שתף קטע נבחר

ועדת המיסוי שברה שיא בשחצנות

בהסתר, ולא כדרכו במסיבת עיתונאים המשודרת מחוף אל חוף, פרסם משרד האוצר את דו"ח "הוועדה לתוכנית מסים רב-שנתית" בראשותם של מאיר קפוטא, הממונה על הכנסות המדינה, וג'קי מצא, סמנכ"ל בכיר ברשות המסים. סליחה, איזו ועדה? כששרים ממנים ועדות לרפורמה במסים, הם מודיעים על כך לציבור ואפילו מעיזים לספר לראש הממשלה. הוועדות (בן-בסט בשנות ה-90, רבינוביץ' בשנות האלפיים) מזמינות מומחים, עדים וחוות דעת, מקיימות דיונים, רושמות פרוטוקולים ולבסוף מפרסמות דו"ח מסכם והמלצות.

 

ועדת "קפוטא-מצא" כוננה בחשאי באוצר במארס 2005. אף שהיא דנה ב"יעדים אסטרטגיים של מערכת המסים", עניין חשוב לאזרחי המדינה, דבר קיומה לא הובא לידיעתם. חברי הוועדה, כולם פקידי האוצר, נפגשו רק עם פקידי אוצר. המלצותיהם כבר אושרו בהצבעת בזק על-ידי ממשלת ישראל, גוף נבער מדעה כלכלית.

 

קריאת דו"ח הוועדה (157 עמודים) השאירה אותי פעור-פה. חבריה הפקידים נטלו לעצמם חופש לקבוע הלכות ועקרונות מורכבים ביותר בתחומי מיסוי, מבלי להיוועץ במומחים מבחוץ, פרופסורים, רואי חשבון, עורכי דין, חברי ועדות קודמות; בבחינת אנחנו ואפסנו עוד. הם סיימו את עבודתם בתוך חודשיים ורבע, קצב רצחני, בלתי-סביר ובלתי-אמין. והם בהחלט לא הסתפקו במועט ולא הגבילו את עצמם לרפורמה בסוג אחד של מסים, כפי שנהגו ועדות אחרות.

 

הו, לא: ועדת קפוטא-מצא טיפלה בכל יקום המסים בישראל. היא הציעה שינויים מפליגים לא רק במס הכנסה אישי אלא גם במס חברות, מס רווחי הון (ההמלצה בתחום זה מבולבלת וסותרת), ביטוח לאומי, מס בריאות, מס ערך מוסף, מסי נדל"ן והרשימה עוד ארוכה. ועוד משהו מרגיז: בדו"ח הוועדה מובאים לוחות רבים שהמקור הבלעדי שלהם הוא - ניחשתם נכון - רשות המסים באוצר ו"עיבודי מנהל הכנסות המדינה", גם כן באוצר. אלה מקורות עלומים, שאיש מחוץ לאוצר לא יכול לבדוק בעצמו את אמינות חישוביהם.

 

כמקור להשוואות בינלאומיות מצוטט בדו"ח בסתמיות גמורה ה-OECD, הארגון לשיתוף פעולה כלכלי של המדינות המפותחות. בתוקף היותי עורך כלכלי, יש לי גישה חופשית לעשרות פרסומי הארגון הנ"ל; הייתי רוצה לדעת על אלו סקירות בדיוק הסתמכו החברים קפוטא ומצא? בלא כל קשר לטיב ההמלצות עצמן, שקשה להעריכן בלא חומר כלכלי, סטטיסטי וחברתי נלווה, הדין והחשבון של ועדת קפוטא-מצא הוא - נכון להיום - שיא השחצנות והיהירות הפקידותית בישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים