שתף קטע נבחר

בשביל מה צריך עמדות שמירה על קרווילות בניצן?

ביקור באתר הקרווילות הסמוך לניצנים מגלה עמדת "פילבוקס" שמזכירה את עמדות השמירה מגוש קטיף. האם מתכנני האתר חששו שבלי ה"פילבוקס" לא ירגישו המפונים בבית? ויש גם דירה לדוגמא

כשמונה קרוואנים הוצבו במהלך הימים האחרונים בניצנים ועוד כמה חלקי קרווילות כאלה כבר הגיעו אמש (ה') לאזור. על פי הערכות אנשי משרד הביטחון, עד סוף השבוע הבא יגיעו למקום כ-100 קרוואנים.

 

 

אנשי מערכת הביטחון שנמצאים כל העת במקום, אומרים שהם מרוצים באופן יחסי מהתקדמות העבודות.

 

מבנה אחד מושך את עינם של המבקרים במקום: מבנה "פילבוקס" שאמור לשמש כמעין עמדת שמירה. המבנה הוצב כבר כעת על שטח גבוה, והמבקרים במקום אומרים בציניות כי המבנה אמור כנראה להזכיר למתיישבים את עמדות השמירה הרבות שהיו מנת חלקם עד כה ביישובי גוש קטיף. 

 

"בפרעות של 36' הקימו הבריטים עמדות הגנה כאלה, ופילבוקס כזה הוקם מעל גשר עד הלום שחיבר למעשה את ניצנים לארץ ישראל", אומר יו"ר החברה להגנת הטבע ותושב היישוב ניצן, יאיר פרג'ון. "כאן, בניצנים, החליטו להקים פילבוקס כזה, שכמוהו יש עשרות ברחבי גוש קטיף. לפי דעתנו כנראה שאנשי משרד הביטחון רוצים לשמר את האווירה של גוש קטיף עבור המתיישבים ולשבש את האווירה הפסטורלית בניצנים. אנו מניחים שמשום שהאתר נבנה על ידי משרד הביטחון יש קיבעון מחשבתי באשר לתוכניות קיימות של הבנייה. אבל אין צורך בשום עמדות הגנה כאלה ואין צורך ליצור אוירה מיליטנטנית שכזו בניצנים".

 

כך או כך, במשרד הביטחון החליטו לתגבר את קצב העבודות ואת מספר העובדים באתר. שתי הקרווילות הראשונות שהגיעו כבר נצבעו, הגגות כוסו ברעפים והן מהוות מעין "דירה לדוגמה" עבור המתיישבים שבאים לבקר במקום.

 

על אחת מהן כבר הספיקו מתנגדי ההתנתקות לרסס בספריי כתום כתובת גרפיטי לא מקורית אך מחאתית: "יהודי לא מגרש יהודי". במשטרה הגבירו את קצב הסיורים במקום כדי למנוע נזק לקרוואנים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
העבודות באתר
צילום: איי אף פי
מומלצים