שתף קטע נבחר

חשיפה: הלהקות הצבאיות לא ישירו בהתנתקות

מפנים בשקט: קצין חינוך ראשי הררי וראש אכ"א שטרן החליטו שבמהלך חודשי ההתנתקות המפרכים, לא יופיעו הלהקות הצבאיות בפני החיילים המשתתפים במשימת הפינוי. הסיבה: "הופעה של להקה צבאית מתאימה להפוגה בעת לחימה מבצעית נגד אויב, ולא כאשר מפנים יהודים מבתיהם. זו לא מסיבה". השחקן והזמר ששי קשת מופתע: "אנחנו בלהקה הופענו כשסביבנו נהרגים אנשים, זה הרבה יותר גרוע מעזיבה של בית"

כשהחיילים מפנים, המוזות שותקות: בצה"ל החליטו כי במהלך ביצוע תוכנית ההתנתקות, לא יופיעו הלהקות הצבאיות בפני החיילים המפנים - כך נודע ל-ynet. הסיבה: "לא ליצור אווירה של מסיבה בתהליך כה רגיש".

 

 

חיילי צה"ל שייקחו חלק במשימת ההתנתקות שתימשך חודשים וקיוו אולי לשמוע את שי גבסו מפזם שירים כחייל בלהקת חיל האוויר, או את תום אבני שר בלהקת חיל החינוך, ייאלצו להמתין עד לאחר שייסתיים המבצע. בצה"ל הוחלט שלא לשלוח את הלהקות הצבאיות להופיע בפני החיילים שעוסקים במלאכת הפינוי המפרכת. את ההחלטה בנושא קיבל קצין חינוך ראשי, תא"ל אילן הררי, והיא אושרה על ידי ראש אכ"א, האלוף אלעזר שטרן.

 

מדובר, יש לומר, בסטייה מן הנוהג הרשמי ו"ההיסטורי". לאורך שנים רבות, בכל מבצע צבאי גדול, ידע צה"ל להפיג את המתח של החיילים בהופעות של הלהקות הצבאיות. הלהקות הפיקודיות והלהקות של האגפים השונים נהגו להגיע לאזורי הכינוס של החיילים ולנסות להנעים את זמנם (ומהם השירים האהובים עליכם?).

 

אבל ההתנתקות, אומרים בצה"ל, איננה זהה לעימותי ומלחמות העבר, משום שהיא אירוע פנים ישראלי. באחרונה, במסגרת דיונים שנערכו בחיל החינוך ובאגף כח אדם, הוחלט כי הלהקות לא יופיעו בפני החיילים הלוקחים חלק במשימת ההתנתקות, וההחלטה נמסרה השבוע למאות קציני שלישות, ת"ש וחינוך מהחטיבות הסדירות בכנס שנערך בדרום הארץ.

 

"מאחורי ההחלטה עומד הרעיון כי משימת ההתנתקות אינה מלחמה אלא משימה רגישה וכואבת, ולא זה המקום להופעות ולמסיבות", סיפר ל-ynet אחד הקצינים שלקחו חלק בכנס. לדבריו, במהלך הכנס התבקשו חלק מהנוכחים

 להציע הצעות שונות לפעילויות "מפיגות מתח", אך כאלה שיהיו במסגרת הולמת. "בכנס דיברו על כך שיאפשרו לחיילים לצפות בסרטים בטלוויזיה, כאלה שיאושרו מראש, יוקצו משחקי שולחן שונים, ייערכו כל מיני שיחות מפקדים", סיפר הקצין.

 

כוכבי עבר של הלהקות הצבאיות שמעו בהפתעה על ההחלטה. ששי קשת, מי שכיכה גם בסרט "הלהקה", אומר כי זו טעות: "המדינה שלנו תמיד לוותה בעצב, צער ויגון ולמרות זאת בימים הכי קשים, להקות צה"ל הופיעו וניסו להרים את מצב הרוח הלאומי. זה נראה לי מאוד מוזר לאסור על להקות צבאיות להופיע בימים כאלה. אנחנו הופענו כשמסביבנו אנשים נהרגים - ועם כל הצער והכבוד אני חושב שמוות של אנשים זה הרבה יותר גרוע מאשר עזיבה של בית. אני יכול רק להרים גבה".

 

גורמים בצה"ל הסבירו כי לא מן הנמנע שיאושרו במקרים מיוחדים הופעות של זמר צבאי או הרכב מצומצם, אולם ההחלטה שלא לזמן את הלהקות

 הצבאיות לאזורי ההתנתקות הייתה שקולה ובהתאם למשימה. "הופעה של להקה צבאית בהחלט מתאימה להפוגה בעת לחימה מבצעית נגד אויב, ולא כאשר מפנים יהודים מבתיהם", אמרו.

 

גם בפיקוד דרום ומרכז, הגזרות בהם יבוצעו משימות ההתנתקות, הביעו הסכמה כי יש לבצע פעילויות שונות בשעות הערב לחיילים על מנת לשבור מעט את שגרת המשימה המורכבת, עם זאת יש לקחת בחשבון את סוג הפעילות והופעה של להקה צבאית אינה מתאימה לסוג זה של משימה.

 

מדובר צה"ל נמסר בתגובה ל-ynet: "במסגרת ההתנתקות מתגבשת מדיניות לפעילות חינוך המתאימה למשימה והולמת בין היתר את מועדי ישראל ולוח השנה. הופעות של להקות צבאיות יאושרו על סמך בקשות ספציפיות לנסיבות המקרה".

 

בהכנת הידיעה השתתפה ענבל בן שטרית
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: לע"מ
הלהקות. דום שתיקה
צילום: לע"מ
באדיבות רשות השידור
זאת לא מלחמה (ארכיון)
באדיבות רשות השידור
צילום: גבי מנשה
הררי. החליט
צילום: גבי מנשה
צילום: דובר צה"ל
שטרן. אישר
צילום: דובר צה"ל
צילום: תיאטרון גשר
קשת. הופענו גם כשאנשים נהרגו
צילום: תיאטרון גשר
מומלצים