שתף קטע נבחר

תיאודור אור: החוק לא מיושם, האפליה נמשכת

יו"ר הוועדה שחקרה את מאורעות אוקטובר 2000 הגיע לכנסת ובאמתחתו כתב אישום גורף נגד המדינה על הזנחת המגזר הערבי. "ראש הממשלה יצא לציבור ואמר צריך, צריך, צריך - אז אמר. המבחן האמיתי מתקיים בחיי היום-יום. החוק לא נאכף"

ממשלת ישראל מתעלמת ממסקנות ועדת אור, בכל הקשור לתפקוד כוחות הביטחון במהומות אוקטובר 2000 - זו השורה התחתונה מדברי השופט בדימוס תיאודור אור, שהתארח היום (ג') בוועדת הפנים של הכנסת.

 

ועדת הפנים דנה היום במסקנות הוועדה, שהוקמה בעקבות הריגתם של 13 אזרחים ערבים מאש המשטרה. בסדרת דיונים, שתמשיך לקיים בנושא, תתמקד בעיקר בהיבט האזרחי של המסקנות.

 

השופט אור, שישב על המדוכה, סבור שלא נעשה די. "אם ועדת הפנים תצליח לקדם משהו, יהיה זה שכרה", אמר. לדידו, "המסקנות ברורות, מעט מאוד נושאים במחלוקת".

 

השופט אור אף מתח ביקורת על הממשלה ועל העומד בראשה בכל הקשור ליישום החוק הקובע כי יש למנות דירקטורים ערביים בחברות משלתיות. "ראש הממשלה יצא לציבור ואמר צריך, צריך, צריך. אז אמר. המבחן האמיתי מתקיים בחיי היום-יום. מדוע יישום החוק לא יכול להיעשות? הנה הפער בין אמירות ליישום בשטח".

 

השופט אור מבחין בין גורמים ארוכי טווח לגורמים קצרי טווח, שהביאו לפרוץ המהומות באוקטובר. לדבריו, הכל מסכימים כי אחד הגורמים המתסיסים ארוכי הטווח הוא האפליה בתקציבים למגזר הערבי. "טוב יהיה אם הממשלה תשפר זאת בהדרגתיות".

 

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ ראלב מג'אדלה (עבודה), דרש להשוות את זכויותיהם של בני המגזר, "כדי שלא נגיע שוב לאירועי אוקטובר". ח"כ עמרם מצנע (עבודה) אמר כי דו"ח ועדת אור הוא "הדבר החיובי ביותר שקרה מאז הקמת המדינה ביחס שבין יהודים לערבים. יש להתאחד סביבו ואסור להחמיץ את ההזדמנות לשינוי המציאות בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זום 77
שרון אמר. אז אמר. תאודור אור
זום 77
צילום: איי פי
הדבר הטוב ביותר מאז הקמת המדינה. מצנע
צילום: איי פי
מומלצים