שתף קטע נבחר

"על אירופה לשקול כמה מחוקי-המכס שלה"

כך קבע ארגון הסחר העולמי, בהתייחסו בעיקר אל ייבוא שבבי-זיכרון קוריאניים

"האיחוד-האירופי חייב לשקול מחדש את המכס אשר הוא מטיל על שבבי-זיכרון מתוצרת דרום-קוריאה".

 

זו הקביעה שקיבל היום (ו') ארגון הסחר העולמי. "הנציבות-האירופית הפרה את ההתחייבויות אשר נטלה על עצמה כלפי עקרונות הסחר החופשי" - הארגון הבינלאומי, אשר ממונה על הפיכת עקרונות אלה להסכמים רב-צדדיים בין מדינות העולם ועל ההשגחה כי ייושמו.

 

בפרסמו את ההחלטה הנ"ל, גוף יישוב-הסכסוכים של הארגון הבינלאומי קיבל - באורח חלקי - את הטענות שהעלתה ממשלת דרום-קוריאה, בעניין שיעורי-מכס שפגעו בסיכויי התחרות-בשוק של חברת הייניקס (מוליכים-למחצה) ומוצריה.

 

מומחים הזכירו כי באפריל 2003 החליטה הנציבות, להטיל מכס מיוחד (33%) על שבבי-זיכרון (DRAM: מבוססים על גישה מקרית מהירה) אשר הייניקס מייצאת אל תחומי האיחוד-האירופי. לאחר זמן-מה, השיעור הועמד על 34.8% מן השווי הכספי של השבבים. (ביוני 2004, ארצות-הברית הטילה מכס מוגדל - 44.71% - על כל השבבים מתוצרת הייניקס; הנושא הזה מצוי עדיין על שולחן הדיונים בארגון הסחר העולמי.)

 

מבחינת הנציבות-האירופית, הייתה הצדקה לשיעורי-המכס המוגדלים: הייניקס מקבלת סובסידיה מאת ממשלת דרום-קוריאה, באופן היוצר להייניקס ייתרון בלתי-הוגן כלפי יצרנים אירופיים (במיוחד אינפיניאון מגרמניה) ומתחרים אחרים (במיוחד מייקרון מארה"ב) - ובעצמו מהווה הפרת עקרונות התחרות החופשית.

 

גוף יישוב-הסכסוכים קבע כי הנציבות ערכה חישוב לא-נכון, בלתי-מתאים למציאות, לגבי הנזק החומרי אשר הסובסידיות גרמו ליצרנים בתחומי האיחוד-האירופי. עם זאת, דרום-קוריאה לא יצאה זכאית לגמרי בהחלטה: נקבע כי חלק מן הסיוע הפיננסי, אשר ממשלתה מגישה להייניקס, הינו בלתי-חוקי לפי אמנת הארגון הבינלאומי.  

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השוטר של התחרות ההוגנת בעולם
מומלצים