שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  חדש: בדיקה לאיתור מוקדם של אלצהיימר

  חוקרים הצליחו לאתר בסריקות מוח, שינויים זעירים שנראה כי מעידים על סיכון מוגבר ללקות באלצהיימר. מחקרים נוספים שהוצגו בכנס האלצהיימר השנתי גילו כי מיצי פרי וירק מגינים בפני המחלה, וכי התבודדות מגבירה את הסיכון ללקות באלצהיימר

  חוקרים אמריקנים הצליחו לזהות שינויים זעירים באיזור מוחי האחראי על הדיבור, שעל פי ההערכות מאותתים על מחלת האלצהיימר. החוקרים מקווים כי הבדיקה תאפשר אבחון מוקדם של המחלה, תוך תקווה שיימצאו לה בעתיד דרכי מניעה וריפוי.

   

  כ-70 אלף חולי אלצהיימר חיים כיום בישראל, ועד שנת 2020 צפוי המספר

  להגיע לכ-120 אלף איש ואישה. החולים לוקים בניוון מוחי, המתחיל בשיכחה ובלבול, ממשיך בהפרעות נפשיות וחוסר יכולת לזהות קרובים ועצמים, עד לניתוק כללי מהסביבה, שיתוק ומוות. את המחלה לא ניתן לאבחן מבעוד מועד ואין לה כל ריפוי.

   

  החוקרים מאוניברסיטת ניו יורק, סרקו את מוחם של 53 אנשים בריאים במשך 24 שנים, באמצעות סורק פוזיטרונים ממוחשב – PET SCAN המאתר שינויים בפעולת המוח. שישה מהנבדקים כבר לקו במחלת האלצהיימר, 19 נוספים הראו סימנים מוקדמים של פגיעה קוגניטיבית, סימן מוקדם למחלת האלצהיימר.

   

  בסריקות מוחם של אלה, ושל ששת האחרים שלקו כבר באלצהיימר, נתגלה ליקוי בחילוף החומרים של הסוכר גלוקוז באיזור מוחי הקרוי היפוקמפוס המעורב בפעולות הזיכרון. לדברי החוקרים, ליקוי זה באיזור ההיפוקמפוס, כפי שנראה בסריקה המוחית, מעידה על סיכון מוקדם ללקות באלצהיימר, בדיוק של 85 אחוז.

   

  בכנס השנתי למניעת אלצהיימר, שנערך השבוע, הוצגו ממצאים חדשים נוספים על המחלה. כך למשל נתגלה כי אנשים ששותים מיץ פרי או ירק לפחות שלוש פעמים בשבוע, מפחיתים פי 4 את הסיכון ללקות באלצהיימר, כך נתגלה ממחקר אמריקני יפני שכלל 1,800 מבוגרים. החוקרים סבורים כי מיצי פרי וירק מכילים רמות גבוהות של פוליפנולים – מרכיבים המגינים ככל הנראה על המוח.

   

  עוד נמצא כי מבוגרים שאינם עוסקים בפעילות חברתית, מגבירים את הסיכון ללקות באלצהיימר. לא ברור עדיין מה קדם למה: האם הגברים שנחקרו לקו קודם באלצהיימר, ואז החלו להראות נסיגה חברתית, או שמא הנסיגה החברתית היא שגרמה למחלה. כך או כך, נראה כי פעילות חברתית היא בעלת השפעה מוחית מעוררת.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אלצהיימר. 70 אלף ישראלים
  צילום: סי די בנק
  ד"ר רק שאלה
  מחשבוני בריאות
  פורומים רפואיים
  מומלצים