שתף קטע נבחר

הרב אליהו: לדרוש פטור מהפינוי גם במחיר כלא

המנהיג הרוחני של הציונות הדתית נעתר לבקשת רבני גוש קטיף, ופרסם הבהרה לדבריו המתונים. את ההתנתקות הוא מכנה "מעשה נפשע", ויש לו פתרון לסתירה בין הצורך באחדות העם והצבא, לבין האיסור על ההשתתפות בפינוי: אם אתה מילואימניק - דרוש שחרור; אם אתה בסדיר - שב על הרצפה בבית המתנחל בחוסר מעש

הרב מרדכי אליהו, מחשובי הרבנים בציונות הדתית, שב ומבהיר היום (א') את עמדתו בעניין הסירוב לפעולות הפינוי. את ההתנתקות הוא מכנה "מעשה כל כך נפשע", ולדידו, זכות היא לשבת בכלא למען התורה.   

 

הרב אליהו, שכבר כינה את ההתנתקות "פקודה בלתי חוקית", קומם עליו רבים במחנהו, לאחר שהבהיר כי אין לחסום כבישים או לסרב פקודה. לאחר מכן תיקן: מותר לחסום כביש, "אם יש דרך נסיעה חלופית". אך גם בכך לא הסתפקו חסידיו, רבנים מגוש קטיף, שביקרו בביתו וביקשו הבהרה נוספת. זו התקבלה בדמות איגרת שו"ת (שאלות ותשובות), שמתפרסמת כעת.

 

"אנשי כוחות הביטחון לא צריכים להתפטר מראש בגלל החשש שמא יתבצע הגירוש", מבהיר הרב אליהו. "עליהם להודיע למפקדם שהם לא יכולים לגרש יהודים ולבקש שישחרר אותם מאימונים לקראת הגירוש". דין דומה פוסק הרב גם למתנדבים במשמר האזרחי.

 

"בוודאי שאין שום היתר להשתתף במעשה נפשע זה, שהוא גם איסור תורה", מדגיש הרב אליהו, לשעבר הרב הראשי לישראל. לשאלה בעניין חייל מילואים הנקרא לשירות בזמן ההתנתקות, הוא משיב: "כיוון שממילא הרבה משתחררים ממילואים בגלל סיבות של מה בכך, בוודאי שכדי למנוע מעשה כל כך נפשע, עליו לבקש שחרור מהמילואים, ולא לסייע במישרין או בעקיפין".

 

רבני הגוש מקשים ושואלים, אם לא תיענה בקשתו של איש המילואים ומאיימים עליו במאסר - האם אז עליו להשתתף בפקודת הגירוש? התשובה: "אמרנו לעיל שזה איסור תורה ולכן על החייל לומר למפקדו: איני מסרב פקודה, אבל איני יכול לבצע פקודה זו. ואם יישב בכלא בגלל אמירה זו - זכות היא לו ואשריו, שנתפס על דברי תורה".

 

לא לפרק את הצבא

 

אם כן, שואלים הרבנים, מה משמעות דברי הרב שלא לסרב פקודה לשמה? "אנו לא רוצים לפרק את הצבא שמגן על חיי התושבים והאזרחים ולכן לא מכריזים על סירוב פקודה, רק עומדים ברפיון ידיים ואומרים, לא יכולים".

 

ואולם, התמונה משתנה כאשר עוסקים בחייל בסדיר. במקרה זה, "על החייל לומר, איני יכול. אם יאלצו אותו לעשות מעשה איסור זה - ייכנס לתוך בית המשפחה, יישב על הרצפה, יבכה איתם יחד ויינצל מהאיסור בשב ואל תעשה".

 

לגבי חסימת הכבישים, חוזר הרב על דבריו לפיהם הוא מתיר לחסום כבישים רק כשיש דרך חלופית. לסיכום, הוא אומר: "יש לעשות הכול למען אחדות עם ישראל. נמשיך להתפלל שתתבטל גזירת הגירוש. בכל מקרה, יש להימנע משימוש בכוח והרמת ידיים איש על אחיו - לא על חייל ולא על מתיישב".

 

ב"שלום עכשיו" מיהרו להגיב על דברי הרב אליהו בביקורת: "נחשף פרצופו האמיתי של הרב, אשר מעדיף את שלמות הארץ על שלמות העם ומעודד בקריאתו סירוב מימין. מצער כי ברגע האמת, בוחרת הציונות הדתית להתנתק מהעם".  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
הרב אליהו
צילום: זום 77
לא להתאמן
צילום: איי פי
מומלצים