שתף קטע נבחר

"בלתי מספיק" לח"כים על נוכחות בוועדות

יו"ר הכנסת, ראבן ריבלין, פרסם דו"ח נוכחות חודשי של חברי הכנסת בוועדות השונות שממנו עולה תמונה עגומה. חלקם מגיעים לדיון אחד או שניים. הוועדה למאבק בנגע הסמים קיימה שני דיונים, בהשתתפות היו"ר בלבד

מה משותף לחברי הכנסת יאיר פרץ, עמיר פרץ, אחמד טיבי וחמי דורון? הם לא ממש טורחים להגיע לישיבות ועדות הכנסת השונות. כך עולה מדו"ח נוכחות חודשי שאותו חשף היום (ד') יו"ר הכנסת ראובן ריבלין.

 

ריבלין קבע היום נוהל חדש, לפיו בכל חודש יוצג דו"ח נוכחות חברי כנסת בוועדות. הוא כינס מסיבת עיתונאים בלשכתו והגיש את הדו"ח הראשון, שממנו הצטיירה תמונה עגומה על נוכחות חברי הכנסת בוועדות. על מצבן העגום של הוועדות תעיד הוועדה המיוחדת למאבק בנגע הסמים, שקיימה בסך הכל שני דיונים - ובהם נכח רק היו"ר. ח"כ טיבי למשל הגיע רק לדיון אחד בוועדת הכנסת. חברי הכנסת עמיר פרץ ויאיר פרץ הגיעו רק לשני דיונים.

 

ח"כ ענבל גבריאלי שברה שיא בכנסת משום שהיא חברה בשמונה ועדות. אך שיאים לחוד ומציאות לחוד. החודש היא הופיעה רק לתשעה דיונים בוועדות השונות (ממוצע של כדיון אחד בכל ועדה). ח"כ חמי דורון, חבר בוועדה אחת, ועדת הכנסת, טרח להגיע רק לשלושה דיונים מתוך 11 שקיימה. ח"כ ג'מאל זחאלקה מבל"ד הגיע לשני דיונים בלבד מתוך 23 שקיימה ועדת העבודה והרווחה של הכנסת.

  

עוד ח"כים שבולטים לרעה: יו"ר ש"ס, ח"כ אלי ישי, שהגיע רק לשלושה דיונים מתוך שישה בוועדת החוץ והביטחון. ח"כ אילנה כהן הגיעה רק לשני דיונים מתוך 23 שקיימה ועדת העבודה והרווחה.

 

הפתיעו לטובה חברי הכנסת בוועדת הכספים, כמו חיים אורון, דניאל בן-לולו, ניסן סלומיאנסקי, איוב קרא, אהוד רצאבי ואברהם (בייגה) שוחט, שהגיעו כמעט לכל הדיונים. הוועדה הזו גם קיימה את הכי הרבה דיונים מוועדות הכנסת - 48 בסך הכל.

 

יו"ר הכנסת סיכם ואמר שמצבה של הכנסת עגום עד עגום מאוד. "פעם היה מדובר בשליחות. עכשיו זה רק אופציה לשרת את העם. יש תחושה אצל חברי הכנסת כאילו אנחנו לקראת בחירות, והדבר משליך על תפקודם. מנהלי הוועדות מוחים מדי יום על כך שחברי כנסת פשוט לא מגיעים על דיונים". לדבריו, הדו"ח נועד לדרבן את חברי הכנסת לחזור לעבודה.

 

חברת הכנסת ענבל גבריאלי אמרה בתגובה לנתונים על נוכחותה הדלה בכנסת כי "לצערי, בכל בוקר אני צריכה לברור ולהחליט באילו דיונים אשתתף, תוך שאני נאלצת לוותר ולפספס דיונים שמתקיימים בוועדות אחרות באותה שעה. כך או כך, המספרים הללו אינם משקפים את עבודתי ופעילותי הפרלמנטרית הנרחבת".

 

גבריאלי הוסיפה כי "כמעט מחצית מחברי סיעת הליכוד הם חברי ממשלה שאינם חברים בוועדות הכנסת. לפיכך הנטל מתחלק בין מבחר מצומצם של חברי כנסת".


פורסם לראשונה 15/06/2005 16:12

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: סבסטיאן שיינר
דו"ח חודשי. ח"כ ריבלין
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: סבסטיאן שיינר
לא מצטיינת. ח"כ גבריאלי
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: עופר מאיר
ח"כ ישי. לא מגיע
צילום: עופר מאיר
צילום: שאול גולן
מפתיע לטובה. ח"כ אורון
צילום: שאול גולן
מומלצים