שתף קטע נבחר

לא הכל בידי שמיים

עיריית בת ים תפצה אדם ב-17 אלף שקל, לאחר שבית העסק שלו ניזוק מהצפת מי גשמים שהעירייה לא נערכה אליהם

לא הכול בידי שמיים, ולא תמיד שר הטבע הוא שנושא באחריות לנזקים שגורמים גשמים. כך ניתן להסיק מפסק דין של בית המשפט לתביעות קטנות בראשון לציון, המצווה על עיריית בת לשלם לתושב העיר פיצויים בסך 17,203 שקל בגין נזקים שנגרמו לבית העסק שלו כתוצאה מהצפה.

 

התובע, ר', טען בבית המשפט כי גשמים בכמות חריגה שירדו בחורף 2004 הציפו את האזור בבת ים שבו נמצא בית העסק שלו וגרמו לו נזקים כבדים. העירייה, התלונן, התרשלה ולא עשתה את המוטל עליה: לדבריו, היא לא נערכה לטיפול בהצפות והתוצאה היתה שמתקני הניקוז העירוניים היו קטנים מלהכיל את כמויות המים הגדולות ולכן עליה לפצות אותו על נזקיו. הוא סיפר כי זו הפעם השנייה שבית העסק שלו ניזוק בהצפות של מי גשמים. "לפני 3 שנים קרה אותו דבר, והעירייה שילמה לי פיצויים", סיפר.

 

העירייה מצידה טענה כי אין לה שליטה על איתני הטבע, ולפיכך היא אינה נושאת באחריות לנזקים הנגרמים בגלל תופעת טבע חריגה כמו שאירע במקרה הנדון, וביקשה לדחות את התביעה נגדה. בא כוחה אמר בבית המשפט כי כמות גדולה של גשמים גרמה לכך שמערכת הניקוז העירונית שנבנתה על ידי העירייה ב-1953 וקיימת עד היום, לא היתה יכולה לקלוט את הגשמים החריגים שהיו בעוצמה לא רגילה.

 

השופט, אברהם רצ'בסקי, דחה בשתי ידיו את הניסיון של עיריית בת ים לתלות את קולר האשמה בגורמים שאין לה שליטה עליהם. "אפשר לשער", כתב בפסק הדין, "כי מי שסומך על מערכת ביוב וניקוז שנבנתה ב-1953 לאוכלוסייה שהיתה אז קיימת בעיר, ורק בתקופה זו נערך לפרויקט חדש, אינו יכול לפטור עצמו מאחריות למחדל".

 

(ת"ק 379/05)

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים