שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  האמת נמצאת אי שם

  כנס "בדיון 2005" ייערך השנה במסגרת אירועי שבוע הספר ויציג כמה מתיאוריות הקונספירציה של עולם המד"ב והפנטזיה. לא לפרנואידים בלבד

  גילוי זהותו של "גרון עמוק" בתחילת החודש לוותה בתחושת אכזבה מסוימת. בין כל השמות שהעלו מומחי הקונספירציות, חובבי תיאוריית הקשר או סתם מעוניינים, עלו גם אלו של פט ביוקנן, השדרנית דיאן סויאר ואפילו אביו של הנשיא המכהן. בסוף התברר שמדובר היה בסך הכל במס' 2 של ה-FBI ושמניעיו היו קטנוניים ואפילו ילדותיים במידת מה.

   

  אך למרות גילויים מדכדכים אלו, רוחם של הפרנואידים לא תיפול. הם יודעים מי רצח את קנדי, לאן נעלם אלוויס ואיך באמת נפלו מגדלי התאומים. הם מאמינים בטמפלרים, בבונים החופשיים ובמוסד. הם בטוחים שיש מסרים סמויים המקודדים לתוך ספר הטלפונים, התנ"ך ואפילו הארי פוטר. יש להם אתרי אינטרנט ברחבי העולם וגם כאן בארץ, והעובדה שאף אחד לא רודף אחריהם לא אומרת שאין להם את הזכות לחוש רדופים. לכל אלו, ובעיקר לאלו שהפרנויות שלהם מערבות יצורים מהחלל החיצון, קוסמים ואגודות סתר מאגיות, מוקדש חלקו הראשון של כנס "בדיון 2005".

   

  כבנים לעם שהיה קורבנם הפיזי של תיאוריות קונספירציה אין ספור במהלך הדורות, בני ישראל מגלים עניין רב במזימות נסתרות מכל סוג ומין, יעידו כמה מההשערות הפרועות יותר באשר למותו של ערפאת ולרציחתו של רבין. יתכן וזו דרכנו לנכס לעצמנו את הפרוטוקולים של זקני ציון ולייצר להם מהדורה מעודכנת משלנו, ויתכן וזו תופעת לוואי בלתי נמנעת של היותנו, ועל כך אין ויכוח, נרדפים.

   

  הקונספירציה הפכה, בדרכים רבות, לדת של האלף החדש. דרך עוקפת אל, שעדיין מצליחה לארגן את כל המתרחש בעולם על פי קשרים מסועפים שבמוקד שלהם נח, כמו עכביש שמן, הארגון הכל-יכול שלפיו יישק דבר. ספרים העוסקים בקונספירציות הופכים לרבי מכר כמעט בן לילה (מעניין מי עומד מאחורי זה?), והמידע שמועבר בהם, כמו למשל במקרה "צופן דה-וינצ'י" של דן בראון, מאומץ מיד כאמת מוחלטת ותורה מסיני. תיאורית הקשר מאפשרת להמשיך ולהאמין שיש סיבה ומסובב, שדברים אינם מתרחשים כך סתם וכי יש מי שמושך בחוטים. הטוויסט הוא, כמובן, שאותו מושך בחוטים מסתורי הינו מרושע בהגדרתו, פועל על פי מניעים אנוכיים ומשחק בחייהם של בני האדם הפשוטים, כמוני וכמוך, בעודו פועל בדרכים נסתרות.

   

  מי מסתתר מאחורי המסכה?

   

  כנס "בדיון" השנה ינסה להציג כמה מתיאוריות הקונספירציה המעניינות ביותר שמאפשרים המדע הבדיוני והפנטסיה, שיתרונן על פני הפראנויות הרגילות והשכיחות מבית מדרשם של דן בראון ואחרים, היא שהן הולכות עם העניין רחוק יותר, אם זה בכלל אפשרי. ספריו של טים פאוארס, למשל, נושא הרצאתו של דידי חנוך, עורך סדרת מד"ב והפנטסיה של הוצאת "מודן", עוסקים בשכתוב מחודש של ההיסטוריה על-פי כוחות רבי עוצמה ונסתרים הפועלים מאחורי הקלעים בדרכי מאגיות. כך, למשל, הוא פורש לפנינו ב"שערי אנוביס" היסטוריה פנטסטית ואלטרנטיבית של אנגליה בימי קולדריג', שבה בוחשים מכשפים מצרים בקלחת, מכונות זמן נמצאות בבעלותם של מילונרים אקצנטריים וקבצני לונדון פורשים רשת מסועפת של פשע מתחת לרחובות העיר, וכל זה, כמובן, נסתר מעיני כל. כמו כן תיערך הרצאתו של ד"ר רז דקל, נציג ממשי של לשכת המחקר של הבונים החופשיים ונשיאה לשעבר של הלשכה האימתנית (או שלא) בתל-אביב, שינתח את איכויותיו הנסתרות והסמבוליות של שטר הדולר, ועוד.

   

  חלקו של הכנס יעסוק בספרות אפוקליפטית, אולי כאזהרה לאלו המרבים לעסוק בקונספירציה, ויכלול בין השאר את הרצאתו של גיא וינר, על האמת מאחורי האפוקליפסה הממוחשבת, ואת הרצאתו של ד"ר רז חן, שתעסוק בידע סודי וסכנותיו, בניסיון לכרוך יחד קונספירציה ואפוקליפסה.

   

  כנס "בדיון 2005" ייערך השנה כחלק מאירועי התרבות בשבוע הספר העברי, ביום חמישי ה-23 ביוני 2005, באודיטוריום באגף הנוער של מוזיאון ישראל בירושלים, ומיועד לאלו מכם שמעוניינים לגלות את האמת שנחה מאחורי מה שתמיד סיפרו לנו, איך להתגונן מפני סוף העולם או סתם לעסוק בספרים טובים.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים