שתף קטע נבחר

נגד מצטיין "תיווך" בין סטודנטים שמכרו עבודות

נגד מצטיין ומוערך בצה"ל הקים לעצמו עסק קטן מהצד: הוא תיווך תמורת תשלום בין סטודנטים שביקשו עבודות אקדמיות לסטודנטים אחרים שהכינו אותן תמורת תשלום. לעצמו "סידר" הנחה. העונש: 45 ימי עבודות צבאיות והורדה בדרגה

איש קבע בצה"ל, שאף זכה לתעודת הצטיינות ממפקד חיל האוויר, הורשע השבוע בניהול "עסק פרטי" לעבודות אקדמיות. האיש, כך מתברר, תיווך בין סטודנטים שלמדו עמו באוניברסיטה וביקשו עבודות, לבין סטודנטים אחרים שהכינו את העבודות עבורם. האיש הורשע גם בתשלום כספים לחיילת על מנת שתתרגם את העבודות. בית הדין הצבאי שלח את איש הקבע לעבודות צבאיות.

 

"חומרת העבירות ברורה ובולטת... הנאשם עסק בסחר ובתיווך לשם בצע כסף" כתבו שופטי בית הדין הצבאי. "אין חולק שמעשיו עומדים בסתירה לנורמות בסיסיות של יושר ולמעשה מדובר במעשי מרמה פליליים להם משנה תוקף כאשר נעשים על ידי מפקד בצבא".

 

רב סמל מתקדם י' (38), הורשע בשורה של עבירות הקשורות לקבלת עבודות במרמה עבור סטודנטים שלמדו עימו באוניברסיטה. רס"מ י', האחראי על נשקיה באחד מבסיס חיל האוויר, נחשב לנגד מצטיין. שורה של מפקדים שהגיעו לבית הדין העידו על כך. המפקדים סיפרו כי הוא מקדיש ימים כלילות לצה"ל, מסור ומקצועי, ואף זכה לתעודת הוקרה ממפקד חיל האוויר.

 

אבל מגזר הדין עולה כי לנגד המצטיין היה גם עסק קטן מהצד. בשעה שלמד לתואר ראשון במגמת מנהל עסקים החל לתווך בין סטודנטים שלמדו עמו לסטודנטים מאוניברסיטה בירושלים על מנת להקל את החיים האקדמאיים של חבריו. כך למשל, בעשרות הזדמנויות סגר "דילים" להכנת עבודות תמורות סכומים שנעו בין 1,800 ל-2,200 שקל. לכיסיו שלשל 900 שקלים מכל עסקה.

 

עוד פעל הנגד במספר הזדמנויות אחרות לתווך בין סטודנטים להכנת עבודות במחיר 15 שקלים לעמוד, כשהרווח עמד על 50 שקל. במקרה אחר ביקש לערוך עבודה לסטודנט איש משטרת ישראל, על פי דוגמא שמסר לסטודנט מירושלים. התוצאה הייתה ציון 98 על העבודה ש"הלקוח" שלו כלל לא הכין ורווח של 400 שקל.

 

זאת ועוד, לעיתים נדרש הנגד לתרגם את העבודות לאנגלית ולשם כך הפעיל את אחת החיילות ששירתה תחת פיקודו. ככל שהיה מדובר בעבודות שאינן שלו, שילם לחיילת תמורה כספית, אולם כאשר התבקשה החיילת לתרגם את עבודותיו שלו – עשה לעצמו הנחה במקרים אחדים, ובמקרים אחרים בחר שלא לשלם כלל.

 

השופטים בבית הדין ציינו מחד את העבירות החמורות של איש הקבע ומאידך אמרו כי התחשבו בשירותו הצבאי המפואר. לבסוף החליטו לגזור עליו 45 ימים בהם ירצה עבודות צבאיות וכמו כן להוריד אותו בסולם הדרגות לדרגת רב סמל ראשון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תיווך לעבודות באוניברסיטה
צילום: חיים הורנשטיין
מומלצים