שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  סקירה: Tamp - מגבר בגודל כף יד

  מגבר-צעצוע ששינה את חוקי המשחק של הסטריאו, ולמרות היותו "משקל נוצה", הוא מצליח להביס מתמודדים ב"משקל כבד"

  בשלב הראשון לא התייחסנו ברצינות למגבר הדיגיטלי הזה. מגבר בגודל כף יד, המסוגל לעבוד על שמונה סוללות אצבע או ספק כוח של 12VDC, במשקל של המבורגר יוכל לדחוף רמקולים אמיתיים? "זה בטח עוד גימיק", היתה המחשבה הראשונה שעלתה לנו לראש.

   

  אבל כשיותר ויותר אנשים התחילו לחבר את המגבר לרמקולים שיש להם בבית, הספקנות הפכה לפליאה. ביקורת רצינית ראשונה קראנו באתר 6moons, בו המבקר חיבר את המגבר לציוד יקר פי מאות מעלות המגבר הזה. הסקרנות החלה להתעורר. בכל מקום שבו דובר על המגבר הזה התפלאו מיחס עלות-תועלת וההשוואה למגברים יקרים בהרבה.

   

  ה-Hype יצר ביקוש והחברה, Sonic Impact, פשוט לא עמדה בביקוש.

  באדיבות מרטין סבג hometheater.co.il

  בכל מקום ברשת המגבר היה ב-Back Order, ב-eBay מגברים בודדים נמכרו במחירים מופקעים. ואחרי כחודשיים של המתנה, חזרו המגברים למלאי, ואנחנו הזמנו אחד.

   

  נודה שלולא המחיר המגוחך והביקורות המהללות, לא היינו מזמינים אותו "על עיוור", אבל תמורת 29 דולר ו-S/H , מה כבר יכול להיות? כן, כן, מדובר במגבר בעלות של CD וחצי.

   

  כיצד פועלת הטכנולוגיה?

   

  טכנולוגית מגברים דיגיטליים, Class T, קיימת כבר מספר שנים אך עד כה הם היו או יקרים מאוד (דוגמת Bel Canto) או נשמעו רע (Yamaha). רק לאחרונה אנחנו מתחילים לראות (או יותר נכון לשמוע), מגברים זולים, שגם נשמעים טוב.

   

  כדי להסביר מעט על עיקרון הפעולה, ניעזר באנלוגיה: דמיינו צינור של "מקורות", שבעזרתו עליכם למלא אמבט. בבתים רבים יש דוד, כך שאם שואבים ממנו יותר מים מהקצב בו הוא מסוגל להתמלא - "חונקים" אותו. בתחום המגברים, הדוד הזה הוא ספק הכוח. במגברים מקלאס T, הברז באמבט מחובר ישירות לצינור של מקורות, אך יש ברז מהיר מאוד, שיכול להיפתח ולהיסגר מהר מאוד וכך לאפשר זרימה מבוקרת ובקצב הנחוץ למילוי האמבט. זה הרעיון העומד מאחורי הטכנולוגיה המופלאה הזו.

   

  נצילותם של מגברים מקלאס T הוא גבוה ביותר (מעל 80%), ולכן צריכת ההספק שלהם נמוכה ביותר, וההתחממות מועטה מה שהופך אותם לקטנים, קרים וקלים מאוד. כבר היום ניתן לראות מערכות All in One בעובי של נגן DVD דק, הכוללות הגברה אפילו ל-5-6 ערוצים.

   

  יתרה מזו, בזכות צריכת ההספק המועטה והיכולת לעבוד בנצילות גבוהה, ניתן למעשה לדחוס את כל המגבר לרכיב משולב אחד ("ג'וק"). הרכיב בו נעשה שימוש במגבר זה נקרא Tripath (קובץ PDF).

   

  המגבר

   

  האריזה הפליאה אותנו בגודלה ומשקלה הקל. כשפתחנו אותה גילינו מגבר, T-Amp, כבל מיני פלאג למיני פלאג (3.5 מ"מ) קפיצי ודף הסבר. המגבר כולל כניסה אחת בלבד ולכן אין לו שום אפשרות מיתוג, ולכן בחלקו הקדמי יש רק כפתור ווליום שמפעיל ומכבה את המגבר. חיבורי הרמקולים קפיציים, בדומה למערכות מיני, אלא שכאן השקע ממש קטן, ויתאים לכבל בחתך מירבי של 1.5-2 מ"מר.

   

  בכדי לחבר את הרמקולים השתמשנו בכבל רמקול של Van den Hul מדגם The Wind MkII, שבו הושארו רק הגידים הקשים המרכזיים כדי שיתאימו למחברי הרמקולים. לחיבור האינטרקונקטים, השתמשנו במתאם ממיני פלאג לשני RCA פשוט. המגבר חובר בעזרת אינטרקונקטים פשוטים ישירות ליציאות ה-Line Out של נגן התקליטורים - Wadia 302.

   

  הרמקולים הם Kharma CRM 3.2FE, שהיתרון של יציבות העכבה שלהם (לא יורד מה-7.5 אוהם) ונצילות של db86, תבוא לידי ביטוי בהמשך.

   

  אז איך הוא נשמע? נסכם במילה אחת: WOW. לדעתנו, לא ניתן לחוות דעה על מוצר מבלי להתייחס לעלותו. כלומר, איכות/טיב היא מושג יחסי (טעם אישי, מתחרים ומחיר). במקרה הזה, אין ספק שיש פה מוצר בעל יחס עלות תועלת גבוה מן הרגיל.

   

  הדבר הראשון ששמנו לב אליו הוא התלת מימד שהבמה קיבלה. האימאג'ינג הוא Spot-On. הסאונד גדול מאוד והרבה מעבר למרחב הרמקולים עצמם. רצפת הרעש נמוכה ביותר. המגבר שקט לגמרי.

  הפירוט מצוין וה-Low Level Information מדהים.

   

  החיבור לקארמה הניב תוצאות מעולות מבחינת סאונד אולם מבחינת עוצמה, עקב הרגישות הנמוכה של הרמקולים, נאלצנו לעבוד עם הווליום כמעט עד המקסימום. יציבות העכבה של הקארמות תרמה לעובדה שגם בעוצמות גבוהות (מעל למה שאנחנו רגילים) לא היו עיוותים שמיעים.

   

  לקחנו את המגבר לחנות, וחיברנו אותו בין נגן של ARCAM מדגם CD73 ושני זוגות רמקולים שונים: System Audio – דגם 1530 ומוניטורים של Quad דגם 11L. גם כאן היו תוצאות מפתיעות, זאת, הודות לרגישות הגבוהה שלהם, שסיפקה הרבה יותר Headroom.

   

  שימו לב, לא מדובר על השוואה למגבר סטריאו משולב Low-End שעלותו כמה מאות דולרים, אלא על איכות סאונד שתבייש גם מגברים שעולים פי 100 ויותר.

   

  הבס הדוק ועמוק (כמובן, תוך הבנה שזהו מגבר של 6W בלבד) ומה שחשוב, גם פאנצ'י. אין ספק שהמגבר הזה צריך להיות משודך לרמקולים נצילים (90-91 db) ובעלי עכבה יחסית יציבה כדי לנצל אותו למלוא הפוטנציאל, אולם גם עם רמקולים פחות נצילים, כמו הקארמות, בחדרים לא גדולים והרגלי האזנה שמתחשבים בשכנים, המגבר הזה הוא מציאה.

   

  שיפורים ושידרוגים

   

  • הדבר הראשון שמטריד הוא חיבורי כבלי הרמקולים. כבלים נורמליים פשוט לא נכנסים, התפסנים במגבר שבירים ביותר ואפילו לא דיברנו על כבלים עם בננות או Spades.

  • חיבור המקור - חיבור המיני פלאג מחייב שימוש במתאם מיני פלאג ל-RCA, או לחילופין, באינטרקונקט מוכן הכולל מחבר מיני-פלאג בצד אחד ושני מחברי RCA בצד השני, כדוגמת Monster Interlink Portable 400 MkII.

  • החלפת הפוטנציומטר בפוטנציומטר ALPS איכותי.

  • ספק כח לא ממותג, שקט.

  • מארז עם דחיית RFI/EMI שייראה וישקול טוב יותר. עקב הפופולריות הרבה של המגבר, יש כבר לא מעט אתרים שמציעים ערכות או מגברים משודרגים כגון: ampboxAudio או Clari-T-Amp.

  סיכום

   

  זה אינו מגבר צעצוע, כפי שהייתם חושבים למראהו או למשמע מחירו. זהו מגבר שיאיים על מגברים שעולים עשרות מונים ואף מאות מונים ממה שהוא עולה. לדעתנו, תעשיית מגברי ה-High End נמצאת בסכנה. אין לנו ספק, שעתיד ההגברה בתחום האלקטרוניקה הבידורית טמון במגברים דיגיטליים.

   

  לחברת Sonic-Impact, יש גם רמקולים מתקפלים דקים במיוחד, שיחד עם המגבר הזה ונגן MP3 או נגן דיסקמן נייד, מהווים מערכת ניידת באיכות מדהימה.

   

  הדבר הבא יהיה רכיבי All-in-One דקים ביותר, שמה שיכתיב את עוביים יהיה כמות החיבורים מאחור, והן יהיו זמינים בעלות נמוכה ויספקו איכות טובה. לדוגמה: Kharma שהוציאה זוג מונובלוקים מבוססי אותה טכנולוגיה, ה-Sound Projector של Yamaha, ה-YSP-1, שכולל בתוכו לא פחות מ-42 מגברים בטכנולוגיה הזו, ועוד.

   

  בקיצור, לכו קנו אחד!

   

  נתונים טכניים:

   

  הספק (על סוללות): 9 וואט לערוץ בעומס 4 אוהם, 6 וואט לערוץ בעומס 8 אוהם, 15 וואט לערוץ בעומס 4 אוהם (עם עיוותים הרמונייים, THD, של 10%).

  הספק (עם ספק): 15 וואט לערוץ בעומס 4 אוהם.

  עיוותים הרמוניים (THD): כ-0.04% (ב-1KHz, 9 וואט, 4 אוהם). 

  תחום דינמי: 102db.

  משקל: 300 גרם (ללא סוללות).

  מימדים: רוחב 16 X 10 X 8 ס"מ.

   

  הכותב הוא מנהל שותף באתר Hometheater.co.il

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  באדיבות מרטין סבג hometheater.co.il
  Tripath. הרכיב שבמגבר
  באדיבות מרטין סבג hometheater.co.il
  באדיבות מרטין סבג hometheater.co.il
  מתאם מיני-פלאג ל-RCA
  באדיבות מרטין סבג hometheater.co.il
  בשיתוף אתר האודיו והקולנוע הביתי hometheater.co.il
  מומלצים