שתף קטע נבחר

מופז לרייס: שיבנו נמל מהריסות הבתים בעזה

שר הביטחון נפגש עם מזכירת המדינה והתלונן: "העברנו לרשות שמות מבוקשים, אך דבר לא קרה". חודשיים להתנתקות, הוא דיבר על "התחלה טובה" של תיאום עם הפלסטינים, כולל בסוגיית הרס הבתים. את הרעיון שהם יפנו את ההריסות כבר העלה מול דחלאן. "הם יכולים לגרוס אותן או לבנות מזה נמל ימי"

"ישראל מוכנה היטב להתנתקות, גם בהיבט של צה"ל והמשטרה וגם בהיבטים האזרחיים". כך אמר אמש (שבת) שר הביטחון, שאול מופז, למזכירת המדינה האמריקנית, עמה נועד בירושלים. היום תיוועד רייס עם ראש הממשלה שרון ושר החוץ שלום.  

 

בפגישות עם צמרת הרשות ברמאללה, קודם לפגישה עם מופז, הגדירה קונדוליזה רייס את התיאום הביטחוני לקראת ההתנתקות כ"קריטי". שר הביטחון בישר לה על "התחלה טובה" של תיאום בין ישראל לרשות.

 

השר מופז חזר באוזני רייס על דברי ראש הממשלה והרמטכ"ל, לפיהם לא תהיה התנתקות תחת אש. "אם תהיה אש נצטרך לטפל במקומות מהם היא יוצאת", אמר. 

 

סוגייה מרכזית, שטרם הוכרעה, היא גורל הבתים בגוש קטיף. מופז אמר לרייס כי ישנה החלטת ממשלה קודמת להרוס את הבתים, מה שיחייב גם טיפול בהריסות. לדבריו, גריסת ההריסות והוצאתן תיקח שלושה חודשים, והדבר מהווה סיכון לחיי החיילים. משום כך, ציין, הוא בודק מול מוחמד דחלאן את האפשרות שישראל תהרוס את הבתים והרשות תטפל בהריסות - או שתגרוס אותן, או שתשתמש בהן לבניית נמל ימי.

 

בעבר התנגדה ישראל נחרצות לבניית נמל בעזה. ההתנגדות הייתה בשיאה במהלך הלחימה בשטחים, אולם עם תום עידן ערפאת שב הנושא ועלה. בפגישה שקיים לפני מספר חודשים עם אבו-מאזן במחסום ארז, הביע מופז הסכמה עקרונית להקמת נמל ימי, כדי לשפר את כלכלת הרשות וליצור מקומות עבודה בעזה. בישראל מבהירים כי הדבר תלוי במימוש ההתחייבויות של הפלסטינים, וכי לפי שעה, מעבר להסכמה עקרונית, אין לנושא כל ביטוי בשטח.

 

חמאס מתחזק, נסראללה נושף בעורף

 

בפגישה עם רייס אמר מופז שהוא מודאג מהתחזקות החמאס מידי יום. "מדיניותו של אבו-מאזן היא להפוך אותם לחלק מהרשות הפלסטינית. הם מצהירים על מחויבות לרגיעה, אך ממשיכים בירי קסאם". 

 

שר הביטחון התייחס גם למעברים בעזה - קרני ורפיח. בימים האחרונים, אמר, נאלצה ישראל לסגור אותם בשל התרעות. "העברתי את שמות המבוקשים, שבגללם יצאו אותן התרעות, לשר הפנים הפלסטיני - ודבר עדיין לא קרה".

 

לדברי שר הביטחון, ישראל מייחסת חשיבות רבה לשיפור מצבם של הפלסטינים - נושא שעמד במוקד פגישתו עם שליח הקוורטט לאזור, וולפנזון. רייס ביקשה הקלות נוספות לאוכלוסייה הפלסטינית בתקופה הקרובה - שחרור אסירים, אישורי עבודה ועוד.

 

מופז התייחס בפגישה גם לחזית הצפונית. "לא אופתע אם לפני ההתנתקות או במהלכה, ינסה ארגון חיזבאללה לפתוח חזית נוספת", אמר.


פורסם לראשונה 18/06/2005 23:08

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שיבנו נמל מההריסות. מופז עם רייס
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
רייס ואבו-מאזן ברמאללה
צילום: איי פי
מומלצים