקף של 21.4 מיליארד דולר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סי די בנק
ניסיון לחסום תחרות גנרית
צילום: סי די בנק
מומלצים